Az ortopédia a mozgásszervek – csontok, izmok, inak, ízületek, szalagok – rendellenes fejlődése, traumája következtében kialakult betegségek diagnosztikájával, megelőzésével és gyógykezelésével foglalkozik. Az állatok mozgató szervrendszerének betegsége esetén elsőre akár azt is gondolhatják a gazdák, hogy kedvencüknek nincsenek fájdalmai, csak sántít. A hosszú távon fennálló ortopédiai rendellenességek azonban jelentősen korlátozzák a kutyák életvitelét és állandó fájdalomérzettel járnak. Ma már, ha térd- vagy csípőprotézist ültetnek be egy emberbe, nagy százalékban egyedi tervezésű implantátumokat használnak, az állatgyógyászatban azonban ezek az eljárások még világszerte ritkaságszámba mennek.
Egy magyar szakértői csapat, a LimesVet a digitális tervezés és a 3D nyomtatás segítségével egyedi tervezésű anatómiai modelleket, műtéti segédeszközöket és implantátumokat fejleszt állatok számára.Innovációik segítségével pontosabbá, gyorsabbá, és biztonságosabbá tehetők a beavatkozások. Nemrégiben világszerte is áttörést jelentő beavatkozást végeztek: egy fejlődési rendellenességgel született, menhelyen élő yorkshire terrier lábába ültettek egyedi tervezésű térdprotézist. Dr. Seregi Antal, a FuzioVet állatklinika ortopédus állatorvosa, aki az Állat és Ember Állatvédő Egyesületnél is ellátja a betegeket, egyben a LimesVet egyik alapítója, először 2021 őszén vizsgálta meg Virágot, és hamar kiderült, a hagyományos műtéti megoldásokkal nem lehet olyan állapotot elérni, amely a kutya lábának nagymértékű javulását hozná. Súlyos fokú végtagfejlődési rendellenességet diagnosztizáltak ugyanis nála, amelynek alapja a bal combcsont és a bal sípcsont veleszületett alakdeformitása volt.
Gyógyítás 3D nyomtatással
Egy CT vizsgálatot követően a szakmai csapat arra a következtetésre jutott, hogy a végtag csontozatát 3D-ben kinyomtatják és ezen pontosítják a műtéti beavatkozást. Magyarországon az állatorvoslásban ez volt az első olyan komplex ortopédiai operáció, amelynek tervezéséhez kinyomtatott csontokat és egyedi vágósablonokat is használtak. Egy olyan megoldást dolgoztak ki, ami amellett, hogy lehetővé teszi a térdízület teljesmértékű használatát, fájdalommentességet is biztosít. Személyre szabva a kutyára teljes térdízületi protézist terveztek, biztosítva, hogy az a lehető legpontosabban illeszkedjen az eredendően hibás csontozathoz.
„A tervezési folyamat 6 hónapig tartott. Felkutattuk, hogy miként lehet titán alapanyagból orvosi célú eszközöket nyomtatni, és lépésről-lépésre megterveztük a műtétet, ami végül 2023 februárjában zökkenőmentesen lezajlott. Négy nappal később megkezdődhetett a folyamat egyik legnehezebb periódusa, a rehabilitáció, ami azóta is tart, de már 3 hónappal a műtét után kiemelkedő végtaghasználatot értek el a fizioterapeuták. Az izomzat sorvadásának megállítása, az izomtömeg növelése, az elmúlt 2,5 év alatt kialakult kontraktúra lazítása még nagyon sok időbe telik, de Virág nem, hogy eltűri, még szereti is ezen foglalkozásokat” – emeli ki Seregi doktor.
Az szakemberek állatorvosi ellátást, fizioterápiás rehabilitációt, 3D eszköztervezést és -gyártást összefogó, magas színvonalú szakmai együttműködésnek köszönhetően világszinten is egyedülálló lehetőség nyílik meg Magyarországon az állatok gyógyításban.