30 évvel ezelőtt, 1994. március 26-án a mai Yettel hálózatán elsőként indult Magyarországon kereskedelmi GSM szolgáltatás, mindössze 3 évvel a világ első ilyen szolgáltatását követően. Ezidőtájt a vezetékes telefonokhoz is hosszas várakozási idővel lehetett csak hozzájutni, azonban a mobil megjelenésével kialakult távközlési versenyhelyzet a vezetékes világot is gyorsításra sarkallta, és hirtelen lerövidült a hagyományos telefonok bekötéséhez szükséges várakozási idő.
Beelőzte a mobil a vezetékest
A GSM indulásakor meghatározott üzleti terveket jelentősen meghaladta a szolgáltatás népszerűsége; a kezdeti tervekben az ezredfordulóig 100 ezer előfizető elérése volt a cél, ehhez képest a vállalat erre a céldátumra már egymillió előfizetővel büszkélkedhetett. A mobil előfizetések száma országosan 2001-ben már megelőzte a vezetékestelefon-előfizetések számát.
Rövidesen a 3G-vel megjelent az érdemben használható internet a mobiltelefonokon, majd a 2010-es években a 4G, ami már nagyképernyős internetezéshez (laptopon, számítógépen) is elegendő kapacitást biztosított. Ennek további fejlesztése és az 5G 2019-es megjelenése tovább erősítette a mobilalapú adathálózatok jelentőségét, míg
mára ez nemcsak mobilon értelmezhető előnyöket kínál, de sebességével, használati rugalmasságával az otthonokban, irodákban is képes komoly alternatívát nyújtani a vezetékes internet-szolgáltatásokkal szemben.
És hogy mára milyen értéket jelent a korlátlan mobilnet csomag, az jóval túlmutat a telekommunikációs szolgáltatás előnyein. A banki szolgáltatások, az ételrendelés és az online bevásárlás mobilról, a streaming zene- és tévészolgáltatások, az okosotthonok vezérlése, az autónkkal való kapcsolat, vagy akár egy különleges ruhadarab megvásárlása egy online piactéren mind a mindennapi élet kényelmét és előnyeit, sok esetben a fenntarthatóbb szolgáltatások választását segítik.
Megugrott az adatforgalom
A Yettel 2020-ban átfogó, többéves hálózatmodernizációs projektet indított. Ennek során az elavult 3G-technológiát kivezette, helyét a modernebb és jobb energiahatékonyságú technológiák vették át. Az országosan lakosságra vetített 99,5 százalékos lefedettségű 4G-hálózat kapacitása a korábbi 2-3x-osára növekedett és a fejlesztés utat adott a legújabb, 5G-technológia elterjedésének, és az erre épülő szolgáltatásoknak is.
A Yettel hálózatán a 2010-es évektől évente mintegy 30 százalékos adatforgalom-növekedés figyelhető meg, ami az 5G és az otthoni szolgáltatások megjelenésével a legutóbbi évben már 80 százalékra nőtt.
Új megoldások mobilon
Az országosan mára több mint 4000 bázisállomásból álló hálózat modernizációja több új szolgáltatás elindítását is lehetővé tette. A Yettelnél elérhető a mély beltéri hálózati lefedettség növelését segítő Voice over WiFi (VoWiFi) szolgáltatás, ami az épületen belüli wifi-hálózat segítségével egészíti ki a mobilhálózatot és olyan helyeken is biztosít hanghívásokat és SMS-küldési lehetőséget, ahova a külső mobiljel már gyengén, vagy egyáltalán nem jut el.
Megnyílt az út és elindult a VoLTE roaming, ami internet alapú mobilhanghívást biztosít az ügyfeleknek külföldön – a szerződött partnerországokban –, így az erre alkalmas készülékekkel olyan helyeken is gondtalanul telefonálhatnak és mobilnetezhetnek, ahol rövidesen mind a 2G, mind a 3G korábbi technológiák kivezetésre kerülnek, például az Egyesült Államokban.
Magyarországon a Yettel közelmúltban indított nagyképernyős tévészolgáltatását, a 96 csatornát kínáló Yettel TV-t. Az otthoni szolgáltatás felhasználói köre két év alatt már megközelíti a 100 ezer főt.
(Kiemelt kép: Unsplash)