Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Digitális képzési eszközök – a vállalatok “okos online tanárai”

MEGOSZTÁS

"A tudás hatalom" – tartja a mondás, és a digitalizáció fejlődésével már nem csak az eszközök, hanem az ismeretszerzés forrásai is a végtelenbe nyúlnak. Egyre könnyebb tanulni és tanítani?

Az oktatási eszközök tárházát is bővíti a világ digitális fejlődése, mégis sok vállalat még nem használja a folyamatosan fejlődő technikai lehetőségeket. Mi lehet ennek az oka? A legtöbb vállalatnál az oktatás tevékenységének fontossága sem evidens, és még mindig nagyon sokan féltik a termelési időt, amely kiesik, ha a munkavállaló éppen tanul, és nem dolgozik. A vállalatok vezetőinek jelentős része nem látja még át, hogy minél képzetteb a munkaerőállomány, annál hatékonyabban végzi a munkáját, és vannak olyan oktatások, amelyeket kötelező megtartani. Jogilag a munkavégzéshez szükséges képzések a munkaidő részét képezik, de ez gyakran nem számít, amikor a munkaadók a termelési eredményeket féltik. Számtalanszor előfordul, hogy a szükséges fejlesztő képzések elvégzését munkaidőn kívül vagy csapatépítő programokon kérik a dolgozóktól, akiknek így kevesebb motivációja lesz a képzéseken részt venni.

 

Hogyan segíti a digitális eszközpaletta a munkahelyi képzéseket?

Az idő pénz.

Valóban nem mindegy, hogy mennyi időre esik ki a munkavégzésből a munkavállaló, és amennyiben a képzés külső helyszínen van, akkor az utazási időt is számba kell venni. A videós vagy e-book formában elkészített képzések egyik nagy előnye, hogy bárhol, bármikor foglalkozhatunk a tanulással. A munkavégzés közben egy félóra vagy egy óra szünetet tartva foglalkozhatunk a képzési anyaggal, abbahagyhatjuk és egy következő időpontban újra folytathatjuk, hiszen nincs szükség az oktató jelenlétére. Amennyiben belső oktatásról van szó, ha e-book vagy videós formában léteznek a képzési anyagok, nincs szükség más munkavállalók, mentorok munkaidejének terhelésére az oktatással, hiszen önmagunk egyedül is tudunk tanulni.

Ismétlés a tudás anyja.

A digitális eszközök segítségével a tanulók akárhányszor újra nézhetik vagy olvashatják a tananyagot, így sokkal valószínűbb, hogy meg is tudják érteni, valamint egyénre szabottan tudják, a saját tempójukban elsajátítani a képzési információkat. A rögzített tananyag akár munka közben is elővehető, ha a dolgozó elakadna, és ebben az esetben sem kell a kérdéseivel kollégáit munka közben zavarnia.

A szemléltetés ereje.

A digitális világban rengeteg képszerkesztő, animáló, videószerkesztő program van egyszerűbb felhasználási lehetőségekkel is, így egyre könnyebben tudunk szemléltető videókat készíteni, amellyel a dolgozók tanítása hatékonyabb lehet. A vizuális hatások érzéseket váltanak ki a tanulókból, az érzelmekhez köthető információszerzés pedig mélyebben ülepedik le az elmében, valamint a szemléltető képek és videók segítik a diszlexiában szenvedőket is, akiknek nehézsége van az olvasott szövegekkel. A szemléltető képek és videók a munkahelyi szabályok kihirdetésében és megértetésében is segíthetnek. Több szolgáltató is foglalkozik azzal, hogy elkészítse más vállalatok számára az oktatási anyagokat, ha nincs senki a cégnél, aki szívesen gyárt oktatási anyagokat, fordulhatunk szakemberekhez.

Forrás: Freepik

A megértés mérése nélkül értelmetlen az oktatás.

Az online tesztek segítségünkre lesznek abban, hogy lemérjük, menyire sikerült a munkavállalóknak elsajátítani a képzésben megjelenő ismereteket. A digitális tesztek kitöltése nem csak azt mutatja meg nekünk, hogy a munkavállaló sikeresen megtanulta-e az anyagot, hanem egyben az oktatott szabályzatot vagy eljárási utasításokat is tudomásul veszi, amely jogilag is alapját képezi a munkáltató tájékoztatási kötelezettségének. Az online tesztek könnyedén értékelhetőek emberi beavatkozás és más munkavállalók munkaidejének igénybevétele nélkül. Az online tesztek kitöltéséről egyéb adatokat is kinyerhetünk a digitális oktatási eszközök segítségével, amely a munkavállalók egyéb képességeiről is számot adnak, mint például a memória, a fókuszálási képesség, a szövegértési képesség, a gyorsaság, a minták felismerése, összefüggések képzésének képessége.

A kompetencia-mátrix segít az erőforrástervezésben.

A munkavállalók képességeinek figyelembevétele nélkül szervezett munkavégzés nagyon sok kárt okoz a szervezetben. De minél több munkavállaló van, annál nehezebb nyomon követni, hogy kinek milyen készségei, képességei vannak.
Nagy segítség az erőforrástervezésben, ha a HR adatokat gyűjtő felhőben vagy a HR modulban nyomon lehet követni a munkavállalók képzettségi és képességi adatait. Amennyiben a munkahelyi betanítás és a továbbképzések digitális platformon zajlanak, az oktatások elvégzésének adatait becsatornázhatjuk a kompetencia-mátrix adatbázisunkba, amely révén folyamatosan képben lehetünk a munkaerőállományunk képességeivel kapcsolatban, továbbá nyomon követhetjük egy-egy munkavállaló fejlődését is. A munkahelyi tehetséggondozás megfelelő megvalósítása javít a munkáltatói márkán is.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek