Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Felkészülés a munka jövőjére

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligencia az elmúlt években sok vita tárgyát képezte, és számos szakértő aggályokat fogalmazott meg a foglalkoztatásra és a munka jövőjére gyakorolt lehetséges hatásaival kapcsolatban. Bár igaz, hogy bizonyos munkakörök automatizálásához vezet, ugyanakkor átalakítja a munkavégzés módját is, és új munkaköröket hoz létre.

(Kiemelt kép: Unsplash)

A mesterséges intelligencia munkahelyi integrációja a munka átalakulásához vezet, a teljes automatizálástól a kiegészítés felé mozdul el. Az MI-alapú eszközök és rendszerek a rutinszerű és ismétlődő feladatok automatizálásával felszabadítják az emberi időt és erőfeszítést, lehetővé téve a munkavállalók számára, hogy kreatívabb és stratégiai munkára összpontosítsanak. Az automatizálás egy produktívabb, hatékonyabb és teljesebb munkakörnyezethez vezet, ahol az emberi készségek és képességek a technológia segítségével bővülnek.

Felkészülés a munka jövőjére
Az automatizálás egy produktívabb, hatékonyabb és teljesebb munkakörnyezethez vezet, ahol az emberi készségek és képességek a technológia segítségével bővülnek (Fotó: Unsplash)

Az emberi képességek fejlesztése

Az MI nem csupán helyettesíti az emberi munkaerőt, hanem meg is erősíti azt. Az MI-alapú eszközök és rendszerek például segíthetnek az értékesítési csapatoknak a leadek rangsorolásában, az egészségügyi dolgozóknak a megalapozottabb diagnózisok felállításában, a logisztikai dolgozóknak pedig a hatékonyabb szállítási útvonalak megtervezésében. A mesterséges intelligencia munkára gyakorolt hatása nem korlátozódik bizonyos iparágakra; az egész munkára átalakító hatással van.

Az új munkakörök felemelkedése

A mesterséges intelligencia munkahelyi integrálása több, mint a munkavégzés átalakítása. Új munkakörök kialakulását is elősegíti. Az MI térnyerése például megnövekedett keresletet eredményez az adatelemzők, a gépi tanulási mérnökök és az MI-etikai szakemberek iránt. Ezek a munkakörök elősegítik az innovációt és a növekedést az iparágakban az egész gazdaságban, mivel a szervezetek igyekeznek kihasználni az MI erejét, hogy a versenytársak előtt maradjanak.

Felkészülés a munka jövőjére
Az MI térnyerése például megnövekedett keresletet eredményez az adatelemzők, a gépi tanulási mérnökök és az MI-etikai szakemberek iránt. Ezek a munkakörök elősegítik az innovációt és a növekedést az iparágakban az egész gazdaságban (Fotó: Unssplash)

Kihívások és lehetőségek a mesterséges intelligencia integrációjával kapcsolatban

Miközben a mesterséges intelligencia munkahelyi integrációja izgalmas lehetőségeket teremt, új kihívásokat is jelent. Például sok munkavállalónak át- vagy továbbképzésre lehet szüksége ahhoz, hogy a munka új korszakában boldogulni tudjon. Emellett a szervezeteknek biztosítaniuk kell, hogy alkalmazottaik rendelkezzenek az MI-alapú eszközök és rendszerek hatékony használatához szükséges készségekkel és ismeretekkel.

Darrell M. West a „The Future of Work: Robots, AI, and Automation” című könyvében azt írja: „Az amerikai munkavállalók 47%-a nagy valószínűséggel látja, hogy a következő 20 évben automatizálják a munkáját”. Az automatizálás rávilágít arra, hogy a munkavállalóknak új készségeket és képességeket kell kifejleszteniük, hogy relevánsak maradjanak a változó munka világában. West így folytatja: „Egyértelmű, hogy a kevés technikai készséggel vagy más, keresett készséggel rendelkező munkavállalóknak valószínűleg nehéz dolguk lesz a jövőben”.

Felkészülés a munka jövőjére
Az automatizálás rávilágít arra, hogy a munkavállalóknak új készségeket és képességeket kell kifejleszteniük, hogy relevánsak maradjanak a változó munka világában (Fotó: Unsplash)

A mesterséges intelligencia munkahelyi integrálása kihívásokat és lehetőségeket rejt magában, és a szervezeteken és a munkavállalókon egyaránt múlik, hogy elfogadják ezt az átalakulást, és felkészüljenek a munka jövőjére. Ahogy Saadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum ügyvezető igazgatója rámutat: „Hogyan építhetünk nagyobb társadalmi kohéziót? Hogyan biztosítjuk, hogy az emberek számára a társadalmi mobilitás útjai rendelkezésre álljanak? Ennek egyik legfontosabb módja az, hogy biztosítsuk, hogy az emberek megfelelő oktatásban, megfelelő készségekkel és megfelelő munkahelyekkel rendelkezzenek”.

A mesterséges intelligencia szerepe a munkaerő-fejlesztés jövőjében összetett és sokrétű. Miközben a mesterséges intelligencia térnyerése bizonyos munkakörök automatizálásához vezet, átalakítja a munkavégzés módját is, és új munkaköröket hoz létre, amelyek új készségeket és képességeket igényelnek. A mesterséges intelligencia munkahelyi integrálása kihívásokat és lehetőségeket rejt magában, és a szervezeteken és a munkavállalókon egyaránt múlik, hogy elfogadják-e ezt az átalakulást, és felkészüljenek a munka jövőjére.

Felkészülés a munka jövőjére
Miközben a mesterséges intelligencia térnyerése bizonyos munkakörök automatizálásához vezet, átalakítja a munkavégzés módját is, és új munkaköröket hoz létre, amelyek új készségeket és képességeket igényelnek (Fotó: Unsplash)

A generatív MI és a munka jövője

A McKinsey Global Institute automatizálásról és az amerikai munkahelyekről szóló jelentése szerint a vártnál gyorsabban zajlanak a fejlesztések. A generatív MI-technológiák, például a ChatGPT megjelenése aggodalmakat váltott ki a munkavállalókra gyakorolt hatásukkal kapcsolatban. A jelentés foglalkozik a munkaerő-kereslettel, és olyan kérdéseket vesz figyelembe, mint a tiszta energiára való átállásba és az infrastruktúra felújításába történő beruházások. Fel kell készülni a jövőbeli szakmai átalakulásokra, mivel munkahelyek milliói szűnhetnek meg, miközben újak jönnek létre. Az „átmenet ezen időszaka” potenciálisan egy inkluzívabb gazdaságot eredményezhet, jobb termelékenységnövekedéssel. A foglalkoztatás jövője ma történik, nem pedig a távoli jövőben.

A jelentés szerint, a világjárvány ideje alatt (2019-22) az USA munkaerőpiacán 8,6 millió foglalkozásváltás történt, ami 50%-kal nagyobb, mint az előző hároméves időszakban. 2030-ra a generatív mesterséges intelligencia által vezérelt trendek olyan feladatokat automatizálhatnak, melyek jelenleg az amerikai gazdaságban a ledolgozott munkaórák akár 30%-át is kiteszik. Az éghajlatra és az infrastruktúrára irányuló szövetségi beruházások, valamint a strukturális változások hatással lesznek a munkaerő-keresletre. 2030-ra további 12 millió szakmaváltásra lehet szükség. Az Egyesült Államokban sokkal nagyobb léptékű munkaerő-fejlesztésre, valamint a vállalkozások szélesebb körű toborzási gyakorlatára lesz szükség. Az alacsonyabb bérű foglalkozásokban jelentkező munkaerőhiány kezeléséhez a munka minőségének, a fizetéseknek, a juttatásoknak a javítására, a karrierépítés jobb ígéretére vagy az automatizálás magasabb szintjére lehet szükség.

Felkészülés a munka jövőjére
Az éghajlatra és az infrastruktúrára irányuló szövetségi beruházások, valamint a strukturális változások hatással lesznek a munkaerő-keresletre. 2030-ra további 12 millió szakmaváltásra lehet szükség (Fotó: Unsplash)

A mesterséges intelligencia megszünteti a fehérgalléros állásokat?

Az amerikai Munkaügyi Statisztikai Hivatal 2023-ra vonatkozó foglalkoztatottsági növekedési előrejelzései szerint a generatív MI munkahelyek megszűnését eredményezheti, bár ez nem prognosztizálható egyértelműen. A jelentés szerint az MI-nak leginkább kitett szakmai kategóriák 2030-ig továbbra is bővíthetik a foglalkoztatottságot, míg az MI bevezetése csökkentheti a bővülés ütemét. Az automatizálást többnyire elkerülő szakmai munkakörökben ennek ellenére változások lesznek az egyének munkaidejének eltöltésében. A világjárvány során az üzleti és jogi szakmák, valamint a vezetői szerepek bővültek, bár egyes hivatások, például a jogi asszisztenseké csökkenhetett. Miközben a STEM, az egészségügy, az építőipar és a szakmák továbbra is új munkahelyekkel bővülnek, a generatív MI potenciálisan számos iparágban alapvetően megváltoztathatja a munkatevékenységeket. 2030-ra további 12 millió foglalkozásváltásra lehet szükség.

A természetes nyelvi képességek, amelyek a szakmai tevékenységek széles köréhez szükségesek, az MI egyik legjelentősebb előrelépését jelentik. Az amerikai munkahelyek jelentős része átrendeződhet a nettó nullára való átállás következtében. Az átvihető képességek segíthetnek az embereknek abban, hogy magasabb szintű és jobban fizető pozíciókba kerüljenek. A szakképzett művészeti munkák tekintetében a legtöbb infrastruktúra-fejlesztő vállalkozás más iparágakkal versenyez. Az alacsony bérű munkahelyek számának csökkenésével több egyén találhat jobban fizető állásokat, ha hozzáférnek a készségfejlesztő képzésekhez, és a vállalatok hajlandóak nagyobb kockázatot vállalni a felvételben. Ahogy az USA gazdasága több magas bérű munkahelyet teremt, az alacsony és közepes bérű állások aránya csökkenhet. Ma viszont sajnos még a nők alulreprezentáltak a magas növekedést és fizetést biztosító munkahelyeken. A munkahelyeken belüli készségátmenetek lehetőséget biztosíthatnak a munkavállalók számára, hogy több időt fordítsanak a magasabb értékű foglalkoztatásra.

Felkészülés a munka jövőjére
Az alacsony bérű munkahelyek számának csökkenésével több egyén találhat jobban fizető állásokat, ha hozzáférnek a készségfejlesztő képzésekhez, és a vállalatok hajlandóak nagyobb kockázatot vállalni a felvételben (Fotó: Unsplash)

Az embereknek több izgalmas, kreativitást, problémamegoldást és másokkal való együttműködést igénylő munka maradhat, ha a számítógépek átveszik a nehéz vagy nem kívánatos feladatokat. Sok munkát igényel, hogy az alacsony bérű, csökkenő munkakörökben dolgozók megkapják azokat a készségeket, melyekre ténylegesen szükségük van ahhoz, hogy átkerüljenek a bővülő foglalkoztatásba. A munkavállalók minden korábbinál jobban igénylik a rugalmasságot és a vezetőikkel és csapataikkal kapcsolatos nagyszerű élményt. A világméretű járvány óta az amerikai munkaerőpiac gyorsan fejlődött, sok munkavállaló a távmunkát vagy a hibrid modelleket részesíti előnyben, a vállalatok pedig az automatizált technológiát alkalmazzák. A generatív mesterséges intelligencia fejlődése lehetővé tette a karrierek szélesebb körének automatizálását. Az előrejelzések szerint a foglalkozásváltások teljes száma 2030-ra eléri a 12 milliót, és az átmenetek száma valószínűleg 25%-kal nő az előző két évhez képest. Az egyes iparágakban a munkahelyek növekedését, míg más iparágakban a munkahelyek megszűnését elősegítő tényezők közé tartozik az automatizálás, a kormányzati infrastrukturális beruházások, valamint olyan hosszú távú strukturális tényezők, mint az elöregedés, a technológiai beruházások, az e-kereskedelem és a távmunka.

Felkészülés a munka jövőjére
A világméretű járvány óta az amerikai munkaerőpiac gyorsan fejlődött, sok munkavállaló a távmunkát vagy a hibrid modelleket részesíti előnyben, a vállalatok pedig az automatizált technológiát alkalmazzák (Fotó: Unsplash)

A mesterséges intelligencia és a munka jövője

A mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt hatása egyre nagyobb aggodalomra ad okot, mivel a korábban emberek által végzett munkákat ma már gépek végzik, ami munkanélküliségtől való félelmet okoz. Bár ez jogos lehet, a mesterséges intelligencia új, más készségeket igénylő munkaköröket hozhat létre, amelyek a megfelelő képesítéssel rendelkezők számára elérhetőek. Ezek a szerepek, amelyek a technikai MI-szakértelem és az olyan puha készségek, mint a kritikus gondolkodás, a kreativitás és a kommunikáció ötvözésével járnak, vonzó fizetést és növekedési kilátásokat kínálhatnak. Az ilyen lehetőségek az MI technológia térhódításának köszönhetően olyan új szerepköröket hoznak létre, amelyek néhány évvel ezelőtt még nem léteztek volna. Az iparágak aktívan keresnék az MI-szakértelemmel rendelkező személyeket ezekhez az egyre népszerűbb és vonzóbb karrierlehetőségekhez.

Íme az 5 legfontosabb állás, amely várhatóan az MI megjelenésével jelenik meg:

Prompt Mérnök

A Prompt Mérnökök jellemzően olyan súgókat elemeznek és készítenek, melyek segítségével a mesterséges intelligencia rendszerek pontos válaszokat adnak, ezek így összhangban vannak az adott témákkal vagy helyzetekkel. Bárki, aki analitikus elmével, jó kommunikációs készségekkel és kreativitással rendelkezik, iskolai végzettségtől függetlenül sikeres lehet Prompt Mérnök-ként. Ezek a szakemberek analitikus képességeket, jó kommunikációs készségeket és nyelvtudást igényelnek. A Prompt Mérnökök különböző iparágakban dolgozhatnak, és a terület elengedhetetlen a chatbotok és az MI-alapú ügyfélszolgálati csatornák finomításához. A Prompt Mérnökök fizetése évi 250.000 és 335.000 euró között mozoghat, így ez egy rendkívül jövedelmező szakma.

MI-oktató

Az MI-oktatók biztosítják, hogy az MI-rendszereket úgy képezzék ki és optimalizálják, hogy a lehető legjobb ügyfélszolgálati élményt nyújtsák. Kiválóan kell kommunikálniuk, erős informatikai végzettséggel kell rendelkezniük, és alapos ismeretekkel kell bírniuk az MI-technológiáról. Az MI-oktató szerepe kritikus fontosságú a chatbotok és más MI-alapú ügyfélszolgálati csatornák által az ügyfeleknek nyújtott élményszint javításában, biztosítva, hogy a problémák gyorsabban és hatékonyabban megoldódjanak, csökkentve ezzel az ügyfelek elégedetlenségét. Az MI-oktatók különböző iparágakban dolgozhatnak, többek között a banki, biztosítási, oktatási és egészségügyi ágazatban. Az MI-oktatók fizetése az iparági tapasztalattól és képzettségtől függ, és évi 53.000 és 122.000 euró között mozog.

Felkészülés a munka jövőjére
A Prompt Mérnökök jellemzően olyan súgókat elemeznek és készítenek, melyek segítségével a mesterséges intelligencia rendszerek pontos válaszokat adnak, ezek így összhangban vannak az adott témákkal vagy helyzetekkel (Fotó: Unsplash)

MI-hitelesítő

Az MI-hitelesítők ellenőrzik a mesterséges intelligencia alapú szoftverek és rendszerek pontosságát, megbízhatóságát és etikus alkalmazását. Az ezen a területen dolgozó szakembereknek számítástechnikai, mesterséges intelligencia, matematika, statisztika vagy mérnöki végzettséggel, erős analitikai és problémamegoldó készséggel, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos naprakész ismeretekkel és tereptapasztalattal kell rendelkezniük. Ezek a szakemberek a mesterséges intelligencia algoritmusok pontosságának, hatékonyságának és etikus alkalmazásának javításán dolgoznak, miközben mérséklik a rendszerekben rejlő torzításokat. Feladatuk annak ellenőrzése, hogy a kritikus döntések meghozatalára használt algoritmusok és rendszerek igazságosak, méltányosak, átláthatóak és elfogulatlanok legyenek. Az MI-validátorok különböző iparágakban dolgozhatnak, biztosítva az MI rendszerek etikus és tisztességes működését. New York City már rendelkezik egy törvénnyel, amely 2023 júliusától előírja az MI felvételére használt technológiák elfogultsági ellenőrzését. Az MI-ellenőrök fizetése évi 100.000 és 180.000 euró között mozog, képzettségüktől és tapasztalatuktól függően.

Intelligens Gépfelügyelő

Az intelligens gépfelügyelők biztosítják a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszerek hatékony és eredményes működését azáltal, hogy felügyelik a mesterséges intelligencia által vezérelt hardvereket, és betartják az iparági szabványokat és irányelveket. Az e területen dolgozó szakembereknek naprakésznek kell maradniuk az MI-technológiai trendekkel és technológiai fejlesztésekkel kapcsolatban, ami lehetővé teszi a speciális készségek fejlesztését. Az intelligens gépfelügyelői pozíciók iránt egyre nagyobb a kereslet, és a fizetések 109.000 és 251.000 euró között mozoghatnak, az iparági tapasztalattól és képesítéstől függően. Az intelligens gépfelügyelők az MI-iparág gerincét alkotják, biztosítva, hogy az MI-vezérelt rendszerek továbbra is hatékonyan működjenek, és elősegítsék az üzleti műveletek hatékonyságát.

Felkészülés a munka jövőjére
Az intelligens gépfelügyelők biztosítják a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszerek hatékony és eredményes működését azáltal, hogy felügyelik a mesterséges intelligencia által vezérelt hardvereket, és betartják az iparági szabványokat és irányelveket (Fotó: Unsplash)

MI-etikus

Az MI-etikusok biztosítják, hogy az mesterséges intelligencia alkalmazások összhangban legyenek az etikai és erkölcsi értékekkel. Irányelveket és eljárásokat határoznak meg a kockázatok és az elfogultságok megelőzése érdekében. Az e területen dolgozó szakembereknek kiváló analitikai készségekre, az MI alapos megértésére és az etikai értékekbe vetett hitre van szükségük. A mesterséges intelligencia etikai szakértők különböző iparágakban dolgozhatnak, többek között a technológia, a pénzügy és az egészségügy területén. Az MI-etikai szakértők fizetése évi 95 000 és 224 000 euró között mozog. Az MI-etikusok szerepe egyre nagyobb teret nyer, és egyre több vállalat részesíti előnyben azt a speciális személyt, aki segít abban, hogy az MI-alkalmazása etikus, biztonságos és hasznos legyen a problémamegoldásban.

Felkészülés a munka jövőjére
Az MI-etikusok biztosítják, hogy az mesterséges intelligencia alkalmazások összhangban legyenek az etikai és erkölcsi értékekkel. Irányelveket és eljárásokat határoznak meg a kockázatok és az elfogultságok megelőzése érdekében (Fotó: Unsplash)

Annak ellenére, hogy sokan aggódnak a mesterséges intelligencia miatti munkahelyvesztés miatt, a mesterséges intelligencia technológia térhódítása izgalmas új munkalehetőségeket is teremt. Az MI technológia megjelenésével olyan új szakmák jöttek létre, mint az MI-auditorok, a Prompt Mérnökök, az MI-oktatók, az intelligens gépek felügyelői és az MI-etikusok. Ezeket a munkaköröket a különböző vállalkozásoknál alkalmazott különböző MI-rendszerek működtetésének, szabályozásának és optimalizálásának igénye hozta létre. Az MI-szakmák különböző szintű technikai, analitikai és kommunikációs készségeket igényelnek, de a javadalmazás és a növekedési lehetőségek vonzóak. Ahogy az MI- technológia tovább fejlődik és a modern üzleti élet kritikus elemévé válik, ezek a munkakörök csak egyre fontosabbá válnak, így kiváló karrierlehetőségeket kínálnak az MI területén új lehetőségeket kereső egyének számára.

Felkészülés a munka jövőjére

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek