Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nincs egyetértés arról, mit is jelent a nyílt forrású mesterséges intelligencia

MEGOSZTÁS

A nyílt forrás hívószó, de mit is értünk pontosan rajta a mesterséges intelligenciában? Ezt igyekszik definiálni egy munkacsoport, és úgy próbálják megfogalmazni, hogy még az ellentétes érdekeltségű nagyvállalatok is elfogadják. Nem lesz könnyű feladat.

A nyílt forrás (open source) hirtelen hívószóvá vált a mesterségesintelligencia-kutatásban. A Meta nyílt forrású általános mesterséges intelligenciát tervez fejleszteni, Elon Musk pedig a modellek nyílt forrásának hiánya miatt pereskedik reménytelenül az OpenAI-jal. És ez csak a jéghegy csúcsa, mert egyre több kutató és vállalat igyekszik az ezirányú törekvések bajnokaként beállítani magát.

Akad azonban egy súlyos probléma: nincs megállapodás a „nyílt forrás” pontos jelentéséről, lényegében mindenki úgy értelmezi, ahogy akarja, és ahogy a kedve tartja.

Készül a munkadefiníció

Elvileg a nyílt forrású MI komoly lehetőség és reménység. Biztosítja, hogy bárki részt vehet a fejlesztésekben, a technológia fejlődésének szereplője lehet. Felgyorsítja az innovációt, átláthatóbbá teszi a modelleket, a felhasználó jobban kontrollálhatja az életét egyre jobban befolyásoló, meghatározó rendszereket.

Mindez nagyon szépen hangzik és igaz is lehet, csakhogy miről van szó valójában, mitől válik egy MI-modell nyílt forrásúvá, és mely kritériumok alapján nem számít annak?

A pontos válasznak komoly következményei lehetnek a technológia jövőjét illetően. Mindaddig, amíg az iparág nem definiálja a nyílt forrást, a nagyhatalmú vállalatok könnyedén csűrik-csavarják kedvük szerint a koncepciót, amely így válhat vezető pozíciójuk megőrzésének fontos – és megkérdőjelezhetetlen – eszközévé.

Az 1998-ban alapított Nyílt Forrás Kezdeményezés (Open Source Initiative, OSI) nonprofit szervezet akkoriban megfogalmazta azokat a szabálysorokat, amelyek alapján egy szoftver nyílt forrásúnak tekinthető. Csakhogy az azóta eltelt bő negyedszázadban a technológia rengeteget fejlődött, ezért az OSI kutatókból, jogászokból, döntéshozókból, aktivistákból és a Big Tech (az Amazon, a Google és a Meta) képviselőiből összetoborzott egy, a nyílt forrású MI munkadefinícióját kidolgozó szakértői csoportot.

Az ördög a részletekben rejtőzik

Maga a nyílt forrású közösség is nehezen határozható meg, mert a mezei hacktivistáktól a Fortune 500-ba tartozó kőgazdag nagyvállalatokig annyian és annyiféle szereplő tartozik hozzá. Az alapelvekről ugyan van egyfajta széleskörű konszenzus, de Stefano Maffiuli, az OSI igazgatója szerint, mint mindig, az ördög ezúttal is a részletekben rejtőzik.

A rengeteg versengő, egymásnak ütköző érdek szövevényes hálójában igyekeznek találni mindenkire kötelező és mindenki által elfogadott definíciót, amely – csekélység – még a legnagyobb vállalatok együttműködését is garantálja. Bizakodnak a kompromisszumban, hogy lehetséges olyan ellentétes érdekek közös nevezőre hozása, mint mondjuk, a Meta és az OpenAI (háttérben a Microsofttal) céljai.

Többen a modellek gyakorlóadatainak pontos és hiánytalan leírását tartják a kiindulópontnak, az abszolút minimumnak. Kérdés, hogy már ezt a minimumot hányan hajlandók elfogadni?   

(Képek: Wikimedia Commons, Dries Buytaert)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek