Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Milyen hatással van a mesterséges intelligencia a videójátékok színészeire?

MEGOSZTÁS

Hollywoodban tavaly került sor a leghosszabb színész-sztrájkra. A tömeges megmozdulást a mesterséges intelligencia színrelépése váltotta ki, az előadóművészek állásukat féltik a gépi modellektől. Az aggodalom indokolt, és a videójátékok hangművészeit is mind jobban érinti. Változatos módokon reagálnak az MI-re.

A filmezéshez és a televíziózáshoz hasonlóan, a generatív mesterséges intelligencia forradalma a videójátékok világában is vihart kavar. Stúdiók klónozó technológiákkal kísérletezve megváltoztatják a hangot, MI-modellek szöveg alapján hoznak létre audióanyagokat. Interaktív, többválasztásos (multi-choice) játékokban elvileg végtelen számú karakter és beszélgetés generálható így. Másrészt, sokkal gyorsabb és hatékonyabb, mint hangszínészekkel felvenni rengeteg párbeszédet. Az érintettek vegyesen reagálnak a mesterséges intelligenciára. Egyesek

félnek, hogy a játékfejlesztő cégek a lehetőséget megragadva, csökkentik a költségeket és felgyorsítják a gyártást.

Legrosszabb esetben, engedélyük és kifizetésük nélkül helyettesítheti hangjukat az MI. Mások, ha megfelelő kompenzációt kapnak, és hangjukkal nem élnek vissza, hagyják „érvényesülni” a mesterséges intelligenciát.

Mindeközben az OpenAI bemutatta MI által működtetett bámulatos Hangmotorját (Voice Engine). A modellnek mindössze tizenöt másodperc beszédre van szüksége ahhoz, hogy leklónozza valakinek a hangját.

Kompromisszumos megoldások

Cissy Jones, negyvenöt éves amerikai hangművész és társai érdekes megoldást választottak: a színészekkel együttműködő mesterségesintelligencia-céget alapítottak.

A startup neve Morpheme, céljuk az MI hasznosítása, hogy az animációs sorozatoktól a videójátékokig, átalakítsa a hang – és a hangszínészek – alkalmazását.

Szoftverük színészek audióanyagát rögzíti, majd modellt készít belőlük. A hangmodell jövőbeli alkotások megváltozatására, többrétegűvé tételére és élénkítésre használható fel. A technológiát már több vezető játékfejlesztő vállalatnak bemutatták.

Jonesnak komoly fejtörést okozott az MI megjelenése a videójátékokban. A technológiára viszont mind kevésbé „behatolóként”, hanem sokkal inkább korlátlan potenciállal rendelkező történetmesélő platformként tekintenek. A lehetőséget felismerve, több hollywoodi színész generált hasonmásával és hangjával hozzájárult a sokmilliárd dolláros iparághoz.

Fizetés-kiegészítő MI

Film- és televíziós színészekkel ellentétben, videójátékok hangszínészei a felvételek után nem kapnak kiegészítő fizetést. Egyesek alapbevétel feletti fizetés-kiegészítés lehetőségeként tekintenek az MI-re. A Morpheme-szerződés például biztosítja számukra, hogy

ha nem állnak rendelkezésre vagy nem tudnak dolgozni új projektben, „digitális ikreik” helyettesíthetik őket, dolgozhatnak helyettük, és fizetést kapnak érte.

A lehetőségek ellenére aggodalomra ad okot, hogy a leghíresebb színészek kivételével, az MI tényleg tökéletesen pótolhatja mindenki más hangját, és így munkákat vehet el emberektől. A hangszínészek zöme fél, bizonytalan, tehetetlennek érzi magát, nem tudja, hogy szakszervezetük mit kezdhet sokmilliárd dollár értékű nagyvállalatokkal szemben.

(Képek: Unsplash)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek