Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A fél évszázados siker titka, ha folyamatos innovációval magad formálod a jövőt

MEGOSZTÁS

A Microsoft Magyarország is részt vesz a Techxpo Budapest 2024 technológia konferencián és szakvásáron. Interjú Szabó Péterrel, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatójával, aki szerint a folyamatos innovációs képességük megtartásának köszönhetik közel 50 éven át tartó piacvezető szerepüket.
Az elmúlt bő egy évtized a technológiai alapú társadalmak létrehozásáról szólt. Ebben a Microsoftnak – mint a világ vezető tech vállalatának – globálisan hangsúlyos szerepe volt. Felsővezetőként hogyan értékeli a mögöttünk hagyott időszakot?

A Microsoft több technológiai paradigmaváltást élt meg közel 50 éves története során. Ám ezeknek nem elszenvedője volt: innovációival saját maga formálta a jövőt. A PC, az Internet és a felhőtechnológia után technológiai értelemben most egy újabb fordulóponthoz érkeztünk és a Microsoftnak ebben is úttörőszerep jutott: jelentős szerepünk volt az emberek életébe berobbanó generatív mesterséges intelligencia kifejlesztésében is. 

A Microsoft folyamatosan az események előtt jár, és mindig élenjáró technológiával segít az ügyfeleinek is alkalmazkodni a változásokhoz. Közismerten sok gazdasági nehézség – energiaválság, háború, infláció, járvány – jelent ma kihívást nekik, ám a technológia épp ezekre ad válaszokat azzal, hogy még hatékonyabbá, még eredményesebbé teszi a működést, sőt olyan meglátásokhoz segíti hozzá a döntéshozókat, amely a válságokból kivezető utat is megmutathatja. A generatív mesterséges intelligencia épp ilyen.

A Microsoft multinacionális nagyvállalatként maga is változott, alakult a technológiai társadalmak kifejlődésével? Ha igen, miben kellett leginkább átalakulniuk? Gondolkodásmódjukban, termékportfóliójukban, termékciklusokban, kommunikációjukban?

Az összes felsorolt területen. A Microsoft működésének lényege a változás és a folyamatos tanulás. Ám miközben ez nehézséget jelent, mi épp arra vagyunk büszkék, hogy egy lépéssel a piac előtt tudunk járni. A Microsoft története során jelentős átalakulásokon ment keresztül – épp az alkalmazkodóképességében rejlik a sikerének titka. Már a mesterséges intelligencia megjelenését megelőzően is jelentős változás hozott az életünkben, hogy a klasszikus licenszeladásról átálltunk a felhő- és előfizetésalapú üzleti modellre. Ez számunkra is egy kihívásokkal járó átalakulási folyamat volt az elmúlt 10 évben.

Hogy miben kellett leginkább változnunk az utóbbi időben? Azt hiszem, ha lehet még magasabb sebességfokozatba kellett kapcsolnunk. A Copilot valósággal berobbant a mi életünkbe is. A Microsoft adatai szerint a mai napig 5 milliárd csevegést bonyolítottak le felhasználók az új megoldással, és ugyanennyi képet is előállítottak vele, pedig még csak egy év telt el a bevezetése óta. Mindezek eredményeként megnőtt az Edge és a Bing piaci részesedése és természetesen az érdeklődés is az új funkciók iránt. A mesterséges intelligencia ezzel párhuzamosan hatalmas lökést ad a felhő üzletágunknak is, hiszen az új technológia erre épül. 

A COVID nagy lökést adott a digitális megoldások elterjedésének. A Microsoft nyertese vagy vesztese volt a pandémiának?

Kizárólag üzleti értelemben természetesen, a Microsoft nyertese lett annak az átalakulásnak, amit a járvány váltott ki. Magyarországon vállalkozások és iskolák ezrei álltak át digitális munkarendre, amelynek eredményeként – és a Microsoft Magyarország munkatársainak aktív közreműködésével – a Teams felhasználóinak a száma egy éven belül a huszonötszörösére nőtt Magyarországon, ami regionális összehasonlításban is kiemelkedő adat volt. A pandémia évében ezernél is több tanár végezte el a Teams Fitness tréninget, és diákok és tanárok millió ismerkedtek meg a hibrid oktatás, a munkahelyek pedig a hibrid munkavégzés fogalmával. Mindezek eredményeként a járványhelyzet hatalmas lökést adott digitális átalakulásnak, ami a mai napi megmutatkozik a vállalatok, szervezetek életében, de az egyes emberek digitális írástudásában is. 

A járvány elmúlt, de a rugalmas munkavégzés, az otthonról végezhető munka, az elsajátított új ismeretek és képességek velünk maradtak, ami úgy gondolom, pozitív fejlemény. A felhőre alapuló IT-infrastruktúra a hatékony munkavégzéshez alapvető feltételévé vált. A Teams felhasználóinak köre azóta is bővül, friss adatok szerint 320 millió aktív felhasználója van minden hónapban, világszerte. 

A Microsoft Magyarország vezetőjeként, milyen dinamikákat, trendeket lát az elkövetkezendő 5-10 év távlatában, szétválasztva a világpiacot és Magyarországot? (Pl. 5G, AI)

Fel kell készülni a munkavégzés teljes átalakulására: új munkakörök jönnek létre, a szervezeteknek választ kell adniuk azokra a kérdésre, hogy miként szolgálja az ő törekvéseiket a mesterséges intelligencia a legjobban, hogyan kell az átalakulásra felkészíteniük a saját szervezetüket, esetleg hogyan kell a teljes üzletstratégiájukat újragondolni. Sokan vágtak bele az MI használatába úgy, hogy ezekre a kérdésekre még nem adtak világos válaszokat. 

Az átalakulásban komoly szerep hárul az oktatási intézményekre is, ezért indítottunk a közelmúltban képzési programot az oktatási vezetők és tanárok felkészítésére. A mesterséges intelligencia minden iparág működését átalakítja és már most hatalmas igény mutatkozik az új technológiához értő szakemberekre, a meglévő munkatársak tréningjére.

Át fog alakulni a technológiához fűződő viszonyunk is, hiszen az MI a természetes emberi gesztusokkal és a beszélt nyelvvel is lehetővé teszi az eszközök működtetését. Így válik valóban emberközelivé a technológia. Az új technológiához azonban hatalmas számítási kapacitásokra, még gyorsabb chipekre is szükség lesz, a szilikon-stratégiánk ezért alapvető eleme az MI-stratégiánknak.  

Miközben a Microsoft elkötelezett az MI felelős fejlesztése és használata mellett, meggyőződésünk, hogy az új technológia arra fogja felszabadítani az embereket, hogy a valóban fontos és csak általuk elvégezhető feladataikra koncentrálhassanak. A Microsoft továbbra is jelentős összegeket fog invesztálni az innovációba és támogatja az MI jogszerű használatához szükséges szabályozói környezet kialakítását az EU-ban.

Magyarországon erőteljes és gyorsuló növekedés jellemzi a felhő üzletágunkat, az otthonról végzett munka és a mesterséges intelligencia használata egyre elterjedtebb nálunk. Úgy vélem, hogy ez a tendencia csak tovább fog erősödni a jövőben, és kormányzati oldalról is jelentős fejlesztések várhatóak ezen a téren, így világszínvonalú digitális állami adminisztráció épülhet ki az országban. Az átalakuláshoz nem is elsősorban pénzre lesz szükség, hanem átgondolt stratégiára és szakértelemre. 

A Techxpo 2024 egy lenyomata lesz a mai világunknak. Milyen portfólióval érkeznek és lesz-e köztük újdonság, esetleg magyarországi premier?

Bemutatjuk a Surface for Business portfóliót, két olyan új laptopot (Surface Laptop 6 for Business és Surface 10 for Business), amelyek a generatív mesterséges intelligenciával fémjelzett új korszakra készítik fel az embereket. 

Új kiberbiztonsági szolgáltatásokat is bemutatunk, így a Microsoft Copilot for Security feltétlenül szerepelni fog az előadásunkban. Az MI az összes termékünkbe beépül, ezért egy olyan egységes, a meglévő Defender XDR-re épülő megoldást is ismertetünk, ami segít áttekinthetővé tenni, milyen előnyökkel járnak az MI által támogatott funkciók. A Copilotot épp az különbözteti meg a piacon elérhető hasonló megoldásoktól, hogy holisztikus szemléletű, az élet és a munkavégzés minden területére kiterjedően kínál előnyöket, legyen szó böngészésről, a munkahelyi adatállomány feldolgozásáról, bármilyen, a számítógépen végzett tevékenységről, ahol az MI releváns lehet és hasznos segítséget tud nyújtani a felhasználóknak. 

Ha minden igaz, az X-generáció tagja. Látva a mai világot, szívesen lenne az Alfa-generáció tagja? Ha igen, miért? Ha nem, miért nem?

Optimista vagyok, ezért szeretném azt a világot a maga teljességében látni, aminek a megalapozásában most van szerencsém részt venni. A jövőből visszanézve talán mi leszünk a pionírok, akiknek a világára majd sokan úgy tekintenek vissza, mint mi a Vadnyugat romantikájára. Úgyhogy a kérdés számomra nem is annyira az, hogy melyik generációhoz érdemesebb tartozni, hanem inkább az, mennyire vagyunk az események sűrűjében, hogy mennyire tudjuk alakítani a jövőnket, illetve mennyire vagyunk nyitottak az újdonságok befogadására és alkalmazására. Úgy gondolom, hogy minden generáció eltér valamiben az azt megelőzőtől. Az Alfa-generációban azt tisztelem nagyon, hogy hihetetlen gyorsan adaptálódik az újhoz és engedi el a régit. Hiszek benne, hogy ez lesz a sikerének a titka a jövőben.

(Képek: Microsoft)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek