Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A 10 legveszélyesebb ember a neten 2022-ben

MEGOSZTÁS

A WIRED minden évben összeállítja a legveszélyesebb emberek listáját az interneten. 2015 óta először nem Donald Trump áll a lista élén. De nincs hiány az új, destabilizáló zavarforrásokból.

A Trump-korszak és a Covid-19 világjárvány fantomjai végre elvonulni látszottak – csak azért, hogy helyet adjon az új fenyegetéseknek és a múlt szellemeinek visszatérésének. Ugyanazok a diktátorok – Vlagyimir Putyin, Hszi Csin-ping, Kim Dzsong Un –, akik régóta fenyegetik a globális rendet, szomszédaikat és országaik saját állampolgárait. Újabb digitális fenyegetések, mint például India az online elnyomása és a kiberbűnözők, akik minden eddiginél kíméletlenebbnek mutatkoznak. Marad némi maradvány a Trump-korszakból, például egy különösen hangos és quixotikus milliárdos, aki látszólag mindent megtesz, hogy egyedül korrumpálja a közösségi médiát.

Sam Bankman-Fried

A kriptovaluták világát egész fennállása óta pénzmosással, lopással és csalásokkal hozták kapcsolatba, a Bitcoin-alapú darkwebes gyógyszerpiacoktól kezdve a kriptovaluta cégeken át a szélhámos hackerek által ellopott dollármilliárdokig. A kriptogazdaság egyik legveszélyesebb szereplője azonban, úgy tűnik, a szemünk előtt rejtőzött. Az FTX, szuperbiztonságosnak ítélt kriptovaluta, tőzsdei összeomlásával a kriptopénzek növekvő legitimitásának egyik példaképe, Sam Bankman-Fried most több mint 8 milliárd dolláros csalással vádolható – bár szerdai vallomásában, mindenben ártatlannak vallotta magát. A kriptovaluta-gazdaságot érintő következményei sokkal nagyobbak lehetnek – még a cég új vezérigazgatója is azt mondja, hogy ennél nagyobb zűrzavart még nem látott. Bankman-Fried vezetése alatt az FTX hatalmas összegeket fektetett be a felhasználók kriptopénzéből saját tokenébe, amelyet a saját kereskedési platformja, az Alameda Research bocsátott ki, ez szintén csődbe ment, Sam Bankman-Friedről, a kriptovilág megváltójáról kiderült, hogy ő minden idők egyik legnagyobb szélhámosa.

Elon Musk

Elon Musk mostanáig ártalmatlannak tűnt – vagy talán még hasznosnak az emberi fejlődés szempontjából –, amikor a következő generációs rakétákra és elektromos autókra összpontosított. A Twitter felvásárlásával azonban bemutatkozott Musk sötét oldala és a világ leggazdagabb emberének ereje hirtelen az internet egyik központi intézményét fenyegette. Musk a Twitter több ezer munkatársát azonnal kirúgta, ezzel veszélybe sodorva a Twitter fő funkcióit. Szólásszabadsággal indokolta az olyan arcok visszaengedését az online közösségi térbe, mint a neonáci Andrew Anglin, vagy épp Donald Trump, akit azért tiltottak le, mert a Capitolium megtámadására buzdított egy tweetjében. Szintén a szólásszabadság égisze alatt, megtizedelte a moderátorokat, ami azt eredményezte, hogy egyetlen ember maradt a Twitteren, aki a gyermekbántalmazással kapcsolatos tartalmakat felügyelet,e egész Japánban és az ázsiai-csendes-óceáni térségben. Musk felügyelete alatt a Twitter betiltotta az általa “antifának” nevezett baloldali fiókokat is, ami ellentmond a szólásszabadsággal kapcsolatos álláspontjának. A felvásárlás után néhány nappal Musk rövid ideig azt a dezinformációt tweetelte – majd törölte –, hogy az a férfi, aki októberben megtámadta Nancy Pelosi amerikai házelnök férjét, az ő meleg szeretője volt. Később, a Fehér Ház vezető orvosi tanácsadójának, Anthony Faucinak a felelősségre vonására szólított fel a Covid-19 járvány kezelése miatt, magyarázat nélkül. Ezzel bepillantást engedett abba az összeesküvés-elmélet trollkodásba, amely valóban vezérli tetteit. A Twitter nem omlott össze Musk alatt, de lehet, hogy saját maga legrosszabb változata lesz.

Elon Musk | Forrás: Getty Images | Dimitrios Kambouris

Hszi Csin-ping

Hszi Csin-ping elnökölt Kínában, amikor a legsúlyosabban visszaéltek az emberi jogokkal: ujgur muszlimok tömeges internálása Hszincsiangban és tüntetők elleni fellépés Hongkongban. Az elnyomás mindegyik hulláma az online korlátozások szigorításával járt, mivel a cenzorok átvizsgálták a közösségi médiát a tiltakozásokra való utalásokat találjanak, sőt a hszincsiangi Han kínai rendőrség még azt is megkövetelte az ujguroktól, hogy töltsenek le egy alkalmazást, amely tiltott tartalmakat keres a telefonjukon. 2022-ben a kínai drákói zéró Covid-zárlatok elleni tiltakozások új online fellépést indítottak el, amely során még a tiltakozásokról szóló bejegyzések „lájkolása” is illegálisnak minősült. A helytelen viselkedésre utaló jeleket pedig egy szabályozott creditrendszer követi nyomon, amely a felhasználók végleges kitiltásához vezethet az online platformokról. Hszi már évtizedek óta a kínai kormány leghatalmasabb alakja lett, víziója, hogy a tekintélyelvű hatalom kiterjed majd a világ internethasználóinak digitális életére.

Narendra Modi

Modi és pártja, a BJP alatt India egyre inkább Kína-szerűvé vált a fizikai és digitális tiltakozások elnyomásában. Az elmúlt néhány évben az indiai kormány ideiglenesen leállította az internetet Kasmír régiójában, betiltotta a kínai alapú alkalmazásokat, beleértve a TikTok-ot is és néhány héttel ezelőtt, a közösségi médiában a tartalommoderálási döntések felügyeletét három szervezetre ruházta át. A digitális elnyomás talán legborzasztóbb esetében a biztonsági kutatók idén felfedték, hogy azok a hackerek, akik bizonyítékokat gyártottak a Pune városa melletti régió aktivistáinak számítógépén, ugyanahhoz a punei rendőrséghez kapcsolódtak, aki letartóztatta ezeket az aktivistákat. Az egyik aktivista, a fogvatartás során meghalt. Az ügy további tizenegy vádlottja továbbra is börtönben van. Modi Indiája bebizonyította, hogy még az úgynevezett demokrácia sem nyújt garanciát az ingyenes internetre.

GRU

Az orosz GRU katonai hírszerző ügynökség évek óta otthont ad a világ legagresszívebb és legveszélyesebb hackereinek. A Sandworm és az APT28 néven ismert GRU-csoportok az elmúlt hét évben két áramszünetet váltottak ki Ukrajnában, elindították a hack-and-leak műveletet, amelynek célja a 2016-os amerikai választások befolyásolása volt és kiadták a NotPetya kártevőt, amely világszerte elterjedt, és legalább 10 milliárd dolláros kárt okozott. 2022-ben – köszönhetően Oroszország brutális, ukrajnai háborújának – a GRU ismét arra az országra összpontosított, amely régóta Oroszország kedvenc hacker-áldozata. 2022-ben számtalan kibertámadást indított az ukrán kormányzati- és vállalati hálózatok adatainak megsemmisítésére. Gyakran párhuzamosan az inváziós erők által végrehajtott fizikai támadásokkal. A GRU egyik rosszindulatú programja odáig fajult, hogy megszakította a kommunikációt 5000 szélturbinával Németországban. A GRU Sandworm-hackerei egy harmadik áramszünetet is megkíséreltek Ukrajnában, amit – legalábbis az ukrán kormány szerint – a biztonsági szakembereknek ezúttal sikerült meghiúsítaniuk.

DeSnake

Amikor 2017-ben bezárták az AlphaBay néven ismert „drogok és feltört adatok” darkwebes piacát és létrehozóját, Alexandre Cazest holtan találták egy thaiföldi börtöncellában, úgy tűnt, az AlphaBay történetének vége. Aztán 2021 nyarán, teljes egészében négy évvel a hatalmas csőd után, az AlphaBay újraindult társalapítója és Cazes főhadnagya vezényletével, akit csak DeSnake néven ismer a darkweb világ. Az azóta eltelt évben, DeSnake visszahúzta az AlphaBay-t a csúcsra a darkweb bűnözői piacánl. Becsületére legyen mondva, több szabályt állított fel arra vonatkozóan, hogy mit lehet eladni a feketepiacán, mint Cazes valaha is, például betiltotta a fentanil és a ransomware eszközök árusítását. Az AlphaBay azonban továbbra is a kemény drogok és az ellopott adatok nyüzsgő bűnügyi piaca és talán nehezebb lesz bezárni, mint valaha. A DeSnake biztonsági frissítéseket vezetett be az oldalon, például a Bitcoin helyett csak a nehezebben nyomon követhető Monero kriptovalutát engedélyezte. Azt állítja, hogy az egykori Szovjetunió területén van – ezzel potenciálisan messzebbre kerül a bűnüldöző szervek hatókörén, mint elődje.

Lazarus

2022-ben Észak-Korea továbbra is az államilag támogatott kiberbűnözés legnagyobb elkövetője: a kormány hackerei továbbra is többszáz millió dollár értékű zsákmányt loptak el, nagyrészt kriptovaluta formájában szerte a világon. Úgy tűnik, hogy a betörések rohama fokozódik. A Chainalysis blokkláncelemző cég szerint az észak-koreai adattolvajok csak 2022 első öt hónapjában 840 millió dollárt vittek el, többet, mint az előző két évben együttvéve. Ebből körülbelül 600 millió dollár egyetlen rablásból származott. A Lazarus hackerei évek óta dühöngő kiberbűnözők, cégeket törnek fel, csalásokat szerveznek és általában nyernek. Mindez a világ egyik legrosszabb rezsimjének finanszírozására irányul, ahol politikai foglyok százezrei vannak koncentrációs táborokban és hajlamos rakétákat lőni a szomszédok feje fölé.

Conti

A zsarolóvírusok csapása 2022-ben is sújtotta a világot, egyetlen csoport sem illusztrálta jobban ezt a fenyegetést, mint Conti. Az év első hónapjaiban a csoport több tucat vállalati és kormányzati támadást indított. A legkatasztrófálisabb az, hogy bénító kibertámadások hullámát indította el Costa Ricán, 27 kormányzati szervet és egészségügyi szolgálatot kellett bezárni, ami országos szükségállapothoz vezetett. Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, Conti kijelentette, hogy teljes mértékben támogatja ezt a háborút – ez a döntés oda vezetett, hogy egyik elégedetlen tagja a csoport belső kommunikációjának hatalmas mennyiségét kiszivárogtatta az interneten. A Conti ezt követően leállt, de valószínűleg csak látszólag.

Lapsus$

Az egyetlen dolog, ami veszélyesebb a kegyetlen ransomware hackerek csoportjánál, az a könyörtelen zsarolóprogram-hackerek csoportja, akik szintén tizenévesek. 2021 decemberében a Lapsus$ a brazil egészségügyi minisztérium elleni kibertámadással lépett be a hackelés színterébe a Covid-19 kellős közepette. Azóta a nagy technológiai cégek körében – köztük az Uber, az Okta, a Rockstar Games, az Nvidia, a Microsoft, a Samsung és a Vodafone – ellentmondó jogsértéseket hajtott végre. Tavaly tavasszal a brit bűnüldöző szervek hét embert tartóztattak le, akiket azzal gyanúsítanak, hogy tagjai a csoportnak, mindannyian 16 és 21 év közöttiek. A letartóztatások között volt Lapsus$ állítólagos 16 éves „mesterembere”. Ám megmagyarázhatatlan módon ezeket a gyanúsítottakat vádemelés nélkül szabadon engedték és a csoport „ hacker joyride ”-ja tovább folytatódhat.

APT41

A kínai hackerek éveken át kémkedésre összpontosítottak. A közelmúltban azonban egy APT41 néven ismert csoport bebizonyította, hogy Kína áll a legközelebb az észak-koreai államilag támogatott kiberbűnözőkhöz. Ez a csoport, amelyet az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma évek óta profitorientált kiberbűnözői szervezetként tart számon. A csoportot kapcsolatba a Covid-19 segélyalapok 20 millió dolláros ellopásával, ami az amerikai kormány pénzének példátlan kifosztása egy kínai állam által támogatott hackerszervezet által. A Pricewaterhouse Coopers elemzői szerint az APT41 ebben az évben több tucat kémkedésre összpontosító behatolásért is felelős volt világszerte, amelyet a világ legtermékenyebb kiberkémműveletének neveznek. Annak ellenére, hogy az igazságügyi minisztérium 2020-ban vádat emelt a csoport hét tagjával szemben, továbbra is szabadlábon vannak.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek