Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligencia mostanában olyan forradalmi képességek révén alakítja át a piacokat, mint az automatizált nyelvhasználat, a képfelismerés, az előrejelzés és az optimalizálás. Az olyan fogyasztói technológiai óriások, mint a Google, a Microsoft és a Tencent milliárdokat ölnek az egyre nagyobb teljesítményű mesterséges intelligencia kifejlesztésébe.

(Kiemelt kép: Unsplash+)

Az átalakító hatások azonban a legtöbb iparágra kiterjednek, mivel a globális vállalatok a döntéshozatal és a hatékonyság növelése érdekében alkalmazzák a mesterséges intelligenciát. A közgazdászok most arról vitatkoznak, hogy a mesterséges intelligencia az általános célú technológiák (GPT-k) elitjébe emelkedik, melyek alapjaiban változtatják meg a gazdaságokat, mint a gőzgép, az elektromosság és az internet. A lehetséges MI-alkalmazások puszta terjedelme is alátámasztja ezt a nézetet. A biztosítási díjak megállapítása, a hitelpontozás, a termékajánlások, az orvosi diagnosztika, sőt még a mezőgazdasági kártevők elleni védekezés terén is megjelentek az MI térnyerése. És mivel a mesterséges intelligencia egy eredendően digitális technológia, rendkívül alacsony határköltséggel terjed az olyan fizikai infrastruktúrákhoz képest, mint a vasút. A legújabb empirikus kutatások megerősítik a mesterséges intelligencia GPT-státuszának érveit. Egy szigorú tanulmány a részletes felvételi adatokat felhasználva kimutatta, hogy a 2010-2018 között az MI-ba többet fektető cégek forgalma, foglalkoztatása és értékelése lényegesen gyorsabban nőtt, mint az iparági versenytársaké. Fontos, hogy a nyereség nem a költségcsökkentésen, hanem a termékinnováción keresztül jött létre. Ez rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás szinergiája a puszta automatizálással szemben egyre inkább előtérbe kerül.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
A legújabb empirikus kutatások megerősítik a mesterséges intelligencia GPT-státuszának érveit. Egy szigorú tanulmány a részletes felvételi adatokat felhasználva kimutatta, hogy a 2010-2018 között az MI-ba többet fektető cégek forgalma, foglalkoztatása és értékelése lényegesen gyorsabban nőtt, mint az iparági versenytársaké (Fotó: Unsplash+)

A mesterséges intelligencia megoldások az adathalmazokra való támaszkodásnak köszönhetően erős méretgazdaságosságot is mutatnak. A nagy, adatgazdag vállalatok tehát jelenleg dominánsak és lubickolnak az MI-ból származó haszonban. A kisebb vállalkozások mesterséges intelligencia alkalmazását ösztönző politikák azonban enyhíthetik az egyenlőtlenséget. Az átgondolt irányítás pedig megakadályozza az olyan káros hatásokat, mint a társadalmi előítéletek megerősödése. Összességében a mesterséges intelligencia egy gazdaságilag forradalmi erő jegyeit viseli magán, mely még gyerekcipőben jár. A teljes növekedési lehetőségek kiaknázása két területen igényel sürgős intézkedéseket: az egyik az MI integrálása az iparágakban a technológia terjesztési programokon és az adathozzáférési politikán keresztül. A másik: védőkorlátok bevezetése, hogy az innováció összhangban legyen az emberi értékekkel. A bölcsen irányított befolyás révén a mesterséges intelligencia új magasságokba emelheti a termelékenységet, a kreativitást és az életszínvonalat.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
A mesterséges intelligencia megoldások az adathalmazokra való támaszkodásnak köszönhetően erős méretgazdaságosságot is mutatnak. A nagy, adatgazdag vállalatok tehát jelenleg dominálnak az MI-ból származó haszonban. A kisebb vállalkozások mesterséges intelligencia alkalmazását ösztönző politikák azonban enyhíthetik az egyenlőtlenséget (Fotó: Unsplash+)

A fogyasztói óriások járnak az élen

A fogyasztói internet olyan nagyhatalmai, mint az Alphabet, az Amazon, a Meta és az Alibaba a mesterséges intelligencia kihasználásával félelmetes gazdasági motorokat építettek ki. Csak az Alphabet évente több mint 30 milliárd dollárt költ a Google és a Deepmind révén a mesterséges intelligencia kutatására. Ezek az óriások széles körben alkalmazzák az MI-t olyan szolgáltatásokban, mint a prediktív keresés, az e-kereskedelmi ajánlások és a digitális asszisztensek. A Google hirdetési algoritmusai például több mint 200 jelet vesznek figyelembe, hogy a hirdetéseket valós idejű aukciókban célozzák meg. Az Amazon MI-ja pedig nemcsak termékeket ajánl, hanem optimalizálja az ellátási láncokat és irányítja a raktárrobotokat.

A fogyasztói piacvezető vállalatoknak a mesterséges intelligencia pénzzé tételén keresztül elért ugrásszerű növekedése erőteljes ösztönzőket teremt a szüntelen technológiai fejlődéshez. A befektetők lelkesedése támogatja az olyan spekulatív MI-kutatásokat, mint a Deepmind AlphaFold fehérjehajtogatási megoldása. A fogyasztói MI élharcosok nem mutatják jelét annak, hogy lassítanák az MI-munkát, mivel az új képességek további bevételi lehetőségeket nyitnak meg. A McKinsey & Company globális menedzsment tanácsadó cég azonban a vállalati MI bevezetéséből származó legnagyobb gazdasági nyereséget a technológiai vezetőkön kívülre prognosztizálja. Egy 19 országban és iparágban végzett felmérés szerint a legtöbb nem technológiai vezető kezdeményezi vagy bővíti a mesterséges intelligencia bevezetését. A kiskereskedelmi vezetők több mint 50%-a már most is beszámolt az MI bevezetéséről, 80%-uk pedig további MI-integrációra számít 5 éven belül. A bankszektorban az MI-eszközök korai figyelmeztető rendszerekben szűrik a hitelkártya igénylőket. A mesterséges intelligenciát egyre gyakrabban alkalmazzák olyan területeken is, mint az egészségügy, a gyártás és az energetika. A McKinsey Global Institute becslése szerint a mesterséges intelligenciát alkalmazó vállalatok 70%-a nem kizárólag munkaerőköltség-megtakarítást, hanem a döntések bővítését keresi. Az üzleti vezetők felismerik, hogy a mesterséges intelligencia javíthatja a prediktivitást, a személyre szabást és az automatizálást a szervezeti funkciókban. Alapvetően a versenykényszer miatt egyre inkább szükség van az MI-képességek beépítésére, hogy a piacon relevánsak maradhassanak. A mesterséges intelligencia gazdasági ágazatokra való kiterjesztése összhangban van az olyan technológiákkal, mint az elektromosság, melyek alapvetően átalakítják az üzleti műveleteket.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
A fogyasztói piacvezető vállalatoknak a mesterséges intelligencia pénzzé tételén keresztül elért ugrásszerű növekedése erőteljes ösztönzőket teremt a szüntelen technológiai fejlődéshez. A befektetők lelkesedése támogatja az olyan spekulatív MI-kutatásokat, mint a Deepmind AlphaFold fehérjehajtogatási megoldása (Fotó: Unsplash+)

A következő általános célú technológia

Az olyan általános célú technológiák, mint a gőzgép, az elektromosság és az internet, alapvetően átalakítják a gazdaságokat azáltal, hogy számos ágazatban lehetővé teszik az innovációt. A közgazdászok három alapvető kritériumot határoznak meg egy általános célú technológiával kapcsolatban: az elterjedt használat és alkalmazhatóság, a fejlesztési lehetőségek és az innovációs képesség növelésének lehetősége.

A mesterséges intelligencia példa nélküli előrejelző képességével megfelel ezeknek a kritériumoknak:

Alkalmazhatóság az ágazatokban: A mesterséges intelligencia megoldások ma már a legtöbb iparágban javítják a műveleteket: a géphibák előrejelzésétől a gyárakban, a betegek egészségügyi kockázatainak előrejelzésén át a mezőgazdaságban a termények öntözésének célzott beállításáig. A mesterséges intelligencia széles körben alkalmazható.

Technológiai fejlesztés: A magánszektor kutatási befektetései tovább fejlesztik az MI-modellek méretét és képességeit. A fizikai technológiákkal ellentétben a digitális mesterséges intelligencia a feltalálás után azonnal, szinte nulla határköltséggel terjed világszerte.

Az innováció ösztönzése: A mesterséges intelligencia közvetlenül ösztönzi az olyan ajánlatok fejlesztését, mint az automatizált asszisztensek és a csalásfelismerő rendszerek. Közvetett módon pedig felgyorsítja a tudás felfedezését, ami áttörést jelentő innovációkat eredményez.

A legújabb empirikus bizonyítékok megerősítik a mesterséges intelligencia gazdasági ígéretét, ahogy a vállalatok átveszik ezt az új GPT-t: A 2010-2018 közötti vállalati felvételi szokásokat vizsgáló átfogó tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a mesterséges intelligenciába többet fektető cégek a következő években lényegesen gyorsabban növekedtek, mint az iparági versenytársak az értékesítés, a foglalkoztatás és a piaci értékelés terén. Fontos, hogy elsősorban nem a költséghatékonyság, hanem a bővített termékcsaládok vezettek a növekedéshez. Ez arra utal, hogy a mesterséges intelligencia jelenleg inkább az emberi kreativitás felszabadításában, mint a munkavállalók helyettesítésében jeleskedik.

A kutatás részletes mérnöki önéletrajzokat és álláshirdetéseket használt fel a vállalati befektetések MI-tehetségekbe történő megragadásához. Az, hogy a mesterséges intelligenciát alkalmazók többéves előnye megelőzi a növekedést, igazolja a mesterséges intelligencia gazdasági katalizátor szerepét. Más GPT-kkel párhuzamosan ezek a termelékenységnövekedések eddig a nagyobb cégek körében koncentrálódtak, melyek az adatok és az erőforrások révén jobb helyzetben vannak az MI hasznosításához. A technológiai hullám azonban összességében felemeli az iparágakat.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
A mesterséges intelligenciába többet fektető cégek a következő években lényegesen gyorsabban növekedtek, mint az iparági versenytársak az értékesítés, a foglalkoztatás és a piaci értékelés terén. Fontos, hogy elsősorban nem a költséghatékonyság, hanem a bővített termékcsaládok vezettek a növekedéshez (Fotó: Unsplash+)

A szupersztár-hatás

A mesterséges intelligencia egyik meghatározó gazdasági jellemzője az extrém méretgazdaságossági hozam. Az olyan kulcsfontosságú inputok, mint az adatok, a számítási teljesítmény és a tehetség, általában a vezető vállalatok között koncentrálódnak. A nagyobb cégek így jobb helyzetben vannak ahhoz, hogy profitáljanak az MI-innovációkból. A „szupersztár cégek” dinamikájához több mérethatás is hozzájárul:

A több adat növeli a modell pontosságát: A nagyobb ügyfélkörrel közvetlenül kapcsolatba kerülő, szolgáltatásokon keresztül működő inkumbens cégek értékes viselkedési adatokat gyűjtenek az algoritmusok képzéséhez.

A finanszírozás elősegíti a számítógépes hozzáférést: Az élvonalbeli mesterséges intelligenciamodellek hatalmas számítási erőforrásokat igényelnek mind a kutatás, mind a kereskedelmi célú alkalmazáshoz. A piacvezetők mély zsebeiből finanszírozzák az adatközpontokat és a modelleket hangoló chipeket.

Szakosodott tehetségek vonzása: A sztárok vonzzák a ritka szakértőket, például az MI-kutatókat és a fejlődés szempontjából kritikus adatmérnököket. A diplomások inkább a neves technológiai cégekhez áramlanak. Empirikusan az iparági koncentrációs arányok magasabbak azokban az ágazatokban, ahol a nagy szereplők nemrég vezették be az MI-t. Úgy tűnik, ez hozzájárul a „győztes a legtöbbet kapja” piaci dinamikához.

Az MI általános célú technológia teljes gazdasági előnyeinek kiaknázásához az szükséges, hogy a kisebb vállalkozások körében is elterjedjen. A politikai eszközök segíthetik a demokratizálódást: az államilag támogatott technológia-hozzáférési programok segítik a lemaradó vállalatok felzárkózását. Az adatmegosztási és hordozhatósági keretek enyhítik a védett adatokhoz való egyenlőtlen hozzáférést. Az átképzési kezdeményezések a munkaerő készségeit az MI által befolyásolt gazdaság számára fejleszthetik. Az átgondolt kormányzás a mesterséges intelligencia szupersztárjainak megnövekedett méretéből és piaci erejéből adódó hátrányokat is kezeli. A felelősségteljes és elfogulatlan alkalmazás kritikus fontosságú, mivel ezek a rendszerek az élet fontos területeire hatnak. A technológia szélesebb körű elterjedését lehetővé tevő és a pozitív fejlődést irányító támogató szakpolitikák révén a mesterséges intelligencia általánosan növelheti a jólétet.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
Az MI általános célú technológia teljes gazdasági előnyeinek kiaknázásához az szükséges, hogy a kisebb vállalkozások körében is elterjedjen. A politikai eszközök segíthetik a demokratizálódást: az államilag támogatott technológia-hozzáférési programok segítik a lemaradó vállalatok felzárkózását (Fotó: Unsplash+)

Lehetőségek demokratizálása

A munkaerő megzavarására vonatkozó jogos figyelmeztetések közepette a mesterséges intelligencia demokratikusabb hozzáférést is ígér a tudáshoz és a képességekhez. A még csak kialakulóban lévő generatív mesterséges intelligencia ennek a lehetőségnek a korai pillanatait kínálja. Gondoljunk csak arra az anekdotára, amikor egy orosz taxisofőr a Google Translate segítségével több mint 100 nyelven kommunikál a külföldi utasokkal. Formális nyelvtudás híján az MI felerősítése lehetővé teszi a globális piacon való részvételt. A tökéletlen mesterséges intelligencia alternatívája az, hogy egyáltalán nincs interakció. Andy Grove, az Intel egykori vezérigazgatója híres metaforája szerint a számítógépek az „elme biciklije”, mely örökké fokozza az ember által elérhető teljesítményt. A generatív mesterséges intelligencia termékeny tendenciái inkább a „tízszeres biciklihez” teszik hasonlóvá, mely kevesebb erőfeszítéssel juttatja tovább az embereket.

Lényeges, hogy a mesterséges intelligencia nem helyettesíti teljes mértékben az emberi készségek és szakértelem szükségességét. Sokkal inkább kiegészítő eszközt kínál a korlátozott képzettséggel rendelkezők számára a hátrányok kompenzálására. A technológia érdeme abban rejlik, hogy a hagyományos oktatási korlátokon túlmenően felszabadítja a „lappangó” emberi potenciált. Egyes elméletek szerint a kellően fejlett algoritmusok általánosan hozzáférhető mesterséges intelligencia-tanárokat alkothatnak. A szakértelem demokratizálásával az ilyen rendszerek megzavarhatják a társadalmi elit számára jövedelmező készségeket és lehetőségeket fenntartó, „megcsontosodott” dinamikát. A szabad véleménynyilvánítást és a meritokráciát felgyorsító technológiai változások kezelése továbbra is összetett feladat. A generatív mesterséges intelligencia megjelenése azonban új, korábban elképzelhetetlen eszközöket vezet be a felhatalmazás és a részvételen alapuló növekedés számára.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje
A technológia érdeme abban rejlik, hogy a hagyományos oktatási korlátokon túlmenően felszabadítja a „lappangó” emberi potenciált. Egyes elméletek szerint a kellően fejlett algoritmusok általánosan hozzáférhető mesterséges intelligencia-tanárokat alkothatnak (Fotó: Unsplash+)

Felkészülés a jövőre

Az olyan rendkívül sikeres platformvállalatok, mint a Google, az Amazon, a Meta és az Alibaba felemelkedése első bizonyítéka a mesterséges intelligencia átalakító gazdasági erejének. Ezek az úttörők a hatalmas felhasználói adathalmazok összesítéséből és elemzéséből származó értékek révén egy szélesebb körű, mesterséges intelligencia által vezérelt átalakulás kibontakozására utalnak. A történelem azt mutatja, hogy a technológiai változások iparágakon keresztül történő elterjedése egyenlőtlenül zajlik, ami súlyosbítja az egyenlőtlenségeket. A politika kulcsszerepet játszik az inkluzív fejlődés biztosításában. A kormányoknak mérlegelniük kell a gazdasági ösztönzőket, hogy a kisebb vállalkozások számára is kiterjesszék az MI-hoz való hozzáférést, és átképezzék a munkavállalókat az integrált ember-MI feladatokra.

A részvényesi hozam azonban nem maradhat az egyetlen vezérfonal. Olyan gondolkodók, mint a néhai stanfordi szociológus, Clifford Nass, hangsúlyozzák, hogy a mesterséges intelligencia esetében „fel kell hagynunk azzal, hogy a hatékonyság miatt aggódunk, és el kell kezdenünk az emberi célok miatt aggódni”. A termelékenységen túl a filozófiai szigornak és az etikának olyan mesterséges intelligencia-alkalmazásokat kell kialakítania, melyek olyan közös emberi értékeket valósítanak meg, mint a méltányosság, az átláthatóság, a biztonság és a felhatalmazás. A legközvetlenebb hatás a mindennapi munkahelyeken várható. A korai kísérletek azt mutatják, hogy az emberek és az intelligens algoritmusok közötti, egymást kiegészítő erőviszonyokban az ember helyett inkább hatalmas kreativitás virágzik. Ha az ismétlődő feladatokat a mesterséges intelligenciára bízzuk, miközben az emberi erőfeszítéseket a stratégia, a kreativitás és az empátia felé irányítjuk, az mindkettőjük számára a teljesebb kifejeződés felé mutat. Az elszámoltathatóság és a munkakörök átalakítása nehéz kihívások előtt áll ebben az MI-korszakban. A megfelelő irányt kijelölve azonban a vállalatoknak már ma lehetőségük nyílik arra, hogy a mesterséges intelligenciával való felelős együttműködés révén az emberi teljesítmény új magasságokba emelkedjen.

A mesterséges intelligencia gazdaság átalakító ereje

 

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek