Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Fokozódik a chipverseny

MEGOSZTÁS

A legnagyobb kínai chipgyártót maga mögött tudó Huawei ugyan még nem szorongatja a mesterségesintelligencia-chipek piacát vezető Nvidiát, viszont legalább közelebb került hozzá. Az amerikai exportkorlátozások miatt muszáj volt lépniük.

A kaliforniai Nvidia évek óta uralja a játék- és főként a mesterségesintelligencia-fejlesztésben kulcsfontosságú grafikus feldolgozóegységek (GPU-k) piacát. Egy ideje a vállalat GPU-i jelentik lényegében a mélytanulásos (deep learning) modellek egyetlen feldolgozás-opcióját,

nélkülük a  mesterséges intelligencia nem tartana ma ott, ahol.

Az Nvidia hardveres implementációban és szoftveres támogatásban egyaránt jócskán a versenytársak előtt jár, és mindkét területen érthető módon igyekszik védeni vezető piaci pozícióját. Viszont mintha megmozdulna valami mostanában, és egyes riválisok, főként az AMD és kínai Huawei közelebb kerültek volna hozzájuk.

Az éleződő versennyel mindenki jobban jár: a fejlesztők több hardveres opció közül választhatnak, az árak csökkenhetnek, a teljesítmény pedig javulhat.

Számtalan példából tudjuk, hogy egy technológiának soha nem tesz jót, ha a piacvezető letarol mindent, tényleges rivális nélkül uralja a terepet. Igaz, ahhoz a riválisoknak is kell tenniük valamit, példának okáért minőségi, versenyképes termékalternatívákat kell kínálniuk.

A chipháború következménye

Az Amerikából Kínába irányuló exportkorlátozások bevezetése előtt az MI-chipek piacának kilencven százalékát az Nvidia jelentette az ázsiai országban. Kína fejlett chipek otthoni gyártását biztosító létesítmények létrehozásával igyekszik válaszolni a korlátozásokra. Csakhogy ezt is könnyebb leírni, mint megvalósítani, mert nagyon nehezen fejleszthető technológiák kellenek hozzá.

A Baidu a legnagyobb helyi chipgyártótól (Semiconductor Manufacturing International Corp, SMIC) 1600 darab neurálisháló-feldolgozást optimalizáló, Kínában a legjobb hozzáférhető MI-chipként elkönyvelt Ascend 910B-t rendelt még augusztusban, 2023 év végi kiszállítással.

Az adatközpont-vásárlásokhoz képest elenyésző rendelés főként marketingcélú: bizonyítja, hogy az SMIC képes gyártani versenyképes MI-chipeket, a Baidu pedig Nvidia-alternatívákkal kísérletezik.

Meg azt is, hogy előre látta, sejtette milyen hatással lesznek az októberben bevezetett még szigorúbb amerikai megszorítások.

Az SIMC jelenleg a fontos beszállítóvá váló Huawei következőgenerációs Ascend chipjein dolgozik.

Folyamatosan nő, sokszorozódik a Huawei MI-chipjei iránti kereslet. Olyannyira, hogy a cég korlátozza a legnépszerűbb okostelefonjait működtető chipek gyártását, mert máskülönben nem tudná eredményesen kiszolgálni az MI-bizniszt.

A Mate 60 telefon Kirin chipjét szintén az SMIC készíti. Ezzel a húzással a Huawei (nyilván csak ideiglenesen) beáldozza egyik legnépszerűbb termékét. A Mate 60 tavalyi eladási mutatói ugyanis jobbak voltak Kínában, mint az iPhone-oké. Három év után először, januárban már a Huawei volt a legtöbb eladással rendelkező telefongyártó. Erről a pozícióról mondhatnak le az MI javára.

A gyártókapacitás korlátos, így több Ascend 910 B és kevesebb Kirin várható a közeljövőben. A chipről sokat elárul, hogy teljesítménye az Nvidia mostani, „mindent vivő” H100-át közvetlenül megelőző A100-asához hasonló. A H100 2022 októberétől szerezhető be nehezen Kínában.

Az Egyesült Államok lépése gyártóváltásra is késztette a Huaweit, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company helyett ezért dolgoznak a kontinentális kínai SMIC-el. A gyártófelszerelés korlátai azonban akadályozzák az Ascend 910B gyors és nagymennyiségű előállítását. Az SMIC relatíve kevés, viszont hibátlan minőségű darabot gyártott le belőle.

Az ígéretes kezdés ellenére mind a Huaweinek, mind az SMIC-nek bőven van mit bizonyítania.

(Képek: The Tech Portal, Wikimedia Commons, Unsplash)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek