Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Tízszeres sebesség: 5.5G csúcstechnológiát mutatott be a 4iG

MEGOSZTÁS

A magyar szolgáltató közép-kelet-európai régióban elsőként ért el működés közben a mobilhálózati sebességben új távlatokat nyitó, 6 gigahertzes frekvenciát használó 5.5G technológiát. A Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karával közösen tesztelt új antenna a meglévő bázisállomásokra épülve akár tízszeres letöltési sebességet kínálhat a mostani 3,5 gigahertzes megoldáshoz képest.

A Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union, ITU) tavaly év végén engedélyezte 6 gigahertzes frekvenciasáv mobilszolgáltatások területén való használatát az európai térségben. A 6 gigahertzes frekvenciatartomány, a bemutatott új antenna technológiával ötvözve új távlatokat nyit a mobilszolgáltatók számára azáltal, hogy a meglévő bázisállomások fejlesztésével a jelenleg használatos, 3,5 GHz-en alapuló 5G technológiával nyújtott adatsebesség akár tízszeresét is elérhetik.

A laboratóriumi körülmények között végzett mérésekkel a 4iG Csoport mérnökeiből, valamint a BME VIK kutatóiból álló munkacsoport másodpercenként 10 gigabit feletti adatátviteli sebességet regisztrált a Huawei Technologies eszközein.

Az úgy nevezett Extra Large Antenna Array (ELAA) antenna technológia jelentős előnye, hogy a 6 gigahertzes sáv a már meglévő telephelyeken, bázisállomásokon is telepíthető a hálózati kapacitás bővítésére – ez a költséghatékonyság mellett környezetvédelmi szempontból is fontos.

Az új technológia előnye, hogy a lakossági felhasználók számára elérhetővé válhatnak a különböző 3D vagy akár a nagy felbontású VR/AR alkalmazások, míg a vállalati felhasználás területén új korszakba léphetnek az IoT, Ipar 4.0 megoldások és a felhőalkalmazások.

A BME-n telepített berendezések elsősorban kutatási célokat szolgálnak, illetve a 4iG nyugat-balkáni leányvállalatainak közreműködésével a tesztidőszak a tiranai és podgoricai műszaki egyetemek kutatóinak nyújt lehetőséget az új technológia megismerésére és tanulmányozására.

„A digitális gazdaság mára a teljes GDP legalább 25 százalékát adja, a fejlett technológiák – úgy mint a Big Data, a mesterséges intelligencia, vagy az 5G – használata pedig a gazdaságok legfontosabb kitörési pontjává vált. A kormány célja, hogy 2030-ra Magyarország az EU tíz digitálisan legfejlettebb országa közé tartozzon és az európai 5G fejlesztések egyik központjává váljon, valamint, hogy hazánk a világ élvonalába tartozzon az 5G bevezetése, elterjedése és gyakorlati alkalmazása területén. A Kormány ezért elkészítette Magyarország új, 2024-2030 közötti időszakra vonatkozó versenyképességi stratégiáját, melynek fő célkitűzése, hogy 2030-ra Magyarország versenyképességi szempontból is a világ élvonalához tartozzon. A stratégia kiemelt célja a kutatás-fejlesztés valamint az egyetemek, kutatóközpontok és ipari szereplők közötti kapcsolatok erősítése, továbbá az innovatív technológiák, így az 5G széleskörű vállalkozói hasznosításának elősegítése.”

– mondta el a technológiát bemutató sajtótájékoztatón Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára.

(Képek: 4iG Csoport)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek