Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Elkaszálták: mégse mérheti Amerika a kriptobányászok energiafogyasztását

MEGOSZTÁS

A kriptobányászat egyre nagyobb energiafogyasztással jár: az Egyesült Államok kormánya ezért pontos beszámolóra kötelezné a bányászcégeket, de egy texasi bíró elkaszálta a rendeletet.

A kriptovaluta-, különösen a bitcoin-bányászat energiafelhasználása elképesztő, hatása a környezetre és ezáltal a klímaváltozásra is erőteljesen negatív.

Egyre több állam és nemzetközi szervezet igyekszik szabályozni és átlátni, hogy kik, hol és mennyi áramot használnak el a kriptobányászatot végző masszív számítógépes rendszerek működtetéséhez.

A kriptovaluta-bányászoknak tipikusan változatos matematikai kirakós feladatokat kell megoldaniuk, hogy újabb tokeneket tegyenek hozzá a blokklánc néven ismert hálózathoz. A kriptovilág növekedésével a helyzet egyre tarthatatlanabb, mert a bitcoinbányászat energiafogyasztása évről évre megkétszereződik.

Évi ötvenmillió tonna széndioxid

Az Egyesült Államok környezetvédő csoportok nyomására januárban hozott döntést arról, hogy a bányászoknak be kell számolniuk az ezirányú energiahasználatukról. Egy texasi szövetségi bíró viszont ideiglenesen elkaszálta az intézkedést. Az ok: az iparág jóvátehetetlen veszteségeket szenvedne. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium januárban hozott sürgősségi intézkedése így egyelőre nem lép érvénybe.

A kormány álláspontja az volt, hogy több és jobb információra lenne szüksége a nagyobb bányászok energiahasználatáról, ezért hozták a rendeletet. Becslések alapján ugyanis az USA 2023-as energiafogyasztásának 2,3 százalékát 137 bányászlétesítmény tette ki. Globális szinten az Ausztrália éves fogyasztásának megfelelő egy százalékról van szó.

A világon bányászott minden tíz bitcoinból négyért az USA felelős,

ahol – az RMI tisztaenergia szellemi műhely becslése alapján – a tevékenység következményeként akár évi ötvenmillió tonna széndioxid is a légkörbe kerülhet.

A bányászok visszavágnak

A tevékenység az elektromos hálózatok működését is akadályozhatja. Tavaly például egy hőhullám alatt texasi hatóságok energiakreditek formájában több mint hárommillió dollárt fizettek a Riof bitcoinbányász cégnek áramhasználatuk csökkentéséért.

Mostanáig nem álltak rendelkezésre nyilvános adatok, az iparág az árnyékban, szürkezónában funkcionált a környezetvédők szerint, ezért lenne fontos mérni és hogy pontos beszámolók szülessenek. A bányászok eközben a Biden-adminisztráció politikailag motivált kampányáról, törvényes üzleti tevékenységük elleni támadásról beszélnek, és örömmel nyugtázták a texasi bíró döntését.

Az amerikai kormány célja a bitcoin-bányászat csökkentése, esetleg megszüntetése így jogi akadályokba ütközik – vélekednek a bányászok. Szerintük ha magával a kriptovalutával nem tudnak mit kezdeni, akkor igyekeznek megnehezíteni a bányászok, alkalmazóik és közösségeik életét.

(Képek: PxHere, Wallpaper Flare)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek