Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Európa MI-bajnoka és a Microsoft szövetsége megosztja a törvényhozókat

MEGOSZTÁS

Az OpenAI után a Microsoft egy újabb európai mesterségesintelligencia-fejlesztővel, a francia Mistral AI-jal kötött együttműködési szerződést. Mindkét fél jól jár az ügylettel, az uniós törvényhozók viszont fogást keresnek rajta az európaiak adatainak védelmére hivatkozva. A Mistral nagy nyelvmodelljei eközben egyre jobb teljesítményt érnek el sorra körözve le a versenytársakat világszerte.

Amikor az Európai Unió szakértői és ugyan hozzá nem értő, de annál lelkesebb moralistái a mesterséges intelligencia szabályzását dolgozták ki, időről időre előjöttek a területi fejlesztésekben érintett országok, főként Franciaország, Németország és Olaszország érdekei, és mások, például a még nagyobb szigort akaró Spanyolország ellenében, lazítottak egy-egy túl keménykedőnek tűnő, egyes helyi MI-startupokat különösen érintő javaslatokon, például az alapmodellekre vonatkozó korlátozásokon.

Az EU az Egyesült Államokhoz, és még a területen öles léptekkel haladó kínaiakhoz képest is lemaradt a generatív mesterséges intelligencia mindent átütő nagy hullámáról,

pontosabban kreatív alakító helyett passzív követőmódban szemlélte és szemléli azt. Egyes üde kivételektől eltekintve, akik miatt megérte a lobbistáknak tenniük azt, amihez legjobban értenek: érdekeket képviselni, érvényesíteni.

Európa MI-zászlóshajója

Az egyik ilyen kiemelten fontos cég a francia, sőt, az egész európai uniós mesterségesintelligencia-kutatásfejlesztések zászlóshajója, a hamarosan kétmilliárd dollárt érő, és – legalábbis korábban – nyílt forrású (open source) nagy nyelvmodelleket (large language models, LLM) fejlesztő Mistral AI.

A startupot korábbi Google- (Deep Mind) és Meta-mérnökök alapították 2023-ban. Majd kisebb erőforrások és nagyon rövid idő alatt értek el megsüvegelendő eredményeket.

A francia kormány egyből észrevette a cégben rejlő potenciált, és az USA-ban működő nagyvállalatok, mint például az OpenAI hazai versenytársaként igyekszik rendszeresen pozícionálni őket.

Az Európai Bizottságban lévő francia politikusok, szakemberek a Mistral miatt igyekeztek enyhíteni az uniós MI szabályozáson ott, ahol csak lehetett. Például, hogy a hivatal korifeusainak kevesebb rálátása legyen a nagy mesterségesintelligencia-modellekre, meg mégsem kellene teljesen átláthatóvá tenni őket. Részben igazuk is van, hiszen a sok megkötés, a túlszabályozás ugyanúgy az innováció halála, mint amikor a nyílt forrású törekvéseket igyekeznek (sokszor nagyvállalatokért lobbizók hatására) törvényileg ellehetetleníteni.

MI-forradalom Párizsban

Párizsban egyébként is minden adott, hogy az MI-forradalom egyik motorjává váljon: van helyi Google és Meta Laboratórium, a forradalom alternatív arcát felvillantó Hugging Face székhelye részben ott áll, a helyi egyetemekről egyre több MI-szakértő kerül ki, és talál hamar munkát magának. Kockázati tőkéseknek vonzóan cseng a mesterséges intelligencia, fektetnek is rendesen a kormány által gőzerővel támogatott technológiába. A kormányzat partnerségekkel, ösztöndíjakkal és befektetési bankokon keresztül segíti az MI-vel foglalkozó startupokat.

A Mistral AI mellett fontos még

  • az Egyesült Államokban alapított, 2024-ben Párizsba visszatért Poolside AI. Ők természetes nyelvi inputokból kódot generáló LLM-eket fejlesztenek. Az alapítók egyike, Jason Warner korábban a GitHub-nak volt a főmérnöke.
  • a Dust AI az applikációk belső adatait LLM-ekbe integráló rendszereket fejleszt.
  • A Nabla orvosoknak szánt LLM-alapú eszközökön dolgozik, míg
  • a Giskard nyílt forrású kerete LLM-ek stressztesztjét végzi el.

Úgy látszik, Párizsban tényleg felpörögtek az események, fellendülőben a helyi mesterségesintelligencia-ipar.

A Microsoft-frigy

De térjünk vissza a Marseille környékének jeges hideg szeléről elnevezett Mistralra, már csak azért is, mert egyrészt két új LLM-et mutatott be, másrészt összeszövetkezett a Microsofttal.

Ezek a modellek már nem nyílt forrásúak, hanem zártak (habár ingyen ki lehet próbálni, le lehet tesztelni őket). A Mistral Large és a Mistral Small a tavalyi év végén viszonylagos csendben debütált Mistral Mediumhoz csatlakozott, hárman vannak most.

A Microsoft pedig 16,3 millió dollárt invesztált a francia startupba – a szám ugyan jól hangzik, de az OpenAI befektetésnek csak a töredéke, ahogy az Amazon és a Google is jóval többet tett bele az Anthropicba  –, illetve arról is megegyeztek, hogy a Mistral Large megoldást az Azure felhő platformon fogja terjeszteni, míg a Mistral AI használhatja az Azure teljes számítási infrastruktúráját.

A partnerség megosztja az európai törvényhozókat, szabályozókat.

A Microsoft és az OpenAI együttműködését a trösztellenes törvény esetleges megsértése miatt árgus szemekkel vizsgáló Európai Bizottság a redmondi óriás és a párizsi startup románcát is igyekszik megzavarni, ugyanarra a kérdésre szeretne választ találni, mint a Microsoft és az OpenAI esetében.

Macron francia elnök Újjászületés pártjának több tagja is bírálta az amerikai nagyvállalatnak európai felhasználók személyes adataihoz hozzáférési potenciált nyújtó szerződést. Más francia törvényhozók viszont támogatják, azaz megoszlanak az álláspontok.

Toplistás teljesítmény

A partnerséggel a startup mindenesetre az LLM-ek trenírozásához rendkívül fontos feldolgozó kapacitásokhoz jut, világszerte közelebb kerül a lehetséges ügyfelekhez, a redmondi techóriás pedig még inkább érvényesülhet az európai piacon. Az Azure felhasználói az Európa egyedi szabályozói környezetében létrehozott kiemelkedően jó teljesítményű, különleges modellhez férnek hozzá.

Az új modellek paraméterei, architektúrája és gyakorlási módszereik nem nyilvánosak. A nyílt forrású, korábbi Mistral 7B-hez és Mistral 8x7B-hez hasonlóan 32 ezer tokenes input-környezetet képesek feldolgozni.

Az MMLU benchmarkon 81,2 százalékot elérő Mistral Large a Claude 2-nél (Anthropic), a Gemini Pro-nál Google), a Llama 2 70B-nél (Meta) egyaránt jobban teljesített, a GPT-4-nál viszont nem, az OpenAI modellje felette áll még. A késleltetésre és a költségekre optimalizált Mistral Small 72,2 százalékot ért el.

Mindkét modell folyékony franciából, németből, spanyolból és olaszból. A modellek további gyakoroltatásába a Microsoft is beszáll. Ezeket az LLM-eket olyan felhasználóknak pallérozzák, mint például egyes európai kormányok.

(Képek: Mistral AI, Unsplash)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek