Képek: AI Build
A mesterséges intelligencia (MI) kisebb-nagyobb mértékben az összes ipari szektorban jelen van már, és a generatív MI térnyerésével pedig minden korábbinál fontosabb tényező. A szintén diszruptív infokommunikációs és „jövőtechnológiának” számító, az utóbbi években indusztriális szinten is meghatározóvá vált 3D nyomtatásban (3DP, additív gyártásban) is emelkednek az ilyen típusú befektetések, hogy a cégek növeljék az MI-vel működtetett szoftverkínálatukat, szolgáltatásaikat.
MI-szoftverek 3D nyomtatáshoz
Az ezirányú kutatásfejlesztéssel foglalkozó kaliforniai Albert invent például pár hónapja kapott 7,5 millió dollár kockázatitőke-befektetést. Főterméke, az Albert a munkafolyamat egészére kiterjedő, MI-vel, gépi tanulással működő digitális k+f platform rendeltetése, hogy felszámolja az egymástól izolált, széttöredezett kutatásfejlesztési folyamatok közötti határokat. A befektetéssel a vállalat jelentősen bővítheti digitális portfolióját, a jövőben több, a 3D nyomtatásban megkerülhetetlen vegyi és anyagtudományi céggel tud majd együttműködni.
A berlini székhelyű MakerVerse alkatrész-beszerzési platform tízmillió dollár támogatást kapott kockázati tőkésektől. Az online felület az MI által generált azonnali árajánlatokat ellenőrzött globális 3D nyomtatás ellátási lánccal kombinálja össze. A befektetéssel a német vállalat kívánság szerinti (on-demand) additívgyártás-szolgáltatásait és MI által irányított platformját kívánja jelentősen bővíteni.
Egy harmadik, hármójuk közül a legismertebb, a területen pár év munkával referenciaponttá vált, 2015-ben alapított startup, a londoni 3DP-szoftverfejlesztő AI Build is jelentős tőkeinjekcióhoz, 8,5 millió dollárhoz jutott. A pénzzel a termékek bevezetését és működtetését gyorsítják fel, több ipari partnerhez juttatják el őket, növelik automatizációs és MI-lehetőségeiket. Az európai növekedés mellett Észak-Amerika felé szintén terjeszkednek, ottani leányvállalat alapítását tervezik.
A mennyekben kötött frigy
A mostani pénz jelentős része a japán optikai és képkészítő multinacionális Nikontól, egy fontos stratégiai befektetőtől érkezett, de más angyalbefektetők, kockázati tőkések is hozzájárultak az anyagiakhoz: Superseed, ACT Venture Partners, Atlas Venture UK, Seedcamp. Elég a neveken végigfutni, és máris látjuk, hogy ez a befektetői kör mekkora fantáziát lát a mesterséges intelligencia 3D nyomtatásbeli alkalmazásában.
Mint ahogy ilyenkor megszoktuk már, mindegyik fél elégedetten, a másikat dicsérve-dicsőítve nyilatkozik a jövőről, közös tervekről, az őt ért megtiszteltetésről, és persze az egymást lefedő jövőképekről is. Túl a szokásos ömlengéseken és semmitmondó frázisokon, a nyilatkozatokból most az is kiderül, hogy az AI Build platformot valóban a legalkalmasabbnak tartják a gyorsan növekvő piaci igények kielégítésére. A cég pedig elismerte, hogy a befektetés a lehető legjobbkor jött az additív gyártás széleskörű elterjedésének további gyorsításához (mert nem annyira gyors, mint lehetne), az ügyfelekkel, partnerekkel – és befektetőkkel – közösen kivitelezendő újításokhoz.
Minél inkább meghódítja az AI Build platformja a világpiacot, annál jobb mindegyiküknek. A lehetőségek óriásiak, és a növekedés szinte exponenciális. Az additív gyártás jelenleg tizenhatmilliárd dolláros üzlet, a gyártószegmens legdinamikusabban fejlődő, évi minimum húsz százalék bővülést produkáló területe. A most „kvázi obligát” mesterséges intelligenciával történő bármilyen szintézis továbberősíti a mutatókat, mert az MI manapság, ha néha csak hívószóként is, de mindenképpen a fejlődés egyik motorja. A 3DP szintén hívószó, így pedig tényleg „a mennyekben köttetett a frigy.”
A kínálat
Az AI Build munkafolyamatok automatizálására, hatékonyságuk és fenntarthatóságuk növelésére kínál működő megoldásokat. Tegyük hozzá a Nikon szakértelmét és lehetőségeit, és máris egyértelműnek tűnik, hogy az együttműködés mindkét partner számára gyümölcsöző lesz.
A londoni startup, az utóbbi évek trendjeinek megfelelően a felhőszámításokon nyugvó, SaaS-alapú, azaz a szoftvert szolgáltatásként kínáló (Software-as-a-Service, innen ered a rövidítés) vállalat. Céljuk az additív gyártáshoz való hozzáférés, a gyártás automatizálásának mesterséges intelligenciával történő növelése.
Kínálatuk kulcseleme az AISync szoftver, API-ját (alkalmazásprogramozói felületét) az autonóm, számítási felhőben összekapcsolt additív gyártás építőkockáiként értelmezik. A platform az eszközhasználat optimalizálását és ipari szintű minőségellenőrzést kínál. A tervtől a nyomatig automatizálja a gyártást, és így a 3D nyomtatás nemcsak többek számára válik hozzáférhetővé, hanem gyorsabb és méretezhetőbb lesz, javul a termékminőség.
Egyértelmű gazdasági és környezeti előnyei ellenére, gyártók még mindig elgondolkoznak a 3DP ipari szintű bevezetésén, problémásnak látják azt. Az AI Build vezetősége szerint az automatizációval és az adatok (mesterségesen) intelligens felhasználásával változhat a helyzet. Ők ezért is tartják fontosnak a Nikonnal való együttműködést – az elismert technológiai újító sokat segíthet a célok kivitelezésében, a jövő gyárainak teljes automatizálásában.
Az ügyfelek
Ügyfélkörükhöz olyan vállalatok tartoznak, mint a Boeing, vagy a mérnöki megoldásokat kínáló multinacionális Weir Csoport. Ezek a nagyvállalatok is jócskán hozzájárulnak a 3D nyomtatás masszív, ipari szintű alkalmazásaihoz, az alkalmazások folyamatos bővüléséhez.
3DP hardvergyártókkal szintén állandóan bővítik a kapcsolatokat, partner-hálózatukhoz olyan cégek tartoznak már, mint például a Hans Weber Maschinenfabrik, a Meltio, a KUKA, az Evo3D, a CEAD és a Massive Dimension. Nagyméretű 3D nyomtatókkal MI laborjukban, ottani workshopokon, az AI Build könnyebben tesztel, fejleszt, integrál szoftvereket az egyre több alkalmazásba.
Ügyfeleik a kezdetek óta elégedettek, visszajelzéseik jók, a cég termékei szignifikánsan javítottak 3D nyomtatásukon, a hibák és hibás termékek száma hatvanöt százalékkal csökkent, míg az össz-hatékonyság kilencven százalékkal nőtt.
Az új befektetéssel valószínűleg minden mutatóban további javulást tapasztalhatunk majd.