Amikor az OpenAI 2022-ben elindította a ChatGPT-t, a Google főhadiszállásán megkongatták a vészharangot. A nagy kérdés pedig az volt, hogy az OpenAI mesterséges intelligencia (MI) eszköze kedvezőtlen hatással lesz-e, az igencsak jövedelmező keresési üzletágára.
A félelmek nem voltak alaptalanok, a Reuters belsős forrásokból származó információja szerint az OpenAI elindítja a Google-kereső méltó versenytársát, amelyet a nagy nyelvi modell (LLM) technológiája támogatna. Az MI-vel támogatott keresőmotor a jövő héten debütálhat. Az időzítés igencsak trükkös, hiszen a nagy bemutatót, egy nappal a Google éves I/O konferenciája előtt, május 13-a, hétfőre tervezik.
Az OpenAI a keresőkirály trónjára tör
A Microsoft által is támogatott OpenAI keresőterméke a ChatGPT zászlóshajó termékének kiterjesztése lesz, amelynek köszönhetően a ChatGPT képes lesz közvetlenül a világhálóról származó információkat és idézeteket is felhasználni. A Bloomberg és az Information értesülései szerint az új keresőmotor potenciális versenytársa lehet az Alphabet Google-jének és a Perplexity nevű, jól finanszírozott AI-kereső startupnak is.
Persze már korábban is hallottunk pletykákat arról, hogy az OpenAI tarsolyában ott lapul egy mesterséges intelligencia alapú keresőmotor. Ugyanakkor a szivárogtatások és pletykák nélkül is egyértelművé vált, hogy az olyan megoldások, mint a ChatGPT, az információszerzés (például a Google kereső) eltérő alternatíváját kínálják.
A ChatGPT a Google keresőjével szemben készségesen teljesíti másodpercek alatt a felhasználó kéréseit. Kis túlzással, de bármiről talál adatokat a 2022-es frissítéséig. A ChatGPT előfizetéses változata azonban már naprakész adatokkal szolgál, és úgy tűnik ehhez hamarosan csatlakozik az OpenAI dedikált keresőmotorja is.
Hogy fog kinézni a vetélytárs?
Egyelőre még nagyon keveset tudni arról, hogy a Google kereső trónkövetelő versenytársa hogyan épül majd fel. Hiszen erről hivatalos közzététel még nincs.
A találgatások szerint azonban az új kereső a Microsoft Bing keresőmotor és a ChatGPT képességeit kombinálná, hogy minél pontosabb és keresési eredményeket adjon. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a keresésre adott választok tartalmazhatnak például idézeteket más webhelyekről (például a Wikipédiából), valamint adott esetben képeket és diagramokat is. De blogbejegyzéseket, ábrákat és lépésről-lépésre útmutatót is. Egyszóval az OpenAI keresője a komplex és széleskörű, ugyanakkor releváns információcsomaggal tűzdelt válaszadásban hisz.
(Kép: Freepik)