Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás

MEGOSZTÁS

A világ környezetét fenyegető, riasztó jelenség, az éghajlatváltozás továbbra is aggasztó ütemben eszkalálódik. A globális hőmérséklet emelkedése, a sarki jégsapkák olvadása, a tengerszint emelkedése: ezek e globális válság elkeserítő hatásai, melyek kihívást jelentenek bolygónk növény- és állatvilágának túlélése szempontjából. Az éghajlatváltozás súlyossága innovatív megoldásokat követel. Szerencsére a mesterséges intelligencia és a biotechnológia megjelenése reményt keltő jelzőfényt jelent(het).

(Kiemelt kép: Unsplash+)

A mesterséges intelligencia és a biotechnológia szerepe a fenntartható fejlődésben az elmúlt években jelentősen megnőtt. Az MI-algoritmusok fejlett éghajlati modellezéshez való felhasználásától kezdve a bioüzemanyagok előállítására szolgáló biotechnológiai megoldások alkalmazásán át az olyan éghajlati jelenségek előrejelzéséig, mint az El Niño: ezek a fejlesztések a technológia és a fenntartható környezeti megoldások között kialakuló szimbiózisban lévő kapcsolatot tükrözik. A mesterséges intelligencia fejlett képességeket kínál az éghajlati modellezés és előrejelzés terén. A gépi tanulás erejével képessé váltunk korábban felismerhetetlen minták megfigyelésére. Ez lehetővé tette számunkra, hogy pontosabb előrejelzéseket készítsünk és proaktív intézkedéseket hozzunk. Másrészt a biotechnológia számos innovatív megoldást kínál a környezetromlás megelőzésére. A megújuló alternatívák, például bioüzemanyagok létrehozásától kezdve a lebomló bioplasztikák előállításáig. Ezek a stratégiák jelentős hatással vannak a szén-dioxid-kibocsátás minimalizálására és a fenntartható használat előmozdítására. Ezeket a technológiákat kombinálva a kutatók megoldásokat dolgoztak ki a bioenergetikai növények termelékenységének előrejelzésére és kiigazítására az éghajlati előrejelzések alapján. Ezek a stratégiák segítenek a megújuló energiatermelés optimalizálásában és folyamatos biztosításában. A mesterséges intelligencia és a biotechnológia, valamint az éghajlatváltozás kereszteződése valóban egy fenntartható jövő útját kövezheti ki. Ezeket a technológiákat felhasználva olyan eljárásokat fejleszthetünk ki, javíthatunk és alkalmazhatunk, melyek enyhíthetik az éghajlatváltozás hatásait, miközben fokozhatjuk világunk ellenálló képességét a fejlődő környezeti fenyegetésekkel szemben.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
A mesterséges intelligencia fejlett képességeket kínál az éghajlati modellezés és előrejelzés terén. A gépi tanulás erejével képessé váltunk korábban felismerhetetlen minták megfigyelésére. Ez lehetővé tette számunkra, hogy pontosabb előrejelzéseket készítsünk és proaktív intézkedéseket hozzunk (Fotó: Unsplash+)

A mesterséges intelligencia szerepe az éghajlatváltozás mérséklésében

A mesterséges intelligencia felbecsülhetetlen értékű eszköznek bizonyult nemcsak az éghajlati minták előrejelzésében, hanem a potenciálisan káros környezeti hatások ellensúlyozásában is. A területen történő alkalmazásainak puszta sokfélesége valóban lenyűgöző, az éghajlatváltozás modellezésétől és előrejelzésétől kezdve a megújuló energiaforrások optimalizálásáig. Az MI szerepe az éghajlati modellezésben és előrejelzésben nagy hatással bír, a modellek számítási képességei segítenek az összetett éghajlati adathalmazok kezelésében, ami pontosabb előrejelzéseket eredményez. A Google DeepMind például a hagyományos modelleknél pontosabb csapadék-előrejelzéseket készített a mesterséges intelligencia segítségével, ami sikeresebbé tette az árvizek enyhítésére irányuló terveket. Hasonlóképpen, az IBM mesterséges intelligencia által vezérelt GRAF modellje globális szinten kínál hiperlokális időjárás-előrejelzéseket, ami segít jobban megérteni a változó éghajlati mintákat és időben reagálni rájuk.

A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek kiterjednek a megújuló energia optimalizálására és a szénlábnyomunk további csökkentésére is. Több figyelemre méltó esettanulmány is rávilágított a hatékonyságára, ilyen például a DeepMind alkalmazása a Google adatközpontok energiafelhasználásának csökkentésére. A DeepMind jelentősen csökkentette a hűtési költségeket a gépi tanulási algoritmusok segítségével, bemutatva, hogy az MI hogyan csökkentheti a technológiai ipar jelentős szénlábnyomát. Egy másik meggyőző esetben a GE Renewable Energy a mesterséges intelligenciát a szélturbinák teljesítményének növelésére használta. Az MI-rendszer a valós idejű időjárás-előrejelzéseknek megfelelően állítja be a turbina működését, ami az éves energiatermelés 20%-os javulását eredményezte. Ez jelentős előrelépés, mely maximalizálja a megújuló energia felhasználását és csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Összefoglalva, a mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az éghajlatváltozás metszéspontja reményteli fényt vet a jövőnkre nézve. Az MI azon képessége, hogy hatalmas adattengereket elemezzen, jövőbeli forgatókönyveket jósoljon meg és optimalizálja az energiafelhasználást, segíthet nekünk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és egy környezeti szempontból fenntartható jövő felé vezető úton.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek kiterjednek a megújuló energia optimalizálására és a szénlábnyomunk további csökkentésére is. Több figyelemre méltó esettanulmány is rávilágított a hatékonyságára, ilyen például a DeepMind alkalmazása a Google adatközpontok energiafelhasználásának csökkentésére (Fotó: Unsplash+)

A biotechnológia hatása a környezeti fenntarthatóságra

Ami a környezeti fenntarthatóságot illeti, a biotechnológia megváltoztathat mindent. A biotechnológia úttörő áttörései a szén-dioxid-leválasztás és a bioüzemanyag-előállítás terén élen járnak. Ezek az innovációk csökkentik a szénlábnyomunkat, és fenntartható növekedést eredményeznek egy zöldebb jövő felé. A szén-dioxid-leválasztás az egyik ilyen innováció. Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy speciálisan tervezett organizmusok segítségével közvetlenül a légkörből tudjuk megkötni a szén-dioxidot? Nos, a biotechnológia fejlődése ezt valósággá teszi. A mesterséges mikroorganizmusok a növényekhez hasonlóan „elkapják és tárolják” a szén-dioxidot a levegőből. Ebben a szén-dioxid-leválasztási folyamatban óriási lehetőségek rejlenek, tekintve, hogy ezáltal drasztikusan csökkenthetjük az üvegházhatású gázok szintjét a környezetünkben. Aztán ott van a bioüzemanyag-előállítás. A biotechnológia nagy előrelépéseket tett életünk fenntarthatóbb energiaellátásának biztosítása terén. A hagyományos üzemanyagok nem csak korlátozottak, de károsak is a környezetre. A bioüzemanyagok ezzel szemben megújuló és sokkal kevésbé károsak. Ráadásul a géntechnológiának köszönhetően ma már célzottan olyan szervezeteket hozhatunk létre, melyek hatékonyabban képesek bioüzemanyagokat előállítani.

Ez a biotechnológiai innováció a tisztább, megújuló energiaforrások felé történő kritikus elmozdulást hangsúlyozza. Az éghajlatváltozás elleni küzdelemben jelentős szerepet játszanak az élelmiszernövényeink. Képzeljük el, hogy olyan növényekkel rendelkezünk, melyek képesek ellenállni a szélsőséges időjárási körülményeknek, miközben csökkentik környezeti hatásukat. A géntechnológia ezt teszi lehetővé az éghajlatváltozással szemben ellenálló növények létrehozásával. E növények genetikai kódjának manipulálásával a tudósok képesek ellenállni a szárazságnak, a kártevőknek és a betegségeknek, ami a mezőgazdasági ráfordítások, például a növényvédő szerek és a víz mennyiségének csökkentését eredményezi. Ez a biotechnológiai fejlesztés biztosítja az élelmezésbiztonságot az egyre kiszámíthatatlanabbá váló éghajlaton, és hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz. A mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az éghajlatváltozás metszéspontjában állva a jövő tele van lehetőségekkel. Használjuk ki tehát a mesterséges intelligencia erejét a globális felmelegedés elleni küzdelemben, miközben a biotechnológiát a környezeti fenntarthatóság érdekében hasznosítjuk. Ezek együtt bátorító képet mutatnak egy reményteljes és fenntartható növekedéssel teli jövő felé.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
A géntechnológia ezt teszi lehetővé az éghajlatváltozással szemben ellenálló növények létrehozásával. E növények genetikai kódjának manipulálásával a tudósok képesek ellenállni a szárazságnak, a kártevőknek és a betegségeknek, ami a mezőgazdasági ráfordítások, például a növényvédő szerek és a víz mennyiségének csökkentését eredményezi (Fotó: Unsplash+)

A mesterséges intelligencia és a biotechnológia szinergiája

Képzeljük el, hogy a mesterséges intelligencia és a biotechnológia kereszteződésében állunk, két erőteljes, forradalmi potenciállal rendelkező eszközzel. Most pedig gondoljunk bele, milyen varázslatos lehet, ha e két technológiai vívmányt egyesítik az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A mesterséges intelligencia, mely lenyűgöző módon képes hatalmas mennyiségű adatot „átválogatni”, segített a biotechnológia fejlesztésében, megértésében és javításában. A bonyolult biológiai folyamatok értelmezéséhez gyakran hatalmas számítási erőforrásokra és szakértői tudásra van szükség. A mesterséges intelligencia áthidalja ezt a szakadékot, különösen a gépi tanulás és a mélytanulás, mivel robusztus megközelítéseket kínál a biotechnológiai kutatás és fejlesztés összetett mintáinak megértéséhez. Másrészt a biotechnológia, mely képes az élő szervezetek módosítására, hogy fenntartható megoldásokat hozzon létre számos környezeti kihívásra, jelentősen profitál a mesterséges intelligencia integrálásából. A mesterséges intelligencia támogatja a biotechnológiát a műveletek hatékonyabb és pontosabb végrehajtásában, legyen szó gyógyszerek tervezéséről, bioüzemanyagok kifejlesztéséről vagy a szervezetek genetikai módosításáról.

Most képzeljük el, hogy ez a két tudományos csoda együttműködik az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos projektekben. Számos kezdeményezés használja ki a mesterséges intelligencia és a biotechnológia együttes erejét. Egyes kezdeményezések például arra használják a mesterséges intelligenciát, hogy megjósolják a genetikai módosítások eredményeit, ami olyan életképesebb növényeket eredményez, melyek képesek ellenállni a szélsőséges éghajlati viszonyoknak. Mások fejlett algoritmusokat alkalmaznak a fenntartható bioalapú anyagok azonosítására, melyek felválthatják környezetkárosító társaikat. Még az olyan létfontosságú döntések is pontosan meghozhatók a mesterséges intelligencia segítségével, mint például a biotechnológiai megoldások megvalósításának legjobb földrajzi helyszíneinek kiválasztása. Ezek az együttműködési erőfeszítések felbecsülhetetlen értékűek az új éghajlati megoldások úttörői számára. A mesterséges intelligencia és a biotechnológia közötti szinergia az éghajlatváltozás elleni küzdelem „új határát” jelent(het)i. Ez egy izgalmas metszéspont, ahol a tudomány, a technológia és a fenntartható megoldások találkoznak, innovatív lehetőségekkel teli utat nyitva, és reményt keltve egy zöldebb jövőre.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
Még az olyan létfontosságú döntések is pontosan meghozhatók a mesterséges intelligencia segítségével, mint például a biotechnológiai megoldások megvalósításának legjobb földrajzi helyszíneinek kiválasztása. Ezek az együttműködési erőfeszítések felbecsülhetetlen értékűek az új éghajlati megoldások úttörői számára (Fotó: Unsplash+)

Kihívások és etikai megfontolások

Az éghajlatváltozással összefonódó mesterséges intelligenciával és biotechnológiával való munka technológiai, etikai és szabályozási kihívásokkal jár. Gondosan egyensúlyt kell teremtenünk az innováció és a biztonság között, miközben a technikai fejlettség jövője felé haladunk. A technológiai kihívások elsősorban a fejlődés üteméből fakadnak. Bármilyen úttörőek is a mesterséges intelligencia és a biotechnológiai fejlesztések, mindig fennáll a visszaélés vagy a nem kívánt következmények kockázata. Például a génszerkesztés széles körű alkalmazása forradalmasíthatja az orvostudományt, de mi akadályozza meg, hogy etikátlan célokra visszaéljenek vele? Ugyanígy, miközben a mesterséges intelligencia drasztikusan növelheti a hatékonyságot és a döntéshozatali pontosságot, aggodalomra ad okot a munkahelyek kiszorulása és a magánélet megsértése.

Emellett az etikai megfontolások is ugyanolyan fontosak. Az a kérdés, hogy ki dönti el, mi az erkölcsileg elfogadható a mesterséges intelligencia és a biotechnológia alkalmazása során, élénk vita tárgyát képezi. Meg tudjuk-e indokolni a mesterséges intelligencia automatizálásából eredő potenciális károkat a munkaerőpiacokon? Etikai szempontból elfogadható-e a szervezetek genetikai módosítása, még akkor is, ha az segíthet az élelmiszerhiány megoldásában? Végül pedig a szabályozási kihívások a szilárd, rugalmas iránymutatások szükségessége körül forognak, melyek elősegítik az innovációt, ugyanakkor védik a közérdeket. A meglévő szabályozási kereteknek gyakran segítségre van szükségük ahhoz, hogy lépést tartsanak a technológiai fejlődéssel. Ezért sürgősen szükség van olyan dinamikus és nemzetközi szabályozásokra, melyek képesek alkalmazkodni a mesterséges intelligencia és a biotechnológia folyamatosan változó környezetéhez. Az innováció és a biztonság közötti ideális egyensúlyhoz átfogó és hatékony szabályozási rendszerekre lenne szükség, proaktív kockázatértékeléssel és a forgalomba hozatal utáni felügyelettel kiegészítve. Ez elősegítené a mesterséges intelligencia és a biotechnológia etikus és biztonságos fejlődését, és végső soron hozzájárulna az éghajlatváltozás mérsékléséhez és a fenntarthatósághoz.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
Emellett az etikai megfontolások is ugyanolyan fontosak. Az a kérdés, hogy ki dönti el, mi az erkölcsileg elfogadható a mesterséges intelligencia és a biotechnológia alkalmazása során, élénk vita tárgyát képezi. Meg tudjuk-e indokolni a mesterséges intelligencia automatizálásából eredő potenciális károkat a munkaerőpiacokon? (Fotó: Unsplash+)

Jövőbeli kilátások

A jövő felé haladva a mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az éghajlatváltozás kulcsfontosságú metszéspontja átalakító szerepet fog játszani. A gondolkodó vezetők jelentős előrelépéseket prognosztizálnak a mesterséges intelligencia és a biotechnológia terén, melyek várhatóan jelentősen hozzájárulnak majd az éghajlatváltozás mérsékléséhez. A folyamatosan fejlődő képességek kétségtelenül átfogó megoldásokat kínálnak majd az összetett környezeti kihívásokra. A hatalmas adatmennyiség feldolgozására képes mesterséges intelligencia egyre pontosabban és gyorsabban fogja elemezni és előrejelezni az éghajlatváltozás változásait. Ez a technológia lehetővé teheti számunkra a szélsőséges időjárási események előrejelzését, az azokra való felkészülést és az azokra való reagálást, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését és a fenntartható gyakorlatok előmozdítását.

Hasonlóképpen, a génmódosítás révén a biotechnológia új, a változó éghajlati viszonyokkal szemben ellenállóbb növényfajtákat hozhat létre, és fontos szerepet játszhat az alternatív energiaforrásként használt bioüzemanyagok kifejlesztésében. Ami a szinergiájukat illeti, a mesterséges intelligencia és a biotechnológia integrálása rendkívüli eredményekhez vezethet. A mesterséges intelligencia segíthet a biológiai adatok gyors elemzésében, ami hatékonyabb biotechnológiai folyamatokhoz vezethet. A technológiák e házassága úttörő szén-dioxid-leválasztási, -tárolási és -átalakítási megoldásokat hozhatna létre, ami stabilizálhatná a felmelegedő bolygónkat.

Miközben azonban a technológiáknak ez a kereszteződése a lehetőségek világát nyitja meg, jelentős kihívásokat és etikai megfontolásokat is felvet. Lehet, hogy szabályozásokat és ellenőrzéseket kell létrehozni a mesterséges intelligenciának az éghajlatváltozás kezelésében való részvételének felügyeletére. Hasonlóképpen létfontosságú a gondos és őszinte megközelítés, mivel a biotechnológia élő szervezeteket manipulál. A szilárd etikai keretrendszer kidolgozása kiemelkedő fontosságú annak biztosítása érdekében, hogy ezeket a technológiákat felelősségteljesen és bolygónk javára használják. A mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az éghajlatváltozás metszéspontja kulcsfontosságú a fenntartható jövő kialakításában. E technológiák felelősségteljes, etikus és innovatív hasznosítása kulcsfontosságú. Az ígéretek szerint rugalmas, fenntartható ökoszisztémákat hozhatnak létre, amelyek képesek ellenállni az éghajlatváltozás legsúlyosabb hatásainak. A jövő jelentős optimizmusra ad okot, mivel technológiai szempontból felkészülünk az éghajlatváltozás kihívásainak kezelésére.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
A szilárd etikai keretrendszer kidolgozása kiemelkedő fontosságú annak biztosítása érdekében, hogy ezeket a technológiákat felelősségteljesen és bolygónk javára használják. A mesterséges intelligencia, a biotechnológia és az éghajlatváltozás metszéspontja kulcsfontosságú a fenntartható jövő kialakításában (Fotó: Unsplash+)

A mesterséges intelligencia modellek képzésének szénlábnyomának kiszámítása

Az éghajlatváltozás kifejezés mindenütt jelen van, különösen az IPCC hatodik értékelő jelentésének közzététele után, melyet a „Vörös kód az emberiség számára” címmel adtak ki. A globális hőmérséklet mindössze 1,5°C-os emelkedésével járó hatások súlyosak lesznek, és ezt a határt nagyon hamar (valahol 2040-re) elérjük. A 2°C-os hőmérséklet-emelkedés 2100-ra fog bekövetkezni, hacsak nem teszünk most azonnal hatékony és határozott lépéseket. Jelenleg a nettó CO2 Eq. (szén-dioxid-egyenérték) kibocsátás évente 51 milliárd tonna. Ezen a ponton a kibocsátás egyszerű csökkentése nem sokat segít. El kell jutnunk a „nettó nullához” (nulla üvegházhatású gázkibocsátás), mert ez az egyetlen esélyünk arra, hogy elkerüljük az éghajlati katasztrófákat. A mesterséges intelligencia, mely az egyik leghatékonyabb eszköz a problémák sokaságának kezelésére, nagy szerepet játszhat az éghajlatváltozás elleni küzdelemben is. Az MI például segíthet az energiaforrások hatékony felhasználásában. Az egyik ilyen népszerű megvalósítás a Deepminds ML-rendszere, mely folyamatosan 40 százalékos csökkenést tudott elérni a hűtéshez szükséges energia mennyiségében.

A mesterséges intelligencia még a szélsőséges időjárási események jobb előrejelzésében és az azokra való felkészülésben is segíthet. Az olyan startupok, mint a One Concern és a Jupiter ilyen megközelítéseken dolgoznak. más startupok, mint a Nomad Go, az épületek energiafelhasználásának optimalizálásán és a kibocsátások csökkentésén munkálkodnak.

Remélhetőleg a mesterséges intelligencia segíteni fog az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az új technológia „fáklyavivőiként” nemcsak arra vagyunk hivatottak, hogy hatékony megközelítéseket dolgozzunk ki, hanem arra is, hogy munkánk ne okozzon további károkat a környezetnek. Egy szempontot azonban gyakran figyelmen kívül hagyunk, mégpedig azt, hogy az MI-algoritmusok fejlesztése során mennyi üvegházhatású gáz keletkezik. A mélytanulás térhódításával a számítási igény jelentősen megnőtt. A kutatók és mérnökök napokig, hetekig, sőt hónapokig képzik a nagy MI-modelleket. Egyetlen alkalmazás kifejlesztéséhez pedig általában nem csak egy vagy két modellt képzünk, hanem rengeteget, hogy olyan ablációs vizsgálatokat végezzünk, melyek segítenek a KPI-ink javításában. Sajnos ez jelentősen növeli az MI-technológia szénlábnyomát.

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás
Remélhetőleg a mesterséges intelligencia segíteni fog az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. Az új technológia „fáklyavivőiként” nemcsak arra vagyunk hivatottak, hogy hatékony megközelítéseket dolgozzunk ki, hanem arra is, hogy munkánk ne okozzon további károkat a környezetnek. Egy szempontot azonban gyakran figyelmen kívül hagyunk, mégpedig azt, hogy az MI-algoritmusok fejlesztése során mennyi üvegházhatású gáz keletkezik (Fotó: Unsplash+)

Bár általában a szénre hivatkozunk, ez a kifejezés más üvegházhatású gázokat is magában foglal, például a metánt és a dinitrogén-oxidot. Az egyéb gázok kibocsátását szénre konvertáljuk, és a mérést szénre vonatkoztatva végezzük, általában CO2 Eq. (szén-dioxid-egyenérték) néven. Például 1 kg metánkibocsátás 28 kg szén-dioxid felmelegedési potenciáljának felel meg. Gondolkodott már azon, hogy mennyi CO2-egyenértéket tud generálni egy mesterséges intelligencia modell képzése? Nemrég jelent meg az MIT Amherst – Energy and policy Consideration for deep learning in NLP című tanulmánya, mely kiemeli, hogy egy nagy méretű mélytanuló modell kiképzése 626.000 euró CO2E (szén-dioxid-egyenérték) kibocsátást eredményez, ami körülbelül 56-szor több, mint amit egy átlagos ember termel egy év alatt, és öt autó élettartamának megfelelő kibocsátással egyenlő. Léteznek olyan mozgalmak, mint a „Zöld Mesterséges intelligencia”, melyek célja, hogy a gépi tanulást tisztábbá és zöldebbé tegyék. Egy dolgot azonban meg kell jegyezni, hogy a fejlődéshez mérni kell, hogy mennyi CO2-t bocsátunk ki a modelljeink betanítása során, és ebben segíthetnek az olyan keretrendszerek, mint az Experiment-Impact-Tracker, a CodeCarbon Python csomag és az olyan eszközök, mint a Machine Learning Emission Calculator(mlco2 calculator).

Mesterséges intelligencia, biotechnológia és éghajlatváltozás

 

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!