Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Vissza az irodába – miért a főnök mond fel először?

MEGOSZTÁS

A pandémia alatt a munkahelyi szokások drasztikusan megváltoztak, és sokáig velünk is maradt a home office intézménye. A világ azonban már stabilan visszatért a korábbi medrébe, a vállalatok pedig menetrendszerűen várják el az irodai jelenlétet. Az új felmondáshullámmal azonban ők sem számoltak.

A vissza az irodába nem akar elsülni túl jól. A Gartner napokban közzétett kutatása szerint a vezetőknek nem a lustának titulált, a home office-t csak lógásnak értelmező Z-generációs munkavállalók miatt kellene aggódniuk, hanem a saját menedzsmentjük miatt.

Míg a Z generáció tagjai köszönik szépen, jól teljesítenek a home office keretei között, addig az irodába visszakényszerített vezetőkről ez nem mondható el. A négy napja megjelent Gartner HR Research arról számol be, hogy az irodába visszarendelt vezetők egyharmada a felmondását tervezi a retunt-to-office (RTO) policy bevezetése miatt.

A felmondás fontolgatása mögött több ok áll. A 170 HR-vezető és 3500 munkavállaló megkérdezésével készült 2023. szeptemberi kutatás szerint

  • a válaszadók 63 százaléka számolt be arról, hogy sokkal magasabb elvárásoknak kell megfelelnie azoknak a munkavállalóknak, akikre vonatkozik az RTO
  • 13 százalékuk mondta azt, hogy a jelenléti elvárást nem teljesítő alkalmazottak szigorúbb következményekkel néznek szembe
  • 64 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az irodába való visszakényszerítése miatt felmondási hullám fog kialakulni
  • a nem vezető beosztásúak 19 százaléka mondta azt, hogy elhagyja a céget az RTO kötelezettség miatt

Meglepő módon azonban nem csak a munkavállalók, hanem a vezetők is egyre nagyobb számban mondanak fel az új vissza az irodába policy miatt. De miért éppen a főnökök hagyják ott munkahelyüket ilyen nagy számban?

Miért mondanak fel a vezetők?

Az okok igen egyszerűek. Első sorban a rugalmatlan munkaidő, a munka-magánélet egyensúlyának felborulása és a kontraproduktivitás.

A Gartner kutatása rámutatott arra is, hogy a vezető beosztásban lévők számára első sorban a megbeszélések az igazi időrablók, amelyet az irodába való visszavezénylés miatt sokkal gyakrabban kell beiktatniuk a mindennapjaikba.

A vezetők különösen érzékenyek az RTO-val járó változásokra. Vezetők lévén pedig ők azok, akiknek a legnagyobb befolyásuk van a munkahelyi hangulatra és teljesítményre. Így elégedetlenek az új szabályokkal, az nemcsak a saját teljesítményükre, hanem az egész csapatmorálra negatív hatással lehet.

Az otthoni munkavégzés milliónyi előnyét egy huszárvágással elvenni a legnagyobb baklövés. Feszültséget és elégedetlenséget szül a vezetők körében is.

Elvégre a home office sokak számára nemcsak kényelmi szempont, hanem szükségszerűség is. Az ingázással töltött hosszú órák megspórolása, amit akár a családi vagy egyéni rekreációba, élet-munka egyensúly megtalálására lehet fordítani rengeteg pozitívummal jár. Nem beszélve az otthoni környezet zavartalansága adta jobb fókuszáltságot és teljesítményt.

A holnap munkahelye otthon van

A Forbes cikke rávilágít arra, hogy a vállalatoknak újra kell gondolniuk munkahelyi politikáikat, ha meg akarják tartani tehetséges vezetőiket és alkalmazottaikat. A jövő munkahelyeinek rugalmasnak és innovatívnak kell lenniük, hogy alkalmazkodni tudjanak a változó igényekhez és körülményekhez.

A köztes megoldás a hibrid munkahelyi modell, ami lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy a saját igényeiknek és preferenciáiknak megfelelően dolgozhassanak. Közben a vállalatok is profitálhatnak a „szabadság” adta megnövekedett produktivitásból és a jobb munkamorálból.

 

(Kép: Andrea Piacquadio/pexels.com)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!