Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Minőségi váltás zajlik az informatikai munkaerőpiacon

MEGOSZTÁS

A hazai IT-munkaerőpiac elmúlt néhány éve igazi hullámvasút volt: a Covid-időszak hozta állásdömping és jelölt diktálta piactól 2024 elejére eljutottunk oda, hogy egyre inkább csökken az IT-munkaerőigény iránti kereslet. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mi áll az éles váltás mögött.

A Covid környékén mindenki hirtelen informatikus szeretett volna lenni, ugyanis – kis túlzással – tizedmásodpercek alatt elkeltek a juniorszintű munkavállalók is, a tapasztaltabb, több technológiában jártas, különböző nyelveket ismerő szakemberek pedig azonnal az érdeklődés középpontjába kerültek, és jobbnál jobb ajánlatok közül mazsolázhattak. Mondhatni az volt a Kánaán időszaka, legalábbis abban az esetben, ha az ember valamiféle informatikához kötődő dolgot fel tudott mutatni az önéletrajzában. 

Az évekig tartó bérfelverő tendencia azonban 2023 közepétől kezdve leszállóágba került, 2024 elejére a tömeges toborzás helyett a megtartás került a fókuszba. Az IT-munkerő-közvetítéssel foglalkozó Bluebird arról számolt be, hogy az ügyfélkörében tapasztaltak alapján az új IT-erőforrással kapcsolatos igények az elmúlt 12 hónapban éves szinten 15-20 százalékkal csökkentek, és ez az idei év első hónapjában is folytatódott. Az informatikai cégek elsősorban a meglévő állomány megtartására törekedtek, optimalizálták a működésüket, ugyanakkor kismértékű, költségmegtakarítási célú elbocsátások is előfordultak. A bővítés egyértelműen kevésbé volt cél, mint 2022-ben.

A 2023-as csökkenő igények oka a Bluebird februári közzététele szerint több tényezőre vezethető vissza. Az egyik ilyen, hogy a technikai recesszió, amely 2022 vége óta tart Magyarországon, jelentős hatással lehetett az IT-munkaerőpiacra. Emellett a folyamatosan zsugorodó gazdasági teljesítmény csökkenthette a vállalatok beruházási hajlandóságát és ezzel együtt a munkaerő-felvételt. Végül pedig az IT-területet világszerte és főként az USA-ban jelentős létszámleépítések jellemezték, ami a hazai piacra is hatással volt.

„A nyugati vállalatok óvatosak a befektetésekkel olyan piacokon, ahol a kínai technológia térnyerése ennyire intenzív, a fejlesztések visszaesése meglátásom szerint a projektek volumenében is megjelenik” – tette hozzá Rácz-Székely Éva, Business coach, HR Project Manager. „Úgy látom, hogy az IT-vállalatok már 2023-ban szembesültek az iparág jelentős lassulásával. Nehéz döntéseket kellett hozniuk, mint például elbocsátások, munkahelyek leépítése vagy fizetések befagyasztása, sokan fordultak a re-skilling irányba, vagy a belső munkaerő megtartására. Azonban a trendek változásának hatására megtorpant IT-munkaerő-felvétel azt gondolom, hogy az év második felétől újra beindul. A legkeresettebb szakemberek az MI- vagy a Devops területen mozognak”

– mondta. 

Rácz-Székely Éva

Már nem elég „good match”-nek lenni

A bérek tekintetében az IT mindig is magasan verte a többi területet, de mintha ez most megtorpant volna.

„Ahogy látom, még mindig van különbség az IT-fizetések és a többi terület bérezése között, viszont néhány terület kivételével az IT-bérek emelkedése inkább stagnál. Tavaly jelentős megtorpanás volt tapasztalható, a trendek, a csökkenő beruházások és projektek mentén a 2024-as év inkább a konszolidációról fog szólni”

– mondta Rácz-Székely Éva. 

De vajon milyen típusú képességekre, készségekre és programozási nyelvekre van most a legnagyobb igény a piacon? A HR-szakember szerint 2024-ben az MI, a kiberbiztonság, a felhőszámítás, az adattudomány és -elemzés, a virtuális és kiterjesztett valóság, a Python, Java és JavaScript programozási nyelvek ismerete, valamint a DevOps-módszertanok ismerete lesz a legnagyobb kincs, emellett az agilis projektmenedzsment és agilis szemlélet is elengedhetetlen. A képességek tekintetében a technikai tudás elengedhetetlen, de ugyanilyen fontos a kommunikációs, csapatmunka és problémamegoldó képesség. Továbbá a tájékozottság megtartása az új trendeket és technológiákat irányába. 

A tavalyi év eleje másfajta trendfordulót is hozott.

A tapasztalatom az, hogy tavaly év elején még előfordult, hogy a szakemberek tudtak diktálni, de ez hamar változott. Tavasszal érzékelhetően jobban lehetett választani és könnyebben lehetett új munkaerőt találni. Az elvándorlási kedvben is érezhető csökkenést tapasztaltam”

– mondta Rácz-Székely Éva. 

A munkaadók is máshogy állnak a toborzáshoz. Egyre inkább bevonódnak a kiválasztás folyamatába és jobban szelektálják a jelentkezőket. Már nem elég közepesen jónak lenni és valamicskét érteni a technológiákhoz. Más szelek fújnak a piacon, a speciálisabb tudású, szenior munkaerő az elsősorban keresett, egyfajta megtisztulás, minőségi váltás zajlik az IT-munkaerőpiacon. 

Bootcamptől a holnap informatikájáig 

Nem lehet szó nélkül elmenni a bootcampek mellett, hiszen az elmúlt időszakban alapos átrendeződés zajlott abban a szegmensben is. Felmerülhet a kérdés, hogy mi az oka annak, hogy egyre több korábban jól működő bootcamp kivonult a piacról.

Az egyik nagy nehézsége a bootcamp programoknak, hogy egyrészt olyan problémákat oldanak meg, amelyek leginkább a ctrl c + ctrl v vonalon mozognak. Tehát a résztvevők megtanulnak valamit, de nem mélyen, nem értik, hogy valóban mit csinálnak. A legtöbbüknek ez később nehézséget okoz, ahogy az is, hogy a programozás nemcsak kódírás vagy egy probléma megoldása, hanem meg is kell érteni a problémákat, és részekre is kell bontani azokat. Mindemellett a bootcampek nem olcsók, jelentős erőforrásokat igényelnek, és a megtérülése is kérdéses – mondta a HR-szakember. – Én problémának a rendszert látom, megkötötte a diákokat, valamint olyan garanciát vállaltak, amelyet nem tudtak betartani. Szerintem alapjaiban a bootcampszerű képzések hasznosak, de azt látom, hogy előrevetíti ez a változás azt, hogy van, amit másként kell csinálni a jövőben és azt is, hogy átrendeződik a piac. Aki ebben lehetőséget lát, annál lesz folytatás.” 

S mit hoz a jövő a HR szempontjából? 

„Több előrejelzés is arra mutat, hogy a Nanobot technológia tovább fejlődik, az MI automatizációja révén is érzékelhetők lesznek változások. Az IoT-technológia várhatóan 2050-ig az elektronikai termékek 95 százalékában jelen lesz, és minden összekapcsolódik majd a felhővel és az internettel. Ez azt jelentheti, hogy néhány programozó szakosodhat a virtuális- és kiterjesztettvalóság-élmények fejlesztésére, míg mások az Internet of Things (IoT)-alkalmazásokra összpontosíthatnak. Ahogy a technológia tovább hatol minden társadalmi területre, egyre nagyobb szükség lehet olyan programozókra, akik több területen is jártasak, például a tervezésben, az üzleti kérdésekben és a technológiában. Továbbá növekvő az igény a kiberbiztonsági szakértőkre, olyanokra, akik MI-t és nanobottechnológiát fejlesztenek”

– fogalmazta meg Rácz-Székely Éva. 

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!