Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A „jövő munkája” 2024-ben

MEGOSZTÁS

Generatív MI, környezettudatosabb munkavégzés, új képességek kialakítása, a munkaerő lelki jólétének értése, munkahelyi demográfia változása, a munka digitalizálása és datafikációja, életen át tartó tanulás, a munkahely decentralizációja – ezek lesznek 2024 legfontosabb munkatrendjei.

Képek: Deanlong.io, Axelspace.org

 

A munka világa folyamatosan változik, a változások egyik legfontosabb hajtóereje a technológia. Természetesen a társadalmi változások, mint a társadalom elöregedése a fejlettebb világban, vagy a környezeti folyamatok, mint a klímaváltozás szintén megkerülhetetlen driverek.

2024-ben az utóbbi évek néhány munkaformáló trendjének folytatását várhatjuk, ugyanakkor az infokommunikációs technológiák, különösen a mesterséges intelligencia (MI) hatásai lényegesen markánsabbak lesznek, mint eddig bármikor. A digitalizációs hullám, az átalakulás mindenkit, a high-tech iparágaktól és a technológiaalapú világtól magukat távolinak őrző személyeket is érinteni fogják.

Bernard Marr, világhírű jövőkutató a Forbes hasábjain foglalta össze nyolc pontban, mit vár a munka 2024-es valóságától, milyen változásokra számíthatunk, munkáltatók és alkalmazottak milyen kihívásokra készüljenek fel leginkább.

 

Mesterséges intelligencia és individuum

Nem meglepő módon a generatív MI az első pont. Népszerű gondolat ma, hogy az MI nem fog munkaköröket helyettesíteni, MI-t használó személyek viszont könnyedén az azt nem használók helyére lépnek – magyarázza Marr, majd a generatív MI hatékonyságnövelő szerepét emeli ki, viszont arra is figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligenciát tudatosan használó dolgozók a „gépi értelem” korlátaival is tisztában vannak.

A fenntartható munkagyakorlat hangsúlyozása második, és Marr szerint a legfontosabb jövőévi trend. Meg kell érteni mindennapi cselekedeteink hatását, felül kell vizsgálnunk munkatevékenységünket, és ahol meg tudunk felelni a körkörös gazdaság elvárásainak, ott próbáljunk megfelelni: csökkentsük a hulladéktermelést, ne legyünk restek erőforrásaink újrahasznosítására.

 

 

Mivel a technológia a munka és az üzlet világának jelentős részét megváltoztatja, új képességekkel, szkillekkel kell felvérteznünk magunkat: megérteni az adatvezérelt döntéshozás jelentőségét, tudatában lenni az online térben ránk leselkedő láthatatlan fenyegetéseknek, alkalmazkodni a változásokhoz. Ha mindenre nem is lehetünk hatással, próbáljuk jobban átlátni a minket legjobban érintőket – hangzik a harmadik intelem.

A negyedik 2024-es trend alapján a munkáltatók jobban kezdik érteni, hogy alkalmazottaik elégedettsége korrekt bérezésüknél is fontosabb. Ha a főnökünk nem fogta ezt fel, nem elég empatikus, jövőre könnyebben találunk olyat, aki majd az lesz.

 

Demográfia, digitalizáció, decentralizáció

A munkahely demográfiájának változása az ötödik markáns trend. Több tényező indokolja: lakosság öregedése, növekvő nemzetközi migráció, dolgozói kompetenciák erősödése az egyik oldalon, a másikon pedig a szervezetek egyre inkább megértik a sokszínűség és a befogadás pozitív hatását a munkaerőre. A hagyományos hierarchiák, hagyományos munkahelyi viszonyok megingására számíthatunk, a változásokkal szembeni rugalmasság komoly versenyelőny.

A munka digitalizációja és datafikációja a hatodik tendencia. Ma már közhely beszélni róla, de ettől 2024-ben még erősebb lesz az adatoknak az élet minden aspektusára kifejtett hatása. Minél jobb az adatfeldolgozás, annál hasznosabb döntéseket hozunk, hatékonyabban végzünk folyamatokat. Az adathasználatot jövőre jobban kell értenünk, mint idén – a jó hír, hogy adattudósnak sem kell lennünk hozzá.

Újnak egyáltalán nem nevezhető, Marr listáján mégis szerepel, egyfajta „örökzöld” az életen át történő tanulás (lifelong learning), amelyre minél fiatalabbon fel kell készülni. Munkahelyeken – különösen ahol masszív az adatfeldolgozás, az MI- és a gépitanulás-használat – még több tréning, folyamatos továbbképzés várható. Az online tanulás szintén újabb lehetőségek tárháza. Bármennyire is közhely, de életen át történő tanulás nélkül kevésbé vagyunk, leszünk felvértezve a jövőre.

A munkahely decentralizációja a nyolcadik trend. Emlékezzünk: a pandémia alatt sokaknak kellett távmunkában dolgozni. Ma viszont magunktól, kényszer nélkül dönthetünk mellette. Például azért, mert jobban megtaláljuk munka és élet egyensúlyát, vagy mert ha nem ingázunk, nem veszítünk időt és pénzt, vagy mert munkáltatóként tényleg globális és decentralizált munkaerőt próbálunk kialakítani. 2024 mindenképpen a több hibrid munka-megállapodás éve lesz.

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!