Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Digitális infrastruktúrák védelme

MEGOSZTÁS

A Vörös Kereszt dolgozóit világszerte jellegzetes embléma védi, és jelzi, hogy viselője a szervezethez tartozik. A koncepciót továbbgondolva, ilyen embléma az online világban is működhet, meg is valósították a hackertámadásokkal, állami terrorizmussal szemben védő rendszert.

(Képek: ETH Zürich)

 

Egyre több hackertámadás éri a kritikus digitális infrastruktúrát. Nemcsak működési és logisztikai károkat okoznak, hanem (például kórházakban) katasztrofális humanitárius következményekkel is járhatnak.

Zsarolóvírusos támadások komplett szervezeteket vagy akár teljes országokat lebéníthatnak. A hackerek behatolnak a hálózatra, és kritikus adatokat titkosítanak, majd „váltságdíjat” követelnek. Ha követeléseiket nem teljesítik, és a titkosítást nem oldják fel, az adatok örökre elveszhetnek.

 

Célkeresztben a Vörös Kereszt

A pénzügyi és a logisztikai következmények felbecsülhetetlenek lehetnek, mint történt az 2022 januárjában, amikor a Vörös Keresztet támadták meg.

A föld különböző pontjain lévő nagyjából 500 ezer személy adatait tárolták a megtámadott szervereken: speciális gondoskodásra szorulókét, például eltűntekét, háborús zónából menekültekét, bebörtönzöttekét. A Vörös Kereszt digitális infrastruktúrája az utóbbi években gyorsan gyarapodott, ennek negatív következményeként pedig a szervezetet ért online támadások száma is nőtt.

 

 

A Vörös Kereszt 1949 óta nemzetközi védőemblémákat használ. A hálózathoz ma 192 országban, közel nyolcvanmillió személy tartozik, az embléma viselőit  pedig, különösen háború közben, ezek a nemzetközi emblémák védik. Egyes vezetők pedig arra gondoltak, hogy a digitális infrastruktúrát óvó emblémák is fejleszthetők.

 

Digitális vörös kereszt és félhold

Az elképzelést valóra váltva, a Vörös Kereszt Nemzetközi Bizottságával (ICRC) közösen, a világhírű ETH Zürich számítástudományi szakemberei könnyen és hatékonyan a világ bármely pontján lévő digitális rendszerekbe integrálható védő emblémát fejlesztettek. A „Hiteles digitális embléma” (Authentic Digital Emblem, ADEM) nevű technológia nagyon sok biztonsági kritériumnak megfelel, hatékony automatizált kibertámadásokkal szemben. Arra is törekedtek, hogy a lehető legrugalmasabb legyen.

Az embléma kriptográfiailag biztonságos digitális aláírást tartalmaz. Viselőjéről így lehet információkat szerezni, és persze egyben védi is az illetőt. A kütyü gépileg olvasható, hogy védhető legyen támadásokkal szemben.

Szintén fontos, hogy decentrtralizáltan működik, és nem központi hatóság kezeli. Nyílt szabványon alapul, hogy kormányok a lehető legrugalmasabban alkalmazkodhassanak az embléma implementációihoz.

A rendszer biztonságát átfogó fenyegetésmodellel tesztelték, és kiderült: nem használható rossz célokra, garantált a biztonsága. Jelenleg az első prototípust fejlesztik tovább, optimalizálják, a jogi implementáció viszont komoly kihívást jelent.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek