Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

A digitalizáció elengedhetetlen a honvédelemben: a jövőbeni katonai erők alapját képezi

MEGOSZTÁS

Felhő, mesterséges intelligencia és együttműködés: ezek a legfontosabb területek, amelyekkel a NATO, az Európai Unió és a szélesebb értelemben vett védelmi ágazat versenyelőnyre tehet szert az új globális biztonsági környezetben. Már nem elég a fegyverkezés és a hardverfejlesztés, a digitalizáció elengedhetetlen, a jövőbeni katonai erők alapját képezi.

Az informatikai technológia volt a legutóbbi, müncheni biztonsági konferencia (MSC) központi témája. A konferencián folytatott megbeszélésekből jól látszik, hogy nem elég a fegyverkezés, és a hardverfejlesztés, a digitalizáció is elengedhetetlen. Az SAP szakértői szerint világosan látszik, hogy

a digitalizáció és az adatok biztonságos felhasználása jelenti majd az európai védelmi intézmények jövőbeni katonai erejének alapját.

Annak érdekében, hogy a NATO, az Európai Unió és a tágabb értelemben vett védelmi szektor készen álljon a digitális korszakra, nem csak a felhőre való átállás feltételeinek megteremtése szükséges, hanem a mesterséges intelligencia szabályozott használata, illetve az államok és védelmi szervezetek közötti együttműködés is elengedhetetlen.

A személyre szabott megoldások jelenleg is a modern nyugati védelem központját alkotják, és a szakértők szerint a kormányok egyre inkább kiemelten kezelik a védelmi ágazat digitalizációját az új globális biztonsági környezetben. A digitális átalakulás és az adatok biztonságos kiaknázása alkotja a jövőben az európai védelmi intézmények katonai erejének alapkövét.

A mostani rendszerek továbbfejlesztése elengedhetetlen ahhoz, hogy a fejlett technológiákat – például a mesterséges intelligencia operatív integrációját – a felderítésben és akár a harctéren is alkalmazni tudják. Az eltérő szabályozási környezet továbbra is akadályozza a modernizációs erőfeszítéseket, és kihívást jelent a felhő globális bevezetésében. A szabályozási követelmények harmonizálása kulcsfontosságú az egységes és szabványosított megközelítés biztosításához. 

„A védelmi ágazat valódi modernizálása azon múlik, hogy képes lesz-e a felhő bevezetésére, a mesterséges intelligencia elfogadására, valamint a szélesebb körű együttműködésre és adatcserére. A hatékony honvédelem felépítése jelentős beruházás, és a szövetségi politikából adódó kötelezettségek teljesítésekor elvárt eredményesség költségvetési, tervezési, irányítási, információmegosztási értelemben is felmerül. Ebben van az SAP rendszereit használó, és azon keresztül összehangoltan működő szereplőknek hallatlan előnye, ez az előny a magyar haderőreform során is kiaknázható”

– tette hozzá Pintér Szabolcs, az SAP Hungary ügyvezető igazgatója. 

Felhő bevezetése

A felhő bevezetése kritikus fontosságú azon szervezetek számára, amelyek agilisabbá, innovatívabbá és versenyképesebbé akarnak válni, hiszen a felhőalkalmazások rugalmasságot és skálázhatóságot kínálnak. A dinamikus és biztonságos felhőalapú alkalmazásokkal a védelmi szervezetek növelhetik az ügynökségek közötti együttműködést is, ezáltal a hatalmas mennyiségű adathalmaz gyorsan kezelhetővé, elemezhetővé és megoszthatóvá válik. Emellett tervezési, szimulációs és mérnöki feladatok hatékonyságát is növelhetik és erőforrás-igényeiket is optimalizálhatják.

A felhő forradalmasítja azt is, ahogyan a védelmi erők az adatokat stratégiai eszközként hasznosítják.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a felhő megkönnyíti a mesterséges intelligencia (MI), a gépi tanulás és az adatelemzés használatát, így a védelmi ágazat a különböző adatforrásokból olyan hasznosítható információkat nyerhet, amely növeli a felkészültségüket és a műveleti hatékonyságukat.

A mesterséges intelligencia beépítése

A mesterséges intelligencia fejlődése lehetőséget teremt a működési hatékonyság és az új stratégiai előnyök kiaknázására, hiszen a kereslet előrejelzésével, a szállítási útvonalak optimalizálásával és a hatékony készletgazdálkodással biztosítani tudja a logisztikai és ellátási lánc rugalmas működését. Az SAP MI-képességei támogatják a védelmi ágazatot a prediktív karbantartás, a minőségellenőrzés, az ellátási lánc optimalizálása és az általános működési hatékonyság terén.

Az MI segíthet abban is, hogy a magán- és állami szervezetek intelligensebbek és ellenállóbbak legyenek.

Az SAP szakértői jelenleg a NATO-val és a védelmi erőkkel egyeztetik az MI felhasználási lehetőségeit a Defense Interest Group (DEIG) keretében.  A védelmi érdekcsoport 17 tagországból és a NATO-ból áll, és bármely honvédelmi és állami tulajdonú, védelemmel kapcsolatos szervezet csatlakozhat, amely bevezette az SAP-t, vagy az SAP bevezetését fontolgatja. Az önkéntes csoport lehetőséget biztosít az SAP és a tagok számára, hogy az információkat megosszák egymással, a megoldásokat elemezzék, és erősítsék együttműködésüket.

Digitális együttműködés és adatcsere

Mivel a védelmi ágazat multinacionális és sokrétű, így a digitális együttműködés a valós idejű kommunikációval és koordinációval felgyorsíthatja a termékfejlesztést, és növelheti a műveletek és az ellátási láncok hatékonyságát.

A felhőalapú digitális együttműködési platformok kulcsfontosságúak lehetnek a szövetséges erők közötti adatcserében, hiszen lehetővé teszik a zökkenőmentes kommunikációt a különböző rendszerek között. 

Az autóipar a Catena-X projekttel jó példát mutatott arra, hogy milyen eredményeket hozhat a digitális együttműködés. Ezt a cégeken átívelő hálózatot több német autógyártó és autóipari beszállító hozta létre a járműipar versenyképesebbé és hatékonyabbá tételére, amit többek között az adatbázisok és az információk egymással való megosztásával valósítanának meg. Ez inspirálja a “Defense-X” összefogás ötletét, amely lehetővé teszi a védelmi ágazat digitális együttműködését a gyáraktól a harctéri felhasználásig.

(Kiemelt kép: NASA on Unsplash)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek