Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Az MI adhat lendületet az EU techiparának

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligencia technológia terjedése lehetőséget kínál az Európai Uniónak, hogy létrehozzon egy a Google-hoz hasonló vállalatot. Az európaiak nagy reménysége a Mistral, amely nyelvi modelleket fejleszt és támogatja például a ChatGPT-t.

(kiemelt kép: Freepik)

 

Mistral egy olyan uniós startup, amely 240 millió euró értékelést ért el az első nyílt finanszírozási körben négy héttel az alapítása után. A cég úgy véli a mesterséges intelligencia lesz a nagy kiegyenlítő erő, amely visszahozza Európát a technológiai versenybe. A Mistral nagy nyelvi modelleket fejleszt – olyan alkalmazásokat, amely a mesterséges intelligencia-eszközöket támogatja, így a ChatGPT-t. A cég fejlesztései várhatóan átmozgatják az uniós tech-iparágat és beindítják azt a folyamatot, amelyet az amerikai Szilíciumvölgy volt képes generálni.

A Mistral sztori érdekessége nem is maga a cég, amelyet a francia technológiain iparág a keblére ölelt, hanem az, hogy a cégen keresztül az uniós tech finanszírozási szürke eminenciások bevallották, hogy sokkal kockázatkerülőbbek, mint az amerikaiak. Nem véletlen tehát, hogy a Szilíciumvölgy vált hagyományos táptalajává a stratupoknak. Ott együtt van a szürke állomány és az őket finanszírozó pénz. Az olyan nagy vállalatok pedig mint a Google, vagy a Apple technológiai előnyt biztosítottak az USA számára, nem csak Európával, hanem az egész világgal szemben.

Uniós tech ökoszisztéma

Ám ha sikerül egy cégen keresztül létrehozni egy olyan uniós tech ökoszisztémát, mint a Szilíciumvölgy, az visszateszi a térképre az EU-t. Egyébként nem a fejlesztések hiányoznak, hiszen itt is szép számmal található hasznos tech fejlesztés (Spotify, Klarna, Revolut), csak ezek nem tudnak olyan  tartósan piacot generálni, mint az amerikai nagyok. Arról nem is beszélve, hogy 20 évvel ezelőtt az uniós tech kockázati tőkealapok nagyjából egymilliárd dollárt mozgattak, ami nagyon kevés volt. Ez ugyan felszökött 20 év alatt 100 milliárdra, de most éppen feleződik a piaci- és gazdasági környezet miatt. Ám még ez a pénz is elegendő lenne, hogy életet leheljen a bőven Amerika mögött kullogó uniós tech piacra, de közben a startupok sem igen jönnek. Az uniós várakozások idénre 40 „unikornis” megjelenését prognosztizálták, de eddig összesen 4-et sikerült találni, illetve finanszírozni.

Mindent összevetve az EU most kezdi el felismerni, hogy a technológiai fellendülés nem elsősorban a chipgyártás, vagy az autóipar területén kezdődik, hanem az MI technológia mentén. Ezt pedig most egy olyan fordulópontot jelent, amely mentén fel lehet zárkózni Amerika mögé.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek