Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A digitális iker technológia és a metaverzum

MEGOSZTÁS

A következő évtizedekben a vállalatok drámai változásokon fognak keresztül menni. Olyan világot képzeljünk el, ahol a fizikai és a digitális környezet közötti határok teljesen elmosódhatnak. Minden eszköz, folyamat vagy személy a vállalaton belül és hozzá kapcsolódóan virtuálisan megismétlődik és összekapcsolódik. Ennek eredményeként a munka szinte minden aspektusa kizárólag digitálisan történhet. A kiterjesztett (AR) és virtuális valóság (VR) által lehetővé tett immerzív élmények lehetővé teszik majd, hogy a berendezések 3D-s digitális másolatait manipulálják. A szimulációk és a mesterséges intelligencia technológiák a vállalati döntéshozatalt fogják totálisan átalakítani így.

(Kiemelt kép: Unsplash)

Egy olyan világban, ahol minden egyre inkább digitálissá és ezáltal virtuálissá is válik, a metaverzum rendelkezik leginkább azzal a hatalommal, hogy átalakíthatja életünket. Ez a valós és a virtuális világ konvergenciája, ahol az emberek érezhetik majd, hogy a digitális világba visszavonulva valódinak tűnő, immerzív élményekkel gazdagodhatnak. Más szóval a metaverzum az internet következő generációjának is nevezhető bátran. A web és a közösségi média továbbfejlesztésének következő lépéseként metaverzummá váló bomlasztó átalakulása révén közelebb vihet minket a teljesen stimulált virtuális valóságokhoz.

A metaverzum azonban a valós világ digitalizált másolatát igényli belépési pontként ahhoz, hogy teljesen összekapcsolt, magával ragadó 3D-s élményeket nyújtson. Tehát ahogy haladunk előre, a metaverzum körüli beszélgetés egyre intenzívebbé fog majd válni az idők során. Számos vállalkozás és cég már most is vizsgálja és építi bele céges stratégiájába a metaverzum alapjait, hogy új lehetőségeket és élményeket mutasson be majd a jövendő digitálisan vezérelt fogyasztói számára. A digitális ikrek alkalmazásával a szervezetek dimenziópontos valós életbeli tereket vezethetnek be a metaverzumok virtuális tükörvilágába.

A digitális iker technológia és a metaverzum
A web és a közösségi média továbbfejlesztésének következő lépéseként metaverzummá váló bomlasztó átalakulása révén közelebb vihet minket a teljesen stimulált virtuális valóságokhoz (Fotó: Unsplash)

Mi is az a digitális iker?

A digitális iker tulajdonképpen egy folyamat, termék vagy szolgáltatás virtuális modellje. A virtuális és a fizikai világ ilyen párosítása lehetővé teszi az adatok elemzését és a felügyeleti rendszerek segítségével a problémák megelőzését, még mielőtt azok felmerülnének, de a leállások megelőzését, új lehetőségek kidolgozását, sőt a szimulációk segítségével a potenciális jövő(k) megtervezését is. A digitális iker egy tárgy vagy rendszer virtuális reprezentációja a metaverzumok digitális világában. Valós idejű adatokból frissül, és szimulációt, gépi tanulást és érvelést használ a megfelelő döntéshozatal elősegítésére.

Egyszerűen fogalmazva, egy komplex virtuális modell a fizikai tárgy megfelelője vagy ikertestvére a való világban. Az információkat továbbító érzékelőkkel és a dolgok internetének (IoT) kétirányú tárgykapcsolataival ez a technológia képes szinkronizálni a digitális környezetet a fizikai világgal és vice versa. Az anyagi világban bekövetkező bármilyen változás vagy mozgás tükröződik az ikerpár digitális reprezentációjában így azonnal, valós időben követve a változásokat.

A digitális iker technológia és a metaverzum
A digitális iker egy tárgy vagy rendszer virtuális reprezentációja a metaverzumok digitális világában (Fotó: Unsplash)

Miért lehet a digitális iker a metaverzum alapvető építőköve?

A metaverzum és a digitális iker technológia képes a virtuális világba tényleges realizmust és a képzeletünket meghaladó élményeket is hozni, a valóság pontos másolatát létrehozva. Képzeljük csak el, hogy belépünk egy e-kereskedelmi divatcég virtuális boltjába, hogy vásárlás előtt felpróbáljuk a ruhákat. A legmegfelelőbb lenne, ha a digitális iker avatárja először felpróbálná a ruhákat, hogy megfeleljenek a valós méreteknek. Szakmai környezetben egy metaverzummal működő tárgyalóteremben tartott megbeszélés akkor lesz eredményes, ha a virtuális megbeszélés résztvevői interakcióba léphetnek a vállalat műszereinek, berendezéseinek és információs rendszerének másolataival is. Hasonlóképpen, egy metaverzumban vezetett műszaki képzési program akkor növeli csak valóban hatékonyan a képzés értékét, ha a technikusok komplex rendszerek 3D-s reprezentációit működtethetik benne.

A digitális ikertechnológia mindezeket az elképzeléseket valósággá teheti, és segíthet egy olyan metaverzum kiépítésében, mely a valóságot imitálja. A digitális iker és a szimulációs technológia lehetővé teszi a metaverzum számára, hogy támogassa a karbantartandó gépek távoli technikai műhelyeit, és potenciálisan összekapcsolja azokat egy valós műhellyel, vagy leképezze azokat. Ezek a már-már művészi jellegű tulajdonságok teszik a digitális ikreket a metaverzum egyik alapvető alkotó elemeivé.

A digitális iker technológia és a metaverzum
A digitális ikertechnológia mindezeket az elképzeléseket valósággá teheti, és segíthet egy olyan metaverzum kiépítésében, mely a valóságot imitálja (Unsplash)

Hogyan működik a Digitális Iker a Metaverzumban?

A digitális ikreket a termékek tervezéséhez, a gyártási vagy termelési folyamatok validálására használják. A teljesítményre vonatkozó digitális ikrek rögzítik az üzemben lévő termékek adatait, és elemzik azokat, hogy a megalapozott döntéshozatalhoz használható betekintést nyújtsanak. Az adatok a termék és a termelési életmód minden egyes szakaszában történő gyűjtésével más termékekbe is „beleszövődhetnek”.

A mérnökök és fejlesztők a fizikai, gyártási és működési adatokat szintetizálják a digitális iker létrehozásához. Mindezeket az információkat a mesterséges intelligencia algoritmusokkal együtt egy fizika alapú virtuális modellbe integrálják, és az analitika alkalmazásával ezekbe a modellekbe, a fizikai eszközzel kapcsolatos releváns betekintést nyújtanak. Az adatok következetes áramlása segít az eszközzel kapcsolatos legjobb elemzésekhez jutni, így a digitális iker a fizikai berendezés élő modelljeként működik majd.

A digitális iker technológia és a metaverzum
A mérnökök és fejlesztők a fizikai, gyártási és működési adatokat szintetizálják a digitális iker létrehozásához (Fotó: Unsplash)

Melyek a digitális iker felhasználási esetei?

A digitális iker koncepció globálisan javíthatja a metaverzum infrastruktúráját. Segít meghatározni és megjósolni bármely fizikai eszköz jelenlegi és jövőbeli állapotát annak virtuális vagy digitális megfelelőjének elemzésével. A digitális ikrek metaverzumba történő bevezetésével a szervezetek és a vállalkozások jobb betekintést nyújthatnak a termékek teljesítményébe és javíthatják az ügyfélszolgálatukat is. Számos olyan ágazat van, ahol a digitális ikrek alkalmazása a metaverzumon belül előnyösnek bizonyulhat; nézzünk meg néhányat ezek közül az alábbiakban.

A digitális iker technológia és a metaverzum
A digitális iker koncepció globálisan javíthatja a metaverzum infrastruktúráját (Fotó: Unsplash)

Gyártás

A digitális ikertechnológiát széles körben alkalmazzák a feldolgozóiparban. Így teljes gyárak és üzemek virtuális másolatai átlátható termelési folyamatokat biztosítanak. A digitális iker készen áll arra, hogy megváltoztassa a gyártóipar jelenlegi arculatát a metaverzumban, hiszen jelentősen befolyásolják a termékek tervezésének, gyártásának és karbantartásának módját, hatékonyabbá és optimalizáltabbá téve azokat, miközben csökkentik a teljes gyártási időt is.

Autóipar

A digitális ikrek az autóiparban képesek létrehozni egy fizikailag összekapcsolt jármű virtuális modelljét. Ez rögzíti a jármű viselkedési és funkcionális adatait, és segít a gépjármű általános teljesítményének és összekapcsolt funkcióinak elemzésében. Segíthet abban, hogy valóban személyre szabott ügyfélszolgálatot nyújtson az ügyfeleknek. A jövőben a metaverzum az autóipari kiállítások, virtuális bemutatótermek platformja is lehet, és a digitális ikrek segítségével a felhasználók valódi élményt szerezhetnek az autókról a digitális ikrek segítségével már a megvásárlásuk előtt.

Kiskereskedelem

A kiskereskedelmi szektorban a vásárlók megnyerése kulcsfontosságúvá vált. A metaverzumban alkalmazott digitális iker kulcsszerepet játszhat a kiskereskedelmi vásárlói élmény növelésében azáltal, hogy 3D-s virtuális modelleket hoz létre a bemutatótermekről és a termékekről, és így a vásárlóknak valósághű élményt nyújt. Segíthet továbbá a jobb üzleten belüli tervezésben, a biztonság megvalósításában és az energiagazdálkodás optimalizálásában is.

Egészségügy

Az egészségügyi ágazat hasznot húzhat a digitális ikrekből a szervadományozás, a műtéti képzés és más orvosi eljárások kockázatmentesebbé tétele terén. A digitális ikrek a dolgok internetéből származó adatokkal létfontosságú szerepet játszhatnak az egészségügyben a betegmegfigyelés javításában és a prevenció segítésében is. Megelőző intézkedéseket biztosíthat a betegek számára a személyre szabott (perszonalizált) egészségügyi ellátás tökéletesítésében is.

Intelligens városok

Már léteznek egész városok 3D-s digitális ikrei, mint például a virtuális Szingapúr projekt. Ezért az intelligens városok tervezése és megvalósítása a metaverzumon belüli digitális ikrekkel segítheti a gazdasági fejlődést, az emberi erőforrások hatékony kezelését és az ökológiai lábnyom csökkentését, hogy a „lakosok” általános életminősége mind a fizikai, mind a virtuális világban egyszerre is javuljon.

Ipari IoT

Az ipari cégek a metaverzumon belüli digitális ikrek megvalósításával felügyelhetik, nyomon követhetik és irányíthatják az ipari rendszereiket. A digitális iker rögzíti az üzemeltetési adatokat, és praktikusan összehangolja azokat a környezeti adatokkal, például a helymeghatározást, a konfigurációt, a pénzügyi modelleket figyelembe véve, segítve az iparágak jövőbeli működésének előrejelzését.

A digitális iker technológia és a metaverzum
Az intelligens városok tervezése és megvalósítása a metaverzumon belüli digitális ikrekkel segítheti a gazdasági fejlődést, az emberi erőforrások hatékony kezelését és az ökológiai lábnyom csökkentését (Fotó: Unsplash)

Milyen hatással van a digitális iker az Ipar 4.0-ra?

A metaverzumról a mai üzleti világban sokan beszélnek, különösen az Ipar 4.0 kapcsán, melyet az automatizálás, az adatcsere és a gyártási technológiák felkarolásának egyik remek módszerének tartanak. A digitális ikrek ennek az új ipari forradalomnak a magját képezheti, mely korlátlan lehetőségeket hoz a digitális és virtuális üzleti világ jövője számára is. Ez megváltoztatja az ipari világban a hagyományos „először építünk, aztán javítunk” megközelítést és metódust. A digitális ikrek a technológiai fejlődéssel a metaverzum, egy virtuális alapú rendszertervezési folyamatot biztosíthat, ami sokkal dinamikusabb berendezésekhez vagy rendszerekhez vezet. A gépek másolatának biztosításával a technológia segít a virtuális gyár üzemeltetőinek abban, hogy megértsék a virtuális szimulációs modell egyedi jellemzőit, teljesítményét és esetleges problémáit (ha vannak ilyenek). Mivel a technológia támogatja a fizikai üzem valós idejű felügyeletét, a teljes berendezéshez csatlakoztatott érzékelők segítségével az üzemeltető jelzést vagy előzetes riasztást kaphat a gép meghibásodásáról és a leállás és baleset veszélyéről. Az ipar 4.0 üzemeltetési frissítésekkel az ipari dolgozók már képesek a gépek teljesítményének valós idejű optimalizálására, az összes eszköz közötti koordináció ellenőrzésére, valamint a virtuális üzemek diagnosztizálására és a hibák minimális termelékenységveszteséggel történő javítására.

A digitális iker technológia és a metaverzum

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!