Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Vízalatti robot figyeli a legkényesebb életformákat

MEGOSZTÁS

A legújabb képalkotó csúcstechnológiákkal még az olyan fekete foltnak számító terepek, mint az óceánfenék is feltérképezhető, az ottani rejtélyes élőlények pedig megismerhetők. A kutatások eredményeként az ökoszisztémájuk jobban megvédhető, fenntartható.

Az óceán mélyén többezer fajt képviselő, tudósok által még nem vagy alig tanulmányozott élőlények milliói laknak. A földkerekség legnagyobb feltáratlan lakóhelyét megfoghatatlan medúzák, zsákállatkák, férgek és más puhatestű lények népesítik be.

A kaliforniai nonprofit Schmidt Óceán Intézet által szponzorált harmincnapos felderítő úton tengerbiológusok, mérnökök, oceanográfusok igyekeztek minél többet megtudni ezekről a szinte ismeretlen létformákról. Távoli vízalatti járműről (remote underwater vehicle, RUV) 200-1000 méterről tanulmányozták őket, hogy minél több részletet megtudjanak róluk.

Képtechnológiák az óceánfenéken

Kakani Katija, a Monterey Öböl Akvárium biomérnöke és csapata két kifinomult kamerarendszert fejlesztett a „tanulmányúthoz”: az egyik a 3D-vizualizációt biztosítja, míg a másik lézert használva deríti fel az élőlények mozgását.

Eközben biológusokból és mérnökökből álló csapat finomított az olaj- és gázipar által a tengerfenék vizsgálatára használt nehézkes robotkarokon. Ujjakkal, kézzel és csuklóval kiegészített végtaggá alakították, „puha” érintésével járult hozzá a víz alatti élet vizsgálatához.

Az összes organizmus lefilmezését követően az egyik robotkarban origamiszerűen új tartály bontakozott ki, és „finoman” elnyelte a lebegő állatokat. Utána egy forgó penge darabokra vágta a mintát, amelyeket tartályba juttattak el, és tartósítószerrel töltöttek fel. Ha a DNS-t képesek megőrizni odalent, akkor sokkal jobb minőségű DNS-hez jutnak hozzá, és még pontosabban meg tudják állapítani, melyik gének aktívak a természetes közegben – vonták le a következtetést a kutatók.

Azonosított fajok

Az új technológiákat 2021-ben kezdték tesztelni, mindent egyszerre, egyetlen ROV-n, amely óriási kihívást jelentett, majd a Csendes-óceáni út során hatvanegy állatot filmeztek, és harminckettőt kaptak el. Négy nagyon különbözőt választottak ki további tanulmányozásra, egyben a technológia újabb tesztjére is: az áttetsző lények 3D-s rekonstrukcióját, a belső és a külső jegyekét egyaránt elvégezték.

Az adatok lehetővé tették fajok azonosítását, amelyek közül kettőre összpontosítottak. A kutatók elmondták, hogy a technológiával olyan állatokról gyűjthető be gyorsan komoly információmennyiség, amelyek létezéséről még tíz perccel korábban sem tudtak. Ezek és még újabb a megoldások a jövőben sokat segíthetnek az óceánfenék tanulmányozásában, feltérképezésében, az ottani törékeny ökoszisztéma fenntartásában.

(Képek: Scripps Institution of Oceanography)

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek