Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Emberek mellett fog dolgozni Apollo, az új humanoid robot

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligenciához hasonlóan, a kortárs robotika egyik nagy problémája, hogy a gépeket szűk területekre, kifejezetten szaktevékenységekre fejlesztik. Kevés az általános rendeltetésű robot. A texasi Apollo, egy emberméretű és embertömegű humanoid már az, és még inkább az lesz.

Képek: Apptronik

 

Különleges humanoid robotot mutatott be a texasi Apptronik robotikai startup. A terv kicsit sci-fiként hangzik, mert az 1,70 méter magas és 72,6 kiló Apollo háztartási munkákat végez és lakhelyeket épít majd. Eddig is unikumnak hangzik, csakhogy ezeket a tevékenységeket ráadásul nem az anyabolygón, hanem a Holdon fogja végezni.

A 2016-ban alapított, Austin-székhekyű vállalat jövőképében az általános rendeltetésű robotok csinálják a fárasztó, unalmas, nehéz és koszos munkákat, hogy embereknek ne kelljen foglalkozni ilyenekkel.

 

Előbb földi raktárak, majd jöhet a Hold és a Mars

Apollo ötvenöt kilót tud megemelni, és úgy alakították ki, hogy tömegesen lehessen gyártani, illetve emberek mellett dolgozhasson. Hidraulika helyett a biztonságosabb elektronikát használja, négy cserélhető elemmel működik, egyhuzamban huszonkét órát képes dolgozni.

A fejlesztők úgy alakították ki, hogy ne kerüljön bele a „rejtélyes völgy” kategóriába, azaz azok a robotok, chatbotok és más gépek közé, amelyek már elég emberiek ahhoz, hogy megborzongjunk tőlük, viszont még nem eléggé azok ahhoz, hogy befogadjuk őket. A régi robotfejlesztői dilemma elméletét a japán Maszahiro Mori, egy hívő buddhista robotikus dolgozta ki az 1970-es évek elején.

Apollónak valószínűleg nem lesznek ilyen gondjai, mert olyan funkciókkal látták el, hogy megközelíthetőnek, barátságosnak tűnjön. A mellkasán lévő digitális panelek egyértelműen kommunikálják, mennyi ideig tart még ki az elem, milyen feladatot végez pont, mikor fejezi be, és mit tesz majd utána.

 

 

Kezdetben, a bizonytalan Hold előtt, itt a Földön is beletanul a munkába. Logisztikával indul, fizikailag fárasztó munkákat végez majd raktárakban. Kettős célt próbálnak megvalósítani vele: egyrészt javítja az ellátási lánc minőségét, másrészt a munkaerőhiány ellen is hasznos egy ilyen gép. A világűr és a Hold csak a földi raktárak után jön, valamikor a következő évtizedben.

 

A robotok iPhone-ja

A fejlesztők nem beszélnek mellé: Apollo csomó olyan melót fog elvégezni, amiket emberek nagyon nem szeretnének csinálni. Ők is hangsúlyozzák, hogy most még a Földön, aztán majd az űrtechnológia fejlődésével és Elon Musk nagyratörő álmainak esetleges megvalósulásával, a Holdon, a Marson és más égitesteken.

A cég kutatásfejlesztései a jövő ember-robot interakcióira összpontosítanak. Ellentétben a szakterület egyik legmarkánsabb trendjével, nem nagyon specializált, szűk és limitált területen dolgozó, hanem általános rendeltetésű robotokban gondolkoznak. Apollo is ilyen, Jeff Cardenas vezérigazgató szerint ő a robotok iPhone-ja.

Tud járni, meghajlítja a karját, megfog tárgyakat, és a feje annyira barátságos, hogy a humán munkatársak simán együttdolgoznak vele. Kamerával és a környezet feltérképezésében, akadályok elkerülésében segítő más szenzorokkal is felszerelték. Az Apptronik távolabbi célja többezer különböző feladatot egyformán magas szinten elvégző robot fejlesztése.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek