Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Dollármilliókat kaszál egy kis ország a mesterséges intelligencián

MEGOSZTÁS

A mesterséges intelligencia őrület szinte percenként kreál új milliomosokat és milliárdosokat, de nehéz elképzelni váratlanabb nyertest ezen a technológiai jackpoton, mint a karibi szigetországot, Anguillát.

(Kiemelt kép: Unsplash)

A kilencvenes évek óta a .ai domain végződéshez kapcsolódó jogokat egy kis karibi ország, Anguilla birtokolja, ebből fakadóan minden cégnek, amely honlapjához igénybe szeretné venni eme kódot, jogdíjat kell fizessen, derült ki egy meglepő riportból az IEEE Spectrum oldalán, egy kifejezetten mérnököknek szóló szaklapban.

Akarod te az .ai-t?

Az 1980-as évek végén az Internetes Számkiosztó Hatóság (IANA, Internet Assigned Numbers Authority), amely az internetes szabványokban használt globálisan egyedi nevek és számok kiosztásáért felel, az országokhoz és régiókhoz saját egyedi kétbetűs tartományokat rendelt.

Anguilla megkapta az .ai tartományt. Ami akkor a sorsolás szerencséje volt, ma már nagyon is kifizetődő: hiszen minden cég, amely ezt a végződést kívánja használni, az országon keresztül regisztrálhatja a domaint. Így a mintegy 15 ezer fős ország egy elég egyedi és hirtelen jött bevétellel szembesült a mesterséges intelligencia (AI, artificial intelligence) robbanásnak köszönhetően.

Ennek kapcsán kereste meg a magazin Vince Cate-t, aki az anguillai kormánynak intézte és intézi a domain regisztrációkat. Mint elmondta, 1994-ben elég volt megkeresnie az akkori IANA-igazgató Jon Postelt, hogy megszerezze ezt a kódot.

“Azt mondta, hogy senki sem futtatja az .ai-t, akarod te futtatni az .ai-t? Erre én azt mondtam: ‘Oké.’ Hát így történt!”

– meséli Vince Cate.

Szerelem helyett MI

A kis ország eredetileg azért nyitotta meg az URL-t a külföldiek előtt, mert arra számított, kínai vállalatoknak tudják majd értékesíteni. Az “ai” ugyanis kínai, mandarin és japán nyelven szerelmet, szeretetet jelent. Ehhez képest végül a Szilícium-völgy tech cégei és még számos külföldi szoftver- és hardvergyártó árasztotta el őket ajánlatokkal. 

Anguilla mára havi 3 millió dollárt szed be a jogdíjakból, de Cate várakozásai szerint ez akár a duplájára is nőhet hamarosan. Ez a havi 3 millió dollár az ország bevételeinek közel harmada, viszonyításképp: tavaly a teljes kormányzati költségvetés mintegy 100 millió dollár volt. A domainből származó szinte teljes összeg felett a kormány rendelkezik, amely

a semmiből jött bevételt jelenleg az adósságok törlesztésére és a lakóépületek ingatlanadóinak eltörlésére fordítja.

A történet jó emlékeztető, milyen messzire tud kihatni egy technológiai újítás, fejlesztés, mint amilyen a mesterséges intelligencia is, ha igazán fellendül és forradalmat robbant.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek