Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Cukorbetegeken segíthetnek a mesterséges hasnyálmirigyek

MEGOSZTÁS

Az infokommunikációs technológiák egyik legsikeresebb alkalmazási területe az egészségügy. Érzékelőktől a generatív mesterséges intelligenciáig számtalan megoldással próbálkoznak a betegek életkörülményein drasztikusan javítani. Brit szakemberek a 1-es típusú cukorbetegek életminőségének javítására fejlesztettek, majd kezdtek el használni egy mérföldkőnek ígérkező technológiát.

Az Egyesült Királyságban közel háromszázezer személy, köztük huszonkilencezer gyerek 1-es típusú cukorbetegséggel él. Számukra jelent nagyon komoly segítséget a mesterséges hasnyálmirigyeknek nevezett új technológia. A rendszer bőralatti glükóz (szőlőcukor) érzékelő segítségével kiszámolja, mennyi inzulint juttat be a szervezetbe egy pumpa.

Április vége felé elkezdik értesíteni az érintettek első körét, ám az illetékes egészségügyi szervek figyelmeztetnek: nagyjából öt évbe telhet, míg mindenki sorra kerül. Azért tart ilyen sokáig, mert elegendő mennyiségű eszközt kell legyártani és beszerezni, és mert a mostaninál több szakembert be kell tanítani a rendszer megfelelő használatára.

A hibrid zárthurkú rendszerként ismert technológia jól teljesített a teszteken, javított a tesztalanyok életminőségén, csökkentette a hosszútávú egészségügyi szövődmények kockázatát.

Hogyan működik?

A betegek hasnyálmirigye nem termel eleget a táplálékot energiává alakító fontos hormonból, az inzulinból.  A vér cukorszintjének folyamatos megfigyelésével, a napi inzulinadag injekcióval vagy pumpával történő beadásával kezelik magukat.

A hasnyálmirigyet virtuálisan utánzó új technológia automatizálja ezt a napi rutint, bár a pontos működéshez továbbra is szükségesek az elfogyasztott ételre vonatkozó információk. Az életüket veszélyeztető, ájuláshoz és egyes esetekben halálhoz vezető alacsony vagy magas vércukorszintű 1-es típusú cukorbetegeken segít, javítja a teljes vércukor-kontrollt. Összességében pedig csökkenti a komplikációkat, például szívroham, látászavarok vagy májbetegségek valószínűségét.

Anglia mellett Skócia is alkalmazza már a technológiát, Walesben és Észak-Írországban pedig hamarosan sor kerül rá.

Egy harmincnyolc éves beteg, a pilotprojekt önkéntes résztvevője elmondta: a mesterséges hasnyálmirigy megváltoztatta az életét. Mivel a zárt hurok a problémát azelőtt oldja meg, mielőtt tényleges probléma lenne, nem kell többé félnie a vércukorszintjét befolyásoló, munkával kapcsolatos stressztől. Végre úgy tud aludni egész éjszaka, hogy nem kell aggódnia a reggeli rutintevékenységeit zavaró, rendszeresen alacsony glükóz-szint miatt – magyarázza.

Cukorbetegség-szakértők szerint a futurisztikus technológia az egészségügyi ellátás mellett az érintettek életminőségét is jelentősen javító, óriási előrelépés, igazi mérföldkő.

(Képek: Picpedia, NHS)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!