Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mesterségesintelligencia-chipeket fejleszt adatközpontoknak az Apple

MEGOSZTÁS

Az Apple-nek komoly lemaradást kell behoznia a mesterségesintelligencia-versenyfutásban. A júniusi globális fejlesztői napon többet megtudhatunk az ezirányú fejlesztésekről, termékekről.

Az Apple jelentős mértékben növeli befektetéseit a mesterségesintelligencia-szektorban. A világ leggazdagabb vállalata címért a Microsofttal versengő, most második helyre visszaszorult almás cég a következő két évben több mint ötmilliárd dollárt szán MI-szerverekre.

Ideje is volt beruházniuk. A világ infokommunikációját domináló nagy ötös (Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft – mindegyik szerepel a leggazdagabb top10-es listán) közül eddig egyedül ők maradtak ki a mesterségesintelligencia-versenyfutásból, szerverekre lebontva, a Microsoft és a Meta szintjét többtízezer MI-szerver megszerzésével igyekeznek elérni.

A lemaradás miatt türelmetlenkednek a befektetők

A két nagyvállalat – és a Google – jóval előrébb járnak az OpenAI ChatGPT-jének 2022. november végi nyilvánossá tételét követően drasztikusan felgyorsult generatív MI-forradalomban. Egy Apple-szintű nagyvállalat egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy meghatározó termékek nélkül maradjon a terület piacán.

iPhone

 

A befektetők egyre türelmetlenebbek, nem tetszik nekik a közvélekedés, amely alapján az Apple jóval versenytársai mögött kullog a mesterséges intelligenciával kapcsolatos innovációban. A potenciális előrelépésnek viszont komoly piaci következményei lehetnek.

Mostanában mind több jel utal erre az előrelépésre.

Chipek és adatközpont

A mindeddig titokban tartott ACDC projekt adatközpontokba szánt saját mesterségesintelligencia-chipek fejlesztéséről szól. Az Apple Silicon MI-feldolgozást végző szerverfarmokban fog működni, a cég adatközpontjaiban, platformjai jövőbeli változataira készülő alkalmazásokat optimalizál.

A vállalat a saját eszközeihez (iPhone, iPad, Apple Watch, Mac-ek) eddig is fejlesztette a chipeket, az MI-vel történő bővítés a jelenlegi trendekre reagáló természetes és logikus lépés.

Az almás cég valószínűleg a TSMC-vel (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) dolgozik több éve a chipeken, amelyek debütálási időpontjáról még nincs infó. Tömeges gyártásukra 2025 második felében kerülhet sor.

Hol jöhet még az MI?

Mesterséges intelligencia kutatásfejlesztéseikről és persze termékekről a júniusi fejlesztői konferencián tudhatunk meg többet.

A Safari webes böngésző következő változatának javulhat a felhasználói interfésze. Jobbak lesznek a tartalomblokkolási lehetőségei, és az Intelligens Keresés funkció is MI-vel bővülhet.

Az igazából nem nagyon működő és egyre inkább kövületnek számító Siri személyes asszisztens komoly ráncfelvarráson eshet át, például a saját Messages appot integrálhatják bele. Az Apple operációs rendszerének következő verzióiban MI elemezhet üzeneteket, tartalmakat, majd generálhat belőlük összefoglalókat.

 

Képek: DeviantArt, Wikimedia Commons

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!