„Nehéz olyat találni a jelentősebb iparágak között, amelyet nem alakít át az MI. Mindegyik terület érintett az egészségügytől és az oktatástól kezdve a közlekedésen, a kiskereskedelmen és a kommunikáción át egészen a mezőgazdaságig. Meglepően egyértelmű jelek utalnak arra, hogy az MI nagy változást hozhat ezekben az iparágakban.”
– Andrew Ng, brit-amerikai informatikus és technológiai vállalkozó
Napjainkban rengeteg szó esik a generatív mesterséges intelligenciáról. Mióta hozzáférhetővé vált a nagyközönség számára a ChatGPT, szinte bárki első kézből tapasztalhatja meg, mire képes a technológia, és milyen gyökeres változásokat hozhat akár az üzleti életben. A prediktív mesterséges intelligencia ugyanakkor szintén rengeteg hasznos előnyt kínál a vállalatok számára a részletes előrejelzéseken keresztül.
Bár különálló modellként léteznek, mindkét mesterséges intelligenciában megvan a potenciál, hogy támogassa a szervezeteket az innovációban és a hatékonyabb működésben.
Generációs különbség
A generatív MI-modellek valósághű képeket vagy szövegeket képesek létrehozni, de használhatók programozásra vagy szintetikus adatok létrehozására is, illetve akad köztük olyan is, amely zenét tud komponálni. A legújabb fejlesztéseknek köszönhetően a szövegeket generáló nagy nyelvi modellek (LLM) minimális emberi erőfeszítéssel olyan jó minőségű tartalmat képesek előállítani, hogy ezzel egész iparágakat forradalmasíthatnak.
A Gartner összefoglalója szerint a generatív MI legfontosabb előnyei közé tartozik, hogy felgyorsítja a termékfejlesztést, hatékonyabbá teszi a munkát, illetve segít az ügyfélélmény javításában és a potenciális kockázatok azonosításában.
Ezzel szemben a prediktív MI-modellek statisztikai algoritmusokat és gépi tanulást használnak arra, hogy a nagy adatforrások alapján előre jelezzenek várható trendeket és viselkedési mintákat. Sok vállalatnál egy ideje már használják is a prediktív MI részhalmazának tekinthető prediktív analitikát, amely múltbéli adatminták alapján megbecsüli a várható jövőbeli eredményeket. Ez a technológia segíti a döntéshozatali folyamatokat, és lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy optimalizálják folyamataikat, azonosítsák a várható nehézségeket, és megalapozott stratégiát dolgozzanak ki az információk alapján.
Megvan a szerepük
A Micro Focus szakértői szerint mindkettőnek megvan a maga helye a különböző céges felhasználási területeken. A szoftverfejlesztésben például a generatív MI-t már elkezdték igénybe venni kódok írásához, illetve segít a minőségbiztosítási tesztek létrehozásában és a folyamatok átlátásában. Ez garantálja, hogy az ügyfelek a lehető legjobb minőségű szoftvereket kapják a lehető legrövidebb időn belül.
A prediktív MI eközben pedig a projektek tervezését és nyomon követését támogatja hatékonyan. A szervezetek menedzselhetik, ellenőrizhetik és láthatóvá tehetik az egyes szoftverfejlesztési és -kiadási tevékenységek által nyújtott értékeket az üzleti vezetők, illetve az IT-részlegek számára.
Lehet becslést készíteni, hogy mikorra készülhet el egy új funkció az alkalmazásban, mennyi időt igényel a projekt, illetve mik a várható eredmények a minőség terén. Ezenfelül a ROI követésében is segít a technológia. Ha probléma adódik a fejlesztés során, a generatív MI azonosítja annak okait és az összefüggéseket, valamint javaslatokat tesz a javításra és arra is, hogyan lehet lerövidíteni a piacra jutási időt.
(Kiemelt kép: Micro Focus)