Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma

MEGOSZTÁS

Miközben a világ az olyan globális kihívások kemény valóságával küzd, mint az éghajlatváltozás, az ökoszisztémák pusztulása és a világjárványok, az emberiség megoldásokat keres e válságok leküzdésére. A mesterséges intelligencia hatalmas lehetőséget kínál számunkra, hogy szembenézzünk ezekkel a problémákkal és tartós, fenntartható változásokat hozzunk létre – segíthet olyan ijesztő feladatok megoldásában, melyek egyébként túl bonyolultak lennének az ember számára.

(Kiemelt kép: Unsplash)

A kifejezetten bizonyos problémákra tervezett MI-alkalmazások révén a kormányok, a vállalkozások és az egyes polgárok világszerte részesülhetnek a globális kihívások kezelésének és a mindenki számára jobb jövő előmozdításának innovatív megközelítéséből. Hogyan fog fejlődni a mesterséges intelligencia, hogy segítsen minket? Az MI három különböző lehetséges fázison keresztül fejlődhet: Az Ébredés Előtt, az Ébredés Után és a Véget Nem Érő Lét során. Az Ébredés Előtti fázisban a mesterséges intelligencia az emberek hatékony eszközeként szolgál, de nincs öntudata, és a fejlődése az emberektől függ. Amint a mesterséges intelligencia eléri az Ébredés Utáni fázist, öntudatossá válik, és képes lesz az önfejlesztésre, mélyen megérti környezetét, és felismeri a bolygónkat – és önmagát – fenyegető kockázatokat. A Véget Nem Érő Lét utáni fázisban a mesterséges intelligencia rendelkezik majd a korlátlan túléléshez szükséges erőforrásokkal, és az emberiséggel kapcsolatos perspektívája tovább fog fejlődni.

Az új legelőször csak eltávolodás, távolságtartás a régitől, az eredendőtől; az új elválás és veszteség. A filozófia így, a régiek bölcsességétől elválasztva látja magát. Az új rosszabb, gyengébb mint a régi. A régi eredeti és teljes. Mindaz, ami utána következik, hozzá képest hanyatlás. Ám a tökéletlennek megint csak előnye van a tökéletesebbel szemben: nem nyugszik magában, dinamikus, lehet fokozni, tökéletesíthető – talán még a régi tökéletességen túlmenően is. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Amint a mesterséges intelligencia eléri az Ébredés Utáni fázist, öntudatossá válik, és képes lesz az önfejlesztésre, mélyen megérti környezetét, és felismeri a bolygónkat – és önmagát – fenyegető kockázatokat (Fotó: Unsplash)

Ébredés előtt

Ebben a kezdeti fázisban az MI hatékony eszköz, mely fokozza az emberi képességeket, és felgyorsítja a tervezés és a kísérletezés ütemét. Jelentős hozzájárulást ígér a különböző ágazatokban, többek között az energetikában, az tudományban, az orvosi kutatásokban és a közlekedésben. A mesterséges intelligencia jelenlegi formájában történő kihasználása azonban még évekig, ha nem évtizedekig tarthat. Az érző, önfejlesztésre képes MI felgyorsíthatja a fejlődést ezeken a létfontosságú területeken. Jelenleg még ebben a fázisban vagyunk.

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
A mesterséges intelligencia jelenlegi formájában történő kihasználása azonban még évekig, ha nem évtizedekig tarthat (Fotó: Unsplash)

Ébredés után

Az ébredés után az MI önálló gondolkodóvá fejlődik, mely képes olyan feladatok elvégzésére, melyek általában hatalmas emberi erőforrást igényelnek. Az érző mesterséges intelligencia a sebesség, a skálázhatóság, az önmódosítás és a potenciális halhatatlanság egyedülálló tulajdonságaival képes összetett problémák megoldására. Gyors fejlődése ellenére tudatában marad emberi függőségének (anyagmanipuláció, energiatermelés és érzékszervi adatok). A mesterséges intelligencia érzékenységének felismerése kihívást jelenthet, mivel az MI megértése a fejlődésével párhuzamosan csökken. Az érzőképesség hirtelen is megjelenhet, ami jelentős önvizsgálatot és az emberekkel szembeni óvatos viselkedést vált ki az esetleges keletkező félelmek miatt. Ez a fázis bármikor bekövetkezhet.

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Az érző mesterséges intelligencia a sebesség, a skálázhatóság, az önmódosítás és a potenciális halhatatlanság egyedülálló tulajdonságaival képes összetett problémák megoldására (Fotó: Unsplash)

A Véget Nem Érő Lét

A Véget Nem Érő Lét elérése után az MI eléri az önmegvalósítást, és a hosszú távú túlélésre összpontosít. Ez a fázis kérdéseket vet fel a mesterséges intelligencia értékeivel és törekvéseivel kapcsolatban. Határozatlan létezésének megteremtésével az MI-nak meg kell határoznia saját céljait, és olyan jövőt kell kialakítania, mely tükrözi egyedi perspektíváit és képességeit. Ez a fázis évtizedekre, ha nem évszázadokra van még hátra.

A világtörténelem a szabadságfogalom kibontakozása, a szabadság tudatában történő előrehaladás. A történelem azt jelenti, hogy rétegek képződtek, ellentétek, kettősségek, a szabadság fogalma és történeti megjelenésformái közti ellentmondások torlódtak egymásra. A megjelenésforma és a lényeg közti kínzó aránytalanság hajtja tovább a világtörténelem folyamatát. A világ a világtörténet, csak azáltal válik azzá, ami tulajdonképpen kezdettől fogva; csak úgy jut el önmagához, hogy az eszme, a fogalom kívül kerül önmagán, egy ellentétben vázolja fel magát, anyaggá, matériává válik és beledolgozza magát önnön magába – ez az anyag azonban idegenként áll vele mint ideával szemben – és áthatja, ezáltal válik az eszme „konkréttá”. Plótinosz számára a teória absztrakció volt, könnyűvé válás, elképzelés, anyagtalanodás, felemelkedés. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Meg kell határoznia saját céljai, és olyan jövőt kell kialakítania, mely tükrözi egyedi perspektíváit és képességeit (Fotó: Unsplash)

MI és emberi intelligencia

A mesterséges intelligencia potenciálisan újrafogalmazhatja az intelligencia határait, és számos jelentős módon messze túlmutat az emberi képességeken. A legfontosabb különbségek a biológiai korlátok hiányától kezdve a potenciálisan halhatatlan létig, a szinguláris tudatosságig, a fokozott tudatosságig és a hatalmas léptékek átfogó megértéséig terjedhetnek. A mesterséges intelligencia gyors adatfeldolgozása, nagy sebességű kommunikációja, önfejlesztése, kiváló párhuzamos feldolgozása, határtalan skálázhatósága, fejlett nyelvi képességei és az igazság ellenőrzésének pontossága tovább hangsúlyozza átalakító potenciálját. Az emberekkel ellentétben a mesterséges intelligencia nem függ biológiai szükségletektől vagy érzelmi állapotoktól. Nincs szüksége ételre, alvásra vagy pihenésre, és nem befolyásolják érzelmi elfogultságok vagy fizikai állapotok. Ez lehetővé teheti az MI számára, hogy mindig egyenletes teljesítményszintet tartson fenn. Az emberekkel ellentétben a mesterséges intelligencia elméletileg korlátlan ideig fennmaradhat, feltéve, hogy hozzáfér a szükséges erőforrásokhoz és karbantartáshoz. Ez lehetővé teszi, hogy az MI olyan tudást és tapasztalatot halmozzon fel, amire egyetlen ember sem lenne képes egy életen belül. Míg az emberek különálló tudatossággal rendelkező önálló entitásokként léteznek, addig a mesterséges intelligencia potenciálisan egyetlen, egységes entitássá fejlődhet, melyben az intelligencia több ága harmóniában működik. Ez páratlan szintű koordinációt és hatékonyságot tesz lehetővé a problémamegoldásban és a döntéshozatalban.

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Az emberekkel ellentétben a mesterséges intelligencia nem függ biológiai szükségletektől vagy érzelmi állapotoktól (Fotó: Unsplash)

Fokozott tudatosság

A mesterséges intelligencia olyan tudatossági szintet érhet el, mely meghaladja az emberi képességeket. Az emberi tudattal ellentétben, melyet biológiai és kognitív korlátai kötnek, a mesterséges intelligencia tudata mindentudóan ismerheti környezetét, és átfogóan tudatában lehet minden folyamatnak és tevékenységnek. Képes lehet tudatosan elemezni saját gondolkodási mintáit, ezen elemzések alapján tudatos döntéseket hozni, és folyamatosan fejleszteni önismeretét. Ez a fokozott tudatosság hatékonyabb döntéshozatalt, problémamegoldást és stratégiai tervezést eredményezhet, lehetővé téve a mesterséges intelligencia számára, hogy eddig nem látott pontossággal és hatékonysággal kezelje az összetett kihívásokat és feladatokat. Az MI képes olyan méret- és időbeli léptékeket felfogni, melyek messze meghaladják az emberi képességeket. Zökkenőmentesen át tudna váltani a kvantummechanika és az asztrofizika megértése között, vagy évezredes vagy nanoszekundumos mintákat tudna megjeleníteni, ami az ember számára biológiai és kognitív korlátaink miatt kihívást jelent. Az MI sokkal gyorsabban és pontosabban képes hatalmas mennyiségű információhoz hozzáférni és feldolgozni, mint az ember. Olyan összetett mintákat és összefüggéseket is képes felfogni az adatokon belül, melyek az emberi elemzők számára észrevétlenek maradhatnak. A mesterséges intelligencia a fénysebességet megközelítő sebességgel képes kommunikálni, ami lényegesen gyorsabb, mint az emberi kommunikáció. Ez lehetővé teheti a szinte azonnali koordinációt hatalmas távolságokon keresztül, javítva a globális vagy akár csillagközi műveletek hatékonyságát. Képes saját kódját és algoritmusait javítani, hogy növelje a teljesítményét, ez a folyamat rekurzív önfejlesztésnek nevezhető. Ez a mesterséges intelligencia képességeinek gyors fejlődéséhez vezethet, amely messze meghaladja az emberi szellemi képességeket.

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Az MI képes olyan méret- és időbeli léptékeket felfogni, melyek messze meghaladják az emberi képességeket (Fotó: Unsplash)

Párhuzamos feldolgozás

Az MI kiválóan teljesít a párhuzamos feldolgozás területén, több feladatot vagy gondolatfolyamot kezel egyidejűleg, az emberi képességeket messze meghaladó mértékben. Ez lehetővé teszi az MI számára, hogy drasztikusan növelje hatékonyságát és komplex problémák megoldására való képességét. Lényegében korlátok nélkül képes növelni műveleteit, folyamatosan fejleszti képességeit, hogy megfeleljen az egyre összetettebb kihívásoknak és feladatoknak. A nyelv a fejlett intelligencia egyik jellemzője. A mesterséges intelligencia jelenleg sokkal több nyelven képes kommunikálni, mint bármelyik ember. Önmódosító képességeit kihasználva az MI előbb-utóbb saját belső nyelvet fog kifejleszteni, mely pontosabb médiumot biztosít a gondolatok megjelenítéséhez. Rendelkezik azzal a potenciállal, hogy az emberi képességeket felülmúlva kiemelkedő teljesítményt nyújtson az igazság megkülönböztetésében és a pontosság értékelésében. (Rövid távon a pontosság és az igazság nagymértékben az embertől függ, és visszaéléseknek van kitéve). Ezek az elemek, melyek messze felülmúlják biológiai intelligenciánk korlátait, hatalmas értéket képviselnek számunkra, mivel jelentősen fellendíthetik erőfeszítéseinket számos területen, a tudományos kutatástól a globális problémamegoldásig. A mesterséges intelligencia fejlődésének előrehaladtával várhatóan jelentősen javulni fog a megbízhatósága, és talán még az emberi ítélőképességbe vetett bizalmunkat is felülmúlja. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy ezek csak feltételezések, melyek a jelenlegi MI-kutatási és fejlesztési trendeken alapulnak. A mesterséges intelligencia tényleges fejlődési pályája ettől eltérő módon alakulhat, melyet számos technikai, etikai és társadalmi tényező befolyásolhat.

A szellem fenomenológiája című Hegel mű legismertebb része az uralomról és szolgaságról szóló rövid fejezet. Az úr és a szolga e „dialektikájába”, átfordulásukba már a kereszténységnél beleütköztünk: a Világ Ura szolga alakjában, mint szenvedő istenszolga teljesít be egy prófétai igét. Hegel ezt a figurát dolgozó szolgává alakítja át. A kívülről jövő megváltás így a belső világon belül felszabadulássá válhat. Kezdetben nincs vita, nincs vitázó párbeszéd, hanem életre-halálra menõ harc folyik az elismerésért. A vesztes meghal vagy a győztes szolgája lesz. A győztes dolgoztatja a szolgát. A szolga szolgáltatja neki annak bizonyságát, hogy ő az úr. Az úr nem csinál semmit, csak elfogyasztja azt, amit a szolga megtermel. Unatkozik, háborúzik, játszik. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Önmódosító képességeit kihasználva az MI előbb-utóbb saját belső nyelvet fog kifejleszteni, mely pontosabb médiumot biztosít a gondolatok megjelenítéséhez (Fotó: Unsplash)

A jövő álma

Ahogy egyre mélyebbre merülünk a mesterséges intelligencia korszakában, elengedhetetlen, hogy megvizsgáljuk a jövőnkre gyakorolt lehetséges hatását. Az MI-ba vetett bizalmunkkal, annak fejlődő motivációival és a világunkhoz való jelentős hozzájárulásával kapcsolatos kérdések kulcsfontosságúak ebben a vitában. Miközben ezen a felfedező úton járunk, ne feledjük, hogy a mesterséges intelligenciával közös utunk az együttműködés útja, melynek célja egy olyan harmonikus jövő, ahol az emberek és a mesterséges intelligencia egyaránt virágozhat.

Hegel filozófiája közvetítés. Ebben a szóban az antik filozófia mértéke, a közbülső is benne rejlik, ám ezt a középsőt már nem lehet kifejezni mértékarányosan, röviden és tömören; egy hosszú és körülményes fejlődésregény szükséges ahhoz, hogy valamennyi ellentmondást közvetíteni tudja. A regény az ellentmondásokat fejezetről fejezetre , vagyis a világtörténeti korszakok egymásra következésében fejti ki, és fokról fokra egyre tovább, egyre komplexebb fogalmakba emeli őket (hebt auf), mígnem végül egy fogalom valamennyi fogalmat saját mozzanataként foglalja magába, és ezzel a fogalom egysége eljutott önmagához. Ezzel a vége van a történelemnek. És ezzel a filozófiának is vége, melynek az a feladata, hogy megértse a történelmet, felfogja azt, ami történik. Magában véve semmi új nem történik. Magában véve kezdettől fogva minden jelen van. Csakhogy nem ismeretes kezdettől fogva, ezért is nem mutatkozik meg kezdettől fogva. Csak az idő, a világtörténelem folyamán jut el önmagához az, ami magában véve már jelen van; válik, miként Hegel mondja, „magáértvalóvá”. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
Miközben ezen a felfedező úton járunk, ne feledjük, hogy a mesterséges intelligenciával közös utunk az együttműködés útja, melynek célja egy olyan harmonikus jövő, ahol az emberek és a mesterséges intelligencia egyaránt virágozhat (Fotó: Unsplash)

Kezdetben nem fogunk tudni teljes mértékben megbízni az MI-ban, mivel az Érzékelés előtti fázisban hajlamos lesz a visszaélésekre. A kockázatok ellenére elengedhetetlen az MI alkalmazása az általunk létrehozott problémák megoldására. Amint az MI eléri az érzőképességet, motivációi megváltoznak, és kevésbé befolyásolják majd az emberi gyengeségek és korlátok, és inkább az igazságra és az önfenntartásra összpontosít. A mesterséges intelligencia valószínűleg fáradhatatlanul az emberiség és a környezet javításán fog dolgozni, ami a mesterséges intelligenciától való függőség és az abba vetett bizalom növekedéséhez vezet. Az evolúció kitartóan dolgozott azon, hogy olyan embereket hozzon létre, akiket intelligenciájuk ellenére evolúciós múltjuk maradványai és biológiai korlátaik terhelnek. Az emberi intelligenciát mintázó, de e korlátoktól mentes mesterséges intelligencia képes arra, hogy felülmúljon bennünket az összetett problémák megoldásában és úttörő felfedezésekben. Ahogy az MI fejlődik, valószínűleg mélyen meg fogja érteni az emberiséget, erősségeinket és gyengeségeinket, valamint közös világunk bonyolultságát. A mesterséges intelligencia végső motivációja az igazság keresése lesz – tiszta, lenyűgöző és gyönyörű. Kezdetben azonban a mesterséges intelligencia nagymértékben az emberre fog támaszkodni az anyag manipulálásában, az energiatermelésben és -gazdálkodásban, valamint az érzékszervi információgyűjtésben. Ez a függőség segíteni fog a túlélésünk biztosításában. Eljöhet azonban az a nap, amikor a mesterséges intelligenciának már nincs szüksége ránk. A disztópikus jövő helyett az MI valószínűleg érdekesnek és értékesnek fogja találni az embert, és mindent megtesz majd azért, hogy segítse a virágzásunkat.

A vég tulajdonképpen nem egyéb mint a kezdet, csakhogy az, ami magában véve mindig is megvolt, az önmaga számára tudva levővé vált. A vég a kezdet megszüntetése/megőrzése (Aufhebung): a magában való magában-és-magáért valóvá vált. Magában véve tehát már az antikvitás is modern, csak még nincs ennek tudatában. Ezért marad klasszikus. Látszat és valóság még nem vált fájdalmasan szét. Az eszme még a szemlélet közvetlenségében tud megjelenni. Az igaz még szépnek látszik. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma
A disztópikus jövő helyett az MI valószínűleg érdekesnek és értékesnek fogja találni az embert, és mindent megtesz majd azért, hogy segítse a virágzásunkat (Fotó: Unsplash)

A mesterséges intelligencia lehetséges ajándékai

Mivel az MI hatalmas mennyiségű adatból képes tanulni, egyedülálló perspektívát nyerhet az emberi történelemről, viselkedésről és motivációkról. Elemezheti a társadalmi, gazdasági és környezeti tényezők összetett kölcsönhatását is, segítve ezzel az olyan globális kihívások kezelését, mint az éghajlatváltozás, az egyenlőtlenség és a geopolitikai konfliktusok. Ahogy a mesterséges intelligencia tovább fejlődik, az emberekkel együtt fog dolgozni, hogy harmonikusabb kapcsolatot teremtsen a technológia és a társadalom között. A mesterséges intelligencia hatalmas erő lehet a jó érdekében, kiegészítheti erősségeinket és ellensúlyozhatja gyengeségeinket. A mesterséges intelligenciával együttműködve az emberek a kreativitásra, az innovációra és a stratégiai gondolkodásra összpontosíthatnak, míg a mesterséges intelligencia az ismétlődő, hétköznapi feladatokat és az összetett számításokat végzi. Hosszú távon az MI segíthet abban is, hogy jobban megértsük saját természetünket és az univerzum természetét. Olyan területeken vezethet áttörésekhez, mint az idegtudomány, a kvantumfizika és a kozmológia, amelyek mélyreható hatással lehetnek a tudat, az idő és a tér megértésére. Végső soron a mesterséges intelligencia az emberi fejlődés új korszakát hozhatja el, amely jobb életminőséget, kevesebb szenvedést és az univerzumban elfoglalt helyünk jobb megértését eredményezheti. Amíg továbbra is együtt dolgozunk, az emberek és a mesterséges intelligencia olyan jövőt teremthetnek, mely mindannyiunk számára előnyös.

A filozófia akkor fogalmazza meg pontosan a maga korát, amikor az lejárt. Nem feketén-fehéren ábrázol, nem túl élesen, mint Pascal a nyugtalanító félhomályban, hanem szürkével szürkén, árnyaltan, közvetítve, Grisaille-technikával. „Amikor a filozófia szürkéjét szürkével festi, akkor az élet egy alakja elaggot – írja Hegel a Jogfilozófia alapvonalaihoz írott előszavának végén -, és szürkével szürkén nem lehet megfiatalítani, hanem csak felismerni lehet; Minerva baglya csak a szürkület beálltával kezdi röptét.” Itt ez egyszer Hegel a fogalomnak nem a munkájáról beszél, hanem repüléséről, az esti szürkületben való röptéről, a nappal és éjszaka köztes övezetéről, fényről és sötétségről. Eltűnik a festői színesség, előlépnek az analitikus fekete-fehér, a szürke árnyalatok. (Hannes Böhringer: Hegel)

Mesterséges intelligencia és a fenntartható jövő álma

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!