Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mesterséges intelligenciával áramvonalasítja gyártását a Siemens

MEGOSZTÁS

MI és additív gyártás, azaz a 3D nyomtatás kéz a kézben járnak. A két technológia permanens forradalma folyamatosan erősíti egymást, még ha túlzott szabályozással egyesek lassítanák is a fejlődést. A mesterséges intelligencia megállíthatatlan a gyártásban.

Képek: Siemens

 

Lassan már közhely, de attól még igaz, hogy a mesterséges intelligencia fokozatosan átalakítja az életünket. Egyéni, össztársadalmi szinten is komoly változásokat hoz, és remélhetőleg a folyamatosan végítélettől, az emberiség gépek általi pusztulásától rettegők, elnagyolt közhelyeikkel nem győzik meg a népszerűségért és szavazatokért a világ bármely pontján szinte bármire képes döntéshozókat a további gyors fejlődést, az innovációt és a nyílt forráskódú törekvéseket gátló, visszavető szabályozásról.

 

Fekete doboz

Az USA pont most fog szabályozni, az eddigi infók alapján inkább óvatosan, mint mindent lassítva, tiltva. Szinte mindenhol a generatív MI-rendszerek átláthatóságát kérik számon, hogy a bemenő adatok kimenetté alakítása közben történtek egyáltalán nem evidensek, a programozók, fejlesztők sem feltétlenül értik a gép eredményeihez vezető utat, az eredményeket indokló folyamatokat. Az MI „feketedoboz-természetéről” beszélnek.

 

 

De vajon nem pont ez a feketedoboz-effektus az emberi intelligenciától megkülönböztető különlegessége, unikuma? Ha a rendszer csak gyorsabb a Homo sapiensnél, az eredményei inkább kvantitatívak, semmint kvalitatívak, és a szűk MI (narrow AI) soha nem válik velünk azonos szintű általános mesterséges intelligenciává (artificial general intelligence, AGI). Az MI-nek ezt az oldalát erősen megregulázni szándékozók pontosan az AGI-hez vezető úton helyeznének el masszív akadályokat.

Az AGI-tól egyelőre messze járunk. Megoszlanak a vélemények, mennyire messze, az viszont tény, hogy amikor bíztató, a remény lángját fellobbantó törekvésekkel szembesülünk, a vészharangokat kongatók fokozzák tevékenységüket. Pedig néhány éven belül szinte minden – és nemcsak infokommunikációs – technológiába kerül valamilyen MI, ami persze tudatosnak egyáltalán nem tekinthető, sőt, még az AGI-nek sem kell feltétlenül tudatosnak lennie, én- és öntudattal rendelkeznie, attól még bőven lehet az embernél intelligensebb (szintetikus-digitális) entitás.

 

Mesterséges intelligencia és gyártás

A szigorítási-szabályozási vágyak ellenére a fejlődés megállíthatatlan, és amikor a gyártó- és más iparágak legmarkánsabb reprezentánsainál is az MI a prioritás, amikor tevékenységük egyre inkább MI-alapúvá válik, nyilvánvaló, hogy nincs visszaút.

E mamutvállalatok egyike, a Siemens nemrég piacra dobott – sokszorosan frissített – Solid Edge 2024 szoftvere a cég Xcelerator portfoliójának része, de ami még fontosabb: mesterséges intelligencián alapul.

 

 

A gyártásban, különösen legelőremutatóbb formájában, az automatizáción nyugvó ipar 4.0 kulcsszereplőjének számító 3D nyomtatásban is egyre több az MI és a robot.

A Meltio fémnyomtató vállalat nemrég kiadott Meltio Space szoftvere a drótlézeres, robotos fémnyomtatás elterjedését hivatott felgyorsítani. Felhasználóbarát interfészt kínál szerszámpályák generálásához, változatos munkadarab-elhelyezéseket támogat, akárcsak a kinematikus szimulációt és az ABB, a Kuka, a Fanuc és a Yaskawa robotokkal való robotkar-kompatibilitást. A Meltio célja a 3D nyomtatás leegyszerűsítése, a technológiához való hozzáférés biztosítása mindenféle szinten lévő felhasználók számára.

A mérnöki szoftvereket fejlesztő nTop zászlóshajó termékét, az nTop 4-et jelentős frissítésekkel bővítette, és most az additív gyártás legnagyobb kihívásaira próbál választ találni – komplex, csúcsteljesítményű darabok gyártására, a tervezés és az additív gyártás szűk keresztmetszeteinek felszámolására. A cég szerint mérnökök komoly gondokkal küszködnek a 3D nyomtatás előnyeinek kiaknázásában. Az elavult tervező fájlformátumok tovább bonyolíthatják a nyomtatási folyamatokat.

Az nTop szoftverfrissítése és mindenek felett az MI markáns integrációja áramvonalasítja és nagyon feljavítja a nyomatok tervezését és gyártását.

 

A Siemens és az ipar 4.0 (meg 5.0)

Ebbe a vonulatba illeszkedik a Siemens szoftvere – a felhasználói élmény növelése, a termékfejlesztési folyamat finomhangolása a célja. Központban a teljesítmény, az együttműködés és az innováció, de túl a marketinges lózungokon, legújabb változata nagyon praktikus eszköz a tervezői és a mérnöki munka javítására.

A szimulációs funkcióval is rendelkező szoftver javítja a vizualizációt, lehetővé teszi a komplex elemekkel való interakciókat. A felhasználó az eddiginél akár kilencszer gyorsabban zoomolhat, panorámikus mozgásokat végezhet, rotálhat tervein, a View Styles funkcióval az élmény is immerzívvé válik (az immerziót a virtuális valóságból, a VR-ből ismerjük.). A szoftver-mint-szolgáltatás (Software-as-a-Service, SaaS) típusú használat és a számítási felhő bárhonnan, bármilyen eszközről megkönnyíti az együttműködést, a kommunikáció leegyszerűsítésével pedig növeli a projekt hatékonyságát.

 

 

Lényege azonban – akárcsak a korábban ismertetett két másik szoftveré – a tervezést jócskán feljavító mesterséges intelligencia. Alternatívákat javasul, csökkenti a manuális munkát, alkalmazkodik a felhasználó megnyilvánulásaihoz, releváns utasításokkal szolgál, még más rendszerektől származó modelleket használva is, hozzájárul a valósidejű tervezéshez. A generatív tervezés növeli a gépi intelligenciát, a meghatározott kereteken belül automatikusan kiszámolja a mértani megoldásokat, beállítja a korlátozásokat, összességében a tervezési folyamat minőségjavulását jelenti.

A felhasználó valósidőben konfigurálhatja a terméket, könnyen kezelhet és integrálhat változatos forrásból származó adatokat, gyorsan áthelyezhet adatsorokat, az automatizációval, automatizált asszisztensekkel – például a szerkesztésnél – és automatizálható sablonokkal gördülékenyebbé teszi a gyártócsoportokkal folytatott interakciókat, egyszerűbb személyre szabni, egyedivé varázsolni nyomatokat, az anyagfelesleget eltávolítani róluk.

A mesterséges intelligencia a gyártóiparban, 3D nyomtatásban ugyan egyelőre még nem tesz csodákat, de nagyon hasznos, a teljes automatizációhoz, ipar 4.0-hoz és 5.0-hoz vezető eszköz. A Siemens és más cégek arzenálja elképzelhetetlen nélküle, mint ahogy a 3D nyomtatás és más területek a nyílt forráskódú MI nélkül sem.

A túlszabályozás pont ezeket a tevékenységeket hátráltatná, akasztana meg jövőbe mutató trendeket. Mert ez az MI sem az, amitől rettegnek a rettegők. Valószínűleg egyik sem az.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek