Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Nincs idő hátra dőlni, jön az AI Act, ami minden vállalkozást érint

MEGOSZTÁS

Az Európai Parlament jóváhagyásával az Európai Unió Mesterséges Intelligencia (MI) Rendeletének elfogadása jó néhány izgalmas hónapot tartogat a vállalkozások és vállalatok számára, hiszen újabb megfelelésnek kell eleget tenniük. Noha a legtöbben épp a NIS2-t nyögik, a rendelet azokra is kiterjed, akik első ízben csak legyintenek rá.

Brüsszel először 2019-ben tett javaslatot a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályozásra. Az MI-ről szóló törvény, az AI Act várhatóan májusban vagy júniusban lesz hivatalosan is jogszabály. A rendelkezések fokozatosan lépnek hatályba. Az általános célú mesterségesintelligencia-rendszerekre, például a chatbotokra vonatkozó szabályokat a jogszabály hatálybalépése után egy évvel kezdik alkalmazni. 2026 közepére a teljes szabályrendszer hatályba lép – számolt be róla a Nemzeti Kibervédelmi Intézet (NKI).

Ami a jogérvényesítést illeti, minden uniós ország létrehozza majd a saját mesterséges intelligencia felügyeleti szervét, ahol a polgáraik panaszt tehetnek. Eközben Brüsszel létrehoz egy MI-hivatalt, amelynek a feladata az általános célú MI-rendszerekre vonatkozó jogszabályok végrehajtása és felügyelete lesz.

Időszerű lépés, újabb terhek, AI Act

A rendelet célja, hogy megvédje az alapvető jogokat, a demokráciát, a jogállamiságot és a környezeti fenntarthatóságot a magas kockázatú mesterséges intelligenciával szemben, miközben fellendíti az innovációt és vezető szerepet biztosít Európának ezen a területen. Emellett mesterséges intelligenciára vonatkozó kötelezettségeket állapít meg a potenciális kockázatok és a hatás mértéke alapján. 

A Gartner áprilisi publikációjában arra hívta fel a figyelmet, hogy sok szervezet azt gondolja, hogy mivel nem fejleszt mesterséges intelligenciával működő eszközöket vagy azt tartalmazó szolgáltatásokat, mentesül a rendelet alól. A gyakorlat azonban mást mutat, hiszen azok a cégek is érintettek lesznek, amelyek „csak” használói a technológiának. 

Az NKI arról ír, hogy a rendeletben több különféle kockázatalapú besorolást alkalmaznak, a mesterséges intelligenciát tartalmazó termékekkel és szolgáltatásokkal kapcsolatban, így a technológiát felhasználó cégeknek első lépésként kategorizálniuk kell az általuk használt MI-t. 

Az Európai Parlament jóváhagyásával az Európai Unió Mesterséges Intelligencia (MI) Rendeletének elfogadása jó néhány izgalmas hónapot tartogat
Az AI Act jó néhány izgalmas hónapot tartogat a vállalkozások számára

Alacsony kockázattól a tiltott MI-ig

Minél kockázatosabb egy mesterségesintelligencia-alkalmazás, annál nagyobb ellenőrzésnek kell alávetni. Az MI-rendszerek túlnyomó többsége várhatóan alacsony kockázatú lesz, mint például a tartalomajánló megoldások vagy a spamszűrők.

A magas kockázatú mesterséges intelligencia alkalmazására, az orvosi eszközökben, a kritikus infrastruktúrában, a víz- vagy elektromos hálózatokban, szigorúbb követelmények vonatkoznak.

Az MI által generált, létező emberekről, helyekről vagy eseményekről készült deepfake képeket, videókat vagy hangfelvételeket mesterségesen manipuláltnak kell jelölni. A legnagyobb és legerősebb, „rendszerszintű kockázatot” jelentő mesterségesintelligencia-modelleket, köztük az OpenAI legfejlettebb rendszerét, a GPT4-et és a Google Geminit is fokozottan ellenőrzik.

Az első lépés a felismerés

A Gartner a kockázatok és a felkészülés kapcsán azt javasolja, hogy a vállalatok kezdjék el kategorizálni az általuk használt MI-t. A legjobb, ha szisztematikusan végigmennek mind a négy besoroláson, a Gartner által készített rendszer szerint.

AI In-the-wild, avagy olyan MI- és nyilvános doménen elérhető generatív MI-eszközök, amelyeket a munkavállalók a munkavégzés során használnak – formálisan és informálisan.

Embedded AI, avagy a megoldásokba integrált, illetve a SaaS-ba épített MI-képességeket jelenti. A gyártók már az elmúlt egy évtizedben is előszeretettel használtak különféle mesterségesintelligencia-megoldásokat egy-egy termékük vagy szolgáltatásuk optimalizálása érdekében, ami sokszor teljesen láthatatlan maradt az igénybe vevő szervezet számára. Ilyenek például a spam- vagy malware-felismerő motorokat működtető gépi tanulási modellek. 

Érdemes mihamarabb részletes információt kérni a gyártótól a szervezetben használt szoftverekről és szolgáltatásokról, mivel sok esetben nem egyértelmű, hogy azok tartalmaznak-e MI-t vagy sem. 

Nincs idő hátra dőlni, jön az AI Act, ami minden vállalkozást érint

Hibrid AI: olyan rendszerek, szoftverek stb., sorolhatók ide, amelyek harmadik féltől származó „kész” megoldásra épülnek, amihez a vállalat házon belül további MI-megoldásokat integrált. 

Az AI-in House kifejezés azokra az MI-eszközökre és -szolgáltatásokra vonatkozik, amelyeket a vállalat fejlesztett és tesztelt, és ahol a szervezetnek teljes rálátása van az adatokra, a technológiákra, valamint a felhasználás céljára, illetve lehetősége van a modellek utólagos finomhangolására. 

A NIS2-re való felkészülés végeztével sincs idő hátradőlni. A bírságok és egyéb kellemetlenségek elkerülése érdekében ugyanis a szervezeteknek ideje korán kell kezdeniük felkészülni az AI Actra. Avagy a nemsokára jogszabályi szintre emelkedő új, mesterséges intelligenciáról szóló törvényben foglaltakra. 

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!