A Biden-kormányzat júliustól betiltja a Kaspersky vírusirtó szoftverek értékesítését az Egyesült Államokban, amire meg is érkezett az orosz válasz. Júliustól kitiltják a céget az USA-ból.
„Amikor a nemzetbiztonságra gondolunk, akkor először talán a fegyverek, tankok és rakéták jutnak eszünkbe. De az igazság az, hogy egyre inkább a technológiáról, a kettős felhasználású technológiákról és az adatokról van szó”
– mondta Gina Raimondo az Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere.
Ennek értelmében a Kaspersky szoftverei 2024. július 24-től kezdődően már nem vásárolhatók meg. A jelenlegi felhasználók még 100 napig kapnak új frissítéseket, aztán ez a szolgáltatás sem lesz elérhető. Azok a vállalatok, amelyek a tilalom életbe lépése után továbbra is forgalmazzák a Kaspersky szoftverét az Egyesült Államokban, pénzbírsággal sújthatók.
A lépés Kremlt érzékenyen érintette, tisztességtelennek nevezik a Kasperskyvel szemben bevezetett amerikai tilalmat.
„A Kaspersky Lab olyan vállalat, amely a saját piaci szegmensében nemzetközi szinten nagyon-nagyon versenyképes, és számos paraméterében felülmúlja versenytársait. Az Egyesült Államok a kedvenc technikájához, az igazságtalan, tisztességtelen versenyhez folyamodott”
– fogalmazott Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pénteken egy sajtótájékoztatón.
A tilalomra reagálva a Kaspersky szóvivője azt mondta, hogy a vállalat szerint az amerikai kereskedelmi minisztérium a jelenlegi geopolitikai légkör és elméleti aggályok alapján hozta meg döntését, nem pedig a Kaspersky termékeinek és szolgáltatásainak átfogó értékelése alapján. Hozzátette: a cég minden jogi lehetőséget fölhasznál arra, hogy fenntarthassa működését és kapcsolatait.
(Kép: Flickr.com/David Orban)