Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Szuperszámítógépet és adatközpontot épít az OpenAI és a Microsoft

MEGOSZTÁS

A Microsoft és az OpenAI folyamatosan a jövőt tervezi, ezúttal egy 2028-ban nyíló, monumentális adatközpontot terveznek. A központ a mesterséges intelligenciára fókuszáló Csillagkapu szuperszámítógép otthonául szolgál majd, de még sok mindenről kell döntést hoznia a két cégnek.

A Microsoft kemény dollármilliárdokat fektetett eddig is az OpenAI-jal való gördülékeny együttműködésbe. A támogatás főként a mesterségesintelligencia-fejlesztésben világvezetőnek számító cég rendelkezésére bocsátott, modelljei futtatására használt számítási kapacitásokban fejeződött ki.

Sajtóhírek szerint a két vállalat masszív adatközponton kezdett el dolgozni. A létesítmény többmillió grafikus feldolgozóegységgel (GPU) működő, a mesterséges intelligenciára összpontosító, jelenleg az OpenAI-nál Csillagkapu (Stargate) munkanéven emlegetett szuperszámítógépnek ad majd otthont. Az adatközpont valahol az Egyesült Államok területén lesz, létrehozásának költségei meghaladhatják a 115 milliárd dollárt.

Alternatív energiaforrások

A létesítmény akár százszor drágább lehet, mint a ma működő legnagyobb adatközpontok. A két vállalat több adatközpontot tervez építeni a következő hat évben, és reménykednek, hogy ez 2028-ig felépül. A projektekkel a partnerség tovább erősödik, a befektetések törvényszerűen csak növekedni fognak.

A Csillagkapu nem az egyetlen közös, fejlesztésben lévő szuperszámítógép. A gépek több fázisban épülnek, a Csillagkapu ötödik fázisú lesz. A negyedik fázisúak olcsóbbak, egyikük már 2026-ban elkezdheti munkáját.

Mivel az energiafogyasztás monumentális, sok-sok gigawatt lesz, a Microsoft és az OpenAI a környezeti lábnyomot csökkentő alternatív, például nukleáris energiaforrásokban gondolkozik.

Ekkora adatközpont építése óriási kihívás, mert a jelenlegi tervek alapján sokkal több GPU-t kell egy rackbe pakolni, mint amennyihez a Microsoft hozzászokott. A chipek hatékonysága és teljesítményük növelése miatt van szükség többre. Következményként új hűtési módszereket is ki kell dolgozniuk. (A rack szekrények infokom berendezések és a kábelezési termékek tárolására és rendszerezésére használt, általában fémből készült, zárolható szekrények.)

Eldöntendő kérdések

A partnerek szeretnének megszabadulni az Nvidiatól való túlzott függőségtől is. Az OpenAI állítólag nem akarja használni a Csillagkapuhoz az Nvidia InfiniBand kábeleit, inkább Ethernet kábeleket használna helyettük. (Érdekes fejlemény, mert a Microsoft jelenlegi projektjeiben InfiniBand kábeleket alkalmaznak.)

Egyelőre sok mindenről kell döntést hozniuk, a részleteket is alaposan ki kell dolgozniuk, és azt sem lehet tudni, mikorra készülnek el a végleges tervekkel, hol lesz a pontos helyszín, egyetlen vagy több egymáshoz közeli adatközpontban gondolkoznak-e.

„Folyamatosan a mesterséges intelligencia határainak feszegetéséhez szükséges, következőgenerációs infrastruktúra-újításokat tervezzük”

– nyilatkozta a Microsoft kommunikációját vezető, a szuperszámítógépes tervekről viszont hallgató Frank Show.

(Kiemelt kép: Berlin, Unsplash)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek