Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?

MEGOSZTÁS

Bár gyakran a játékokkal hozzák összefüggésbe, a virtuális valóság olyan új generációs technológia, melynek alkalmazásai számos iparágat forradalmasíthatnak. Az egészségügyben a szakemberek izgalmas lehetőségeket látnak ma arra, hogy a VR hogyan segítheti a betegeket és az egészségügyi szolgáltatókat a jobb kezelések és eredmények elérésében, többek között a sebészet, a fájdalomcsillapítás, a fizikai és kognitív rehabilitáció, a mentális egészség és más területeken.

(Kiemelt kép: Unsplash+)

Az egészségügyi szakemberek és technológusok nap mint nap feszegetik a határokat, és azt látjuk, hogy hatalmas mértékben megnőtt a kereslet az olyan élvonalbeli digitális platformok iránt, mint a Stanford’s Virtual Heart vagy a testre szabott VR Training szimulátorok, melyekkel a klinikai vizsgálatok és oktatási eszközök soha nem látott módon elevenednek meg. És mivel a virtuális és kiterjesztett valóság globális egészségügyi piaca az előrejelzések szerint 2028-ra elérheti a 18,7 milliárd dollárt, most van itt az egyik legizgalmasabb időszak, amikor ennek az új korszaknak az élharcosai lehetünk.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
Az egészségügyi szakemberek és technológusok nap mint nap feszegetik a határokat, és azt látjuk, hogy hatalmas mértékben megnőtt a kereslet az élvonalbeli digitális platformok iránt (Fotó: Unsplash)

A George Washington Egyetem egy fejlett VR-eszközt használ az idegsebészetben és a mellkassebészetben, mely lehetővé teszi a sebészek számára, hogy virtuálisan felfedezzék a páciens agyát és testét a beavatkozás elvégzése előtt. Az eredmény a sebészeti hatékonyság és a helyzetfelismerés javítása, a betegek és családtagjaik is jobban megérthetik az eljárásokat így előre. A Harvard Business Review tanulmánya szerint a VR-képzés 230%-kal javította a résztvevők általános sebészeti teljesítményét a hagyományos módszerekhez képest. A UConn Health szintén a PrecisionOS és az Oculus VR-megoldásait használja az ortopédiai sebészetben dolgozó rezidensek képzéséhez. Ez nemcsak felbecsülhetetlen értékű gyakorlási lehetőséget teremt a sebészek számára, hanem időt és pénzt is megtakarít, mivel a hagyományos, cadaveren történő gyakorlás során a rezidensek csak egyszer végezhetnek el bizonyos eljárásokat.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
A virtuális és kiterjesztett valóság globális egészségügyi piaca az előrejelzések szerint 2028-ra elérheti a 18,7 milliárd dollárt (Fotó: Unsplash)

A virtuális valóság forradalmasíthatja az egészségügyet

Betegoktatás és kommunikáció

A virtuális valóság képes arra, hogy az emberi test belsejébe és köré szállítsa a szemlélőt, hogy olyan területeket is elérjen és megtekintsen, melyeket hagyományosan lehetetlen lenne elérni. A hiperrealisztikus CGI használatával a virtuális modellek valós időben jeleníthetők meg, lehetővé téve a klinikai szakemberek számára, hogy a betegeknek a létfontosságú információkat nagyobb részletességgel mutassák meg, segítve őket abban, hogy szemléltetni tudják állapotukat, és lássák, hogyan működnek a terápiák és kezelések. A betegek jobban megismerhetik és megérthetik állapotukat otthonukból, és a legmagasabb színvonalú orvosi konzultációkat a legtávolabbi helyekre is el lehet juttatni utazás nélkül, így értékes orvosi munkaerőt szabadítanak fel.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
A virtuális valóság képes arra, hogy az emberi test belsejébe és köré szállítsa a szemlélőt, hogy olyan területeket is elérjen és megtekintsen, melyeket hagyományosan lehetetlen lenne elérni (Fotó: Unsplash)

Orvosi képzés és az empátia növelése

Az interaktív digitális modellek segítségével a diákok és a tanárok olyan fejlett módszereket használhatnak az emberi anatómia szemléltetésére, melyek messze felülmúlják a hagyományos cadaver- és könyvalapú anatómiaórákat. A klinikai vizsgák (például az OSZE-k) a tanterveknek megfelelően megismételhetők, taníthatók és vizsgáztathatók. A testre szabott sebészeti eljárások pedig zéró pácienskockázat mellett szimulálhatók, biztonságosabb környezetet teremtve, és sokkal költség- és időhatékonyabb módot biztosítva a tanulás elősegítésére. A virtuális modellek olyan dinamikus módon is képesek reagálni, ahogyan azt egyetlen metszet és minta sem tudja. Lehetővé teszik a diákok és tanárok számára, hogy a makroszintről (pl. virtuális teljes testet átfogó szív- és érrendszeri vizsgálat) a mikroszintig (a lumen elzáródásához hozzájáruló CGI lipidmolekulák) zökkenőmentes utazást tapasztaljanak. Mindez hozzájárul az élettan holisztikusabb megértéséhez.

Egyes kórházak VR-szimulációkat is használnak, hogy az orvosok jobban megértsék, min mennek keresztül a betegeik. A VR szimulálni tudja az olyan betegségek egészségügyi állapotát, mint a demencia, a Parkinson-kór vagy a migrénes fejfájás. Az idősügyi szolgáltatások képzésében például tanulmányok kimutatták, hogy a VR javította a hallgatók megértését az életkorral kapcsolatos egészségügyi problémákról, és növelte az empátiájukat a látás- és halláskárosodásban vagy Alzheimer-kórban szenvedő idős felnőttek iránt.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
Egyes kórházak VR-szimulációkat is használnak, hogy az orvosok jobban megértsék, min mennek keresztül a betegeik (Fotó: Unsplash)

A fájdalom csökkentése és fizikoterápia

A VR hatékony eszköznek bizonyult a fájdalom kezelésében és csökkentésében. A Cedars-Sinai Kórház megállapította, hogy a VR-élmény 24%-kal vagy annál is nagyobb mértékben csökkentheti a fájdalmat. A VR-alkalmazások a vajúdó nők, az akut és krónikus fájdalomban szenvedő betegek és mások számára is alkalmazhatóak. Gyakran a virtuális valóság kezelés csökkentheti vagy megszüntetheti a gyógyszeres terápiák szükségességét. A VR-headseteket arra is használják, hogy segítsenek a beteg és sérült gyerekeknek a kezelésekkel megbirkózni, mivel digitális világokba és játékokba menekülnek. Azáltal, hogy eltereli a figyelmüket a fájdalomról és a szorongásról, a VR valójában csökkenti a betegek által tapasztalt fájdalom és szorongás mértékét. A Washingtoni Egyetem tanulmánya szerint az égési sérült betegek arról számoltak be, hogy jelentősen kevesebb fájdalmat éltek át, amikor VR-rel elterelték a figyelmüket, és a fájdalommal kapcsolatos agyi aktivitást mutató fMRI-agyszkennerek jelentősen csökkentek a technológiával való foglalkozás során.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
Azáltal, hogy eltereli a figyelmüket a fájdalomról és a szorongásról, a VR valójában csökkenti a betegek által tapasztalt fájdalom és szorongás mértékét (Fotó: Unsplash)

A VR gyógyító képességei nem csak a pszichológiai problémákra korlátozódnak. A University of Washington Seattle és az UW Harborview Burn Centre kimutatta, hogy a bőrátültetés után fizikoterápián részt vevők VR-imperziója csökkentette a betegek fájdalomszintjét. A VR a fizikoterápiában pedig a gyógyulási idő felgyorsításában is hatékonynak bizonyult. Azzal, hogy a beteg virtuális környezetben végezheti az előírt napi gyakorlatokat, a tevékenység szórakoztatóbbá válik, a beteg koncentrál, és segít neki, hogy megőrizze a jókedvét az olykor hosszú felépülési időszak alatt. A fizikai rehabilitációra szoruló betegek esetében a VR hatékony eszköznek bizonyult a kezelésekben. Az olyan programokon keresztül, mint a mozgást lehetővé tevő játékok, a VR pontos fizikai mozgásokat reprodukálhat, és további motivációt biztosíthat a gyakorlatokhoz. A terapeuták minden beállítást módosíthatnak, hogy a programokat a pácienseikhez igazítsák. Ezen túlmenően a VR-rehabilitáció lehetővé teheti a betegek számára, hogy virtuálisan gyakorolják a valós életbeli készségeket, például a bevásárlást vagy a mosogatást. Az agyi bénulásban szenvedő gyermekek esetében a VR szintén hasznos kezelési módszernek bizonyult, mely jelentősen javíthatja a motoros funkciókat. Még a stroke rehabilitáció is lehetséges a VR birodalmában.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
A VR-rehabilitáció lehetővé teheti a betegek számára, hogy virtuálisan gyakorolják a valós életbeli készségeket (Fotó: Unsplash)

A memória és a kognitív funkciók javítása

Egyes startupok, köztük a MyndVR és a Rendever, a VR-technológiát arra használják, hogy segítsenek az időseknek a memória és a kognitív funkciók javításában, a rehabilitációs terápiában és a szocializációban. Tanulmányok kimutatták, hogy a VR-beavatkozás javíthatja a kognitív és motoros funkciókat az enyhe kognitív károsodásban vagy demenciában szenvedő idősebb felnőtteknél, különösen a figyelem és a végrehajtás, a tag, a globális megismerés és az egyensúly terén. A kognitív rehabilitációs erőfeszítésekben, beleértve az olyan betegségeket, mint a szklerózis multiplex (MS) és a stroke utáni térbeli hiányosságok, a tanulmányok azt találták, hogy a VR erősítheti a hagyományos terápiák hatását azáltal, hogy növeli az érzékszervi bemenetet és elősegíti a multiszenzoros integrációt és feldolgozást.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
Tanulmányok kimutatták, hogy a VR-beavatkozás javíthatja a kognitív és motoros funkciókat az enyhe kognitív károsodásban vagy demenciában szenvedő idősebb felnőtteknél (Fotó: Unsplash)

A mentális egészség kezelése

A betegek a VR-t használhatják a szorongás és a trauma kezelésére. Egy pszichológus például egy autóbaleset által traumatizált pácienst kezelhet nyilvános utcákon végzett virtuális expozíciós terápiával, ami biztonságosabb környezet a páciens számára, mint egy személyes látogatás. A hatékonysága gyakran drámai: egy tanulmány szerint a VR-expozíciós terápia átlagosan 68%-kal csökkentette a tériszonyt. Ugyanez a fajta kezelés alkalmazható más pszichológiai betegségekben és fóbiákban szenvedő betegeknél is, beleértve a depressziót, a poszttraumás stressz zavarokat és egyebeket. A virtuális valóság orvosi alkalmazásai számtalanok, és a kutatók folyamatosan új módszereket fedeznek fel a technológia felhasználására az egészségügyi ellátás bővítése és a betegek hatékonyabb kezelése érdekében.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
A betegek a VR-t használhatják a szorongás és a trauma kezelésére (Fotó: Unsplash+)

A virtuális valóság gyorsan fejlődik, az éves növekedési ütem 30,3%-os. A technológia számos iparágba való behatolás és átalakítás küszöbén áll, és mindannyian profitálhatunk belőle. A 360 fokos videók és a Unity-alapú virtuális világok használatával a mentális egészség olyan módon és olyan helyeken érhető el, melyek messze túlmutatnak a régi iskolai módszereken. A terapeutának már nem kell elkísérnie ügyfelét egy zsúfolt bevásárlóközpontba vagy egy magas épületbe. Olyan helyzetek, amelyeket nem praktikus vagy lehetetlen újraalkotni – például a repüléstől való félelem vagy a poszttraumás stressz-szindróma hátterében álló megrázó események – egy egérkattintással megidézhetők.

A helyszíni coaching, amely oly sok rendellenesség esetében oly hatékony, most már a konzultációs szobában is elvégezhető, a szimulációk és az expozíciók szükség szerinti ellenőrzésével. A virtuális elmélyülés egyik legerősebb aspektusa az empátia kialakításának képessége. Az AbbVie gyógyszeripari kutató-fejlesztő vállalat létrehozott egy „immerzív élménymintát”, hogy felhívja az egészségügyi szakemberek figyelmét a Parkinson-kórban szenvedő betegek mindennapi küzdelmére. Az „élménymintát” egy ipari szakkiállításon mutatták be, ahol az emberek felvehettek egy headsetet, és saját bőrükön tapasztalhatták meg, ahogy egy Parkinson-kóros beteg egy virtuális szupermarketben navigál, és kínos pillanatokba kerül, amikor kapcsolatba kerül más emberekkel.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?
A 360 fokos videók és a Unity-alapú virtuális világok használatával a mentális egészség olyan módon és olyan helyeken érhető el, melyek messze túlmutatnak a régi iskolai módszereken (Fotó: Unsplash)

A VR-ben rejlő lehetőségek

Az AR és a VR több mint izgalmas új technológiák, bizonyítottan pozitív hatással van az immerzív tanulásra az egészségügy teljes spektrumában. Az elkövetkező években az olyan immerzív technológiákat, mint a kiterjesztett sebészet, egyre gyakrabban fogják használni a jelenlegi eljárások pontosságának és hatékonyságának javítására. Az emberek képességei mind a gondozóként, mind a betegként javulni fognak, és az életmentő információkhoz és létfontosságú készségekhez való hozzáférés olyan módon lesz elérhető, amivel semmilyen más technológia nem tud felvenni a versenyt. A VR-ben rejlő lehetőségeknek az egészségügyi ágazatban csak a technológiát megalkotók és alkalmazók kreativitása és találékonysága szab határt. A virtuális valóság eszközei áthidalják a szakadékokat, nem pedig szélesítik azokat, és végül a virtuális valóság segít abban, hogy mindannyian emberibbé váljunk.

Hogyan alakítja át a virtuális valóság az egészségügyet?

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek