Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Még az alkoholt is kihallja az emberi hangból egy mélytanuló algoritmus

MEGOSZTÁS

Személyek alkoholszintjét pusztán a hangjuk alapján kimutató, teljesen egyedi algoritmust fejlesztettek ausztrál kutatók. Okostelefonos alkalmazásokban, változatos helyszíneken, például kocsmákban, sport és kulturális rendezvényeken alkalmazhatják.

Személyek alkoholszintjét pusztán a hangjuk alapján kimutató, teljesen egyedi algoritmust fejlesztettek ausztrál kutatók. Okostelefonos alkalmazásokban, változatos helyszíneken, például kocsmákban, sport és kulturális rendezvényeken alkalmazhatják.

Lassan közhely, de attól még igaz, hogy manapság szinte mindenhol ott a „láthatatlan” mesterséges intelligencia, annyira serényen és megállás nélkül dolgoznak a gépi tanulásra épülő rendszerek. Például már azt is megmondják hang alapján, hogy részegek vagyunk, vagy sem.

A Melbourne-i Trobe Egyetem kutatói ugyanis különleges, a törvényileg engedélyezett alkoholszint meghaladását tizenkét másodperc rögzített audioanyagból kimutató algoritmust fejlesztettek. Az MI kocsmákban és klubokban is működhet, és pontosabb adatokat szolgáltat, mint a drága, de egyben megtrükközhető alkoholszondák, amelyek az emberi lélegzetből, véralkoholszintből számolják ki, mennyit piáltunk, átléptük-e a határt, vagy nem.

 

Miért jobb a hangalapú alkoholteszt?

A szép nevű Audioalapú mélytanulás algoritmus az alkoholos ittasság azonosítására (ADLAIA) minden korábbinál objektívebbnek tűnik, mert semmi más nem kell hozzá, csak emberi hang. Az új teszt fejlesztői szerint mindent megváltoztathat, pedig csak bele kell beszélnünk egy mikrofonba.

 

Ezt is kimutatja a mesterséges intelligencia a hangunkban (Fotó: Pixabay/Public Domain)

 

 

Az algoritmust 12360 audioklipet tartalmazó adatbázison gyakoroltatták, tesztelték. Az anyagok részeg és józan személyek hangját, beszédét tartalmazták. ADLAIA nagyjából hetven százalékos pontossággal azonosította a 0,05 százalék vagy magasabb véralkoholszintű személyeket. Minél magasabb volt a véralkoholszint, annál jobb eredményt ért el – 0,12 százaléknál már hetvenhét százalék pontossággal megmondta az illetőről, hogy részeg.

Az algoritmus okostelefonos appként is működhet, és az adott környezetben, például stadionban azonnali eredményt produkál az illető ittassági szintjéről. Elvileg segíthet az alkohol miatti kockázatok, például részeg vezetés, sportrendezvényeken mutatott huliganizmus és más erőszakos cselekedetek számának csökkentésében, megakadályozásukban.

Ha beválik, a szondázás elsődleges eszköze lehet.

„Sokkal olcsóbb, ha csak a hangjuk alapján képesek vagyunk részegeket azonosítani” – nyilatkozta Albert Bonela, az egyik fejlesztő.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!