Az adatközpontok a globális energiaigény 1-1,5 százalékát teszik ki. Egyelőre nem tudni, ebből mennyi kapcsolódik a mesterséges intelligenciához (MI) – valószínűleg egyre több. Egyértelmű, hogy
az energiaforrások kezelésében és az energiatakarékos gépi tanulásban is komoly újításokra van szükség.
A mindent átható, behálózó MI korszak – aminek csak a hajnalán vagyunk – kihívásaként elő kell állítani a technológia fejlesztéséhez és működéséhez szükséges, a környezetszennyezéshez hozzájáruló, ökoszisztémákat megbontó és a klímaváltozást felgyorsító energiamennyiséget.
Jobb böngésző, mint a könyvtár
Az MI ugyanakkor energiaintenzív tevékenységek környezeti lábnyomát csökkentheti, webes böngészéssel például kevesebb széndioxidot generálunk, mintha könyvtárba kocsikáznánk. A terület fellendülése azonban mindenképpen megterheli az elektromos hálózatokat, és elektromos áramforrásaik újragondolására készteti az adatközpontok építőit.
Az MI-munkafolyamatokat optimalizáló grafikus feldolgozó egységekkel (GPU) telepakolt új adatközpontok szédítő tempóban fejlődnek, de ezeknek a chipeknek az energiaigénye is szédítő. Következményként az építők a felhasználóktól messzire, olcsó áramforrások közelébe viszik az adatközpontokat. Csakhogy nem mindig találnak MI futtatására elegendő elektromosságot.
Kell az innováció, mert nem jutunk előrébb
Az észak-virginiai adatközpont-csomópontban a Dominion Energy 2022-ben átmenetileg három hónapra felfüggesztette a központok csatlakozását, és figyelmeztetett: 2026-ig kérdésesek a jövőbeli csatlakozások.
Ugyan sok adatközpont működtetője kérte, hogy elsődleges energiaforrásuk ne fosszilis tüzelőanyag, hanem valami más legyen, a növekvő igények miatt kérésük teljesítése egyre nehezebb. Virginiai szabályozók elgondolkoztak diesel generátorok engedélyezésén, de környezetvédő csoportok nyomására felhagytak az ötlettel.
A Meta óriási adatközpont építésére vonatkozó tervéről hallva, Kansas City egyik szolgáltatója elhalasztotta szénerőművének bezárását.
Adatközpontokra támaszkodó egyes cégek nem hagyományos áramforrásokat keresnek. A Microsoft kicsi és moduláris, a hagyományosaknál olcsóbb és rugalmasabb atomreaktorokon is gondolkozik, bár egyelőre inkább csak spekulál. (Mindenesetre nemrég nevezték ki a cég nukleáris technológiai igazgatóját.)
Senki nem elégedett a mostani helyzettel. Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója szerint áttörés nélkül nem jutunk messzire MI-fejlesztésekben.
(Képek: Rawpixel, PickPik)