Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Vezetők helyettesítése mesterséges intelligenciával

MEGOSZTÁS

Az irodai környezet gondolata olyan régi, mint maga a munka fogalma, és a képek ismerős kollázsa jut eszünkbe: a papírmunka ködössége, az irodai politika, a kollégák vibráló sokfélesége és természetesen az emberi vezető, a csapat összetartója. De mi lenne, ha megnyomnánk egy frissítő gombot ezen a hagyományos portrén? Mi lenne, ha a központi szerepet, a vezető személyt, mesterséges intelligencia váltaná fel?

Az a forgatókönyv, bár látszólag a sci-fi világából származik, talán közelebb áll a valósághoz, mint gondolnánk. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az alkalmazottak közel ötöde nem bánná, ha az emberi vezetőjüket egy mesterséges intelligencia helyettesítené. A tanulmány érdekes eredményei a Business Name Generator, egy MI-szolgáltató által végzett felmérés eredménye.

A minta ezer alkalmazottból állt különböző iparágakból, és az eredmények szokatlan felismerést mutattak be: a válaszadók közel 20%-a fogékony arra, hogy egy MI rendszer töltse be a hagyományosan emberi vezető által betöltött szerepet. Bár a nem hagyományos választás okai változatosak voltak, egy közös szál kötötte össze őket: az emberi vezetés érzékelt hiánya.

A válaszadók rámutattak a vezetők megbecsülésének és empátiájának hiányára, a kivételezésre való hajlamra, valamint a tisztázatlan elvárásokkal, a szervezetlenséggel és a túlzott mikromenedzsmenttel kapcsolatos elégedetlenségre.  Ezzel ellentétben a mesterséges intelligencia vezetést e sérelmek lehetséges orvoslásának tekintették. A felmérés résztvevői úgy vélték, hogy a mesterséges intelligencia kiegyensúlyozottabb, elfogulatlanabb és drámamentes munkakörnyezetet biztosíthat, ami eltérést jelent az emberi vezetés tökéletlenségeitől.

Vezetők helyettesítése mesterséges intelligenciával
A válaszadók rámutattak a vezetők megbecsülésének és empátiájának hiányára, a kivételezésre való hajlamra, valamint a tisztázatlan elvárásokkal, a szervezetlenséggel és a túlzott mikromenedzsmenttel kapcsolatos elégedetlenségre (Fotó: Unsplash+)

Az MI iránti váratlan lelkesedés

A mesterséges intelligencia vezetői szerepkörökben való megjelenésének lehetősége még azokon a területeken is elfogadásra talált, ahol az emberi kreativitás a legfontosabb, mint például a művészeti és kulturális iparban. Ebben az iparágban az Egyesült Királyságban dolgozók mintegy 30%-a jelezte, hogy szívesen dolgozna mesterséges intelligencia felügyelete alatt. Más ágazatok, köztük a HR, a gyártás, a közüzemi szolgáltatások, a pénzügy és az egészségügy szintén jelezték, hogy egyre többen hajlandóak az MI vezetésére.

Vezetők helyettesítése mesterséges intelligenciával
A mesterséges intelligencia vezetői szerepkörökben való megjelenésének lehetősége még azokon a területeken is elfogadásra talált, ahol az emberi kreativitás a legfontosabb, mint például a művészeti és kulturális iparban (Fotó: Unsplash+)

Az MI-vezetői szakadék

A felmérés eredményei egy finom nemi megosztottságra világítottak rá: a férfiak 18%-a fejezte ki nyitottságát az MI-vezetők felé, szemben a nők 14%-ával. A generációk közötti különbség azonban még élesebb kontrasztot mutatott. Míg a 18-24 év közötti résztvevők egyharmada üdvözölte az MI-vezetést, addig az 55 év felettieknek csak 12%-a osztotta ugyanezt a lelkesedést.

A mesterséges intelligencia vezetői vonzereje túlnyomórészt az emberi vezetőkkel szembeni előre jelzett előnyeiből fakadt. A válaszadók úgy vélték, hogy egy MI-vezető igazságosságot, pártatlanságot és semlegességet hozna a munkahelyre. Egy gép (így érveltek) nem fog irodai politikát folytatni, és nem fog kivételezni. Programozásának köszönhetően elkötelezett lenne az elfogulatlan döntések meghozatala iránt. Az objektivitás és a tisztesség ígéretén túl a válaszadók a mesterséges intelligenciát potenciális bizalmasnak is tekintették. A felmérésben a válaszadók 22%-a nyilatkozott úgy, hogy szívesebben beszélné meg munkahelyi csalódásait egy mesterséges intelligenciával, mint egy emberi vezetővel. További 18% nagyobb bizalmat tanúsított a mesterséges intelligenciával rendelkező vezetők iránt, mint emberi társaik iránt.

Az MI-vezetést övező optimizmus ellenére a felvetés nem mentes az aggályoktól. A legjelentősebb ilyen aggodalmak az MI „puha készségek” vélt hiánya körül forogtak: beleértve az empátiát, az érzelmi intelligenciát, a kreativitást és az emberi viselkedés árnyalt megértését. Továbbá a mesterséges intelligencia mint tekintélyelvű személy elfogadhatósága is megkérdőjeleződött, az alkalmazottak fenntartásaikat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy egy gép utasításait fogadják el. Miközben a mesterséges intelligencia vezetőinek elképzelése egy utópisztikus munkahely képét mutatja be (egy politikától és elfogultságtól mentes, méltányosságtól és semlegességtől sugárzó helyet), az elképzelés megvalósíthatósága és kívánatos volta számos kérdést vet fel.

Vezetők helyettesítése mesterséges intelligenciával
A mesterséges intelligencia vezetői vonzereje túlnyomórészt az emberi vezetőkkel szembeni előre jelzett előnyeiből fakadt (Fotó: Unsplash+)

Képes-e egy gép utánozni az emberi vezetés összetettségét?

A munkahelyek nem csupán a termelékenység és a hatékonyság központjai, hanem a kapcsolatok, a közös élmények és az érzelmek cseréjének tégelyei is. Az emberi interakciókból, a bajtársiasságból és az emberi érzelmek gazdag szövevényéből élnek. Miközben a mesterséges intelligencia vezetői szerepkörökben való megjelenésének gondolatával foglalkozunk, továbbra is kérdéses, hogy a mesterséges intelligencia minden számítási képességével együtt képes-e sikeresen megismételni az emberi viselkedés e bonyolult aspektusait.

Vezetők helyettesítése mesterséges intelligenciával

(Kiemelt kép: Unsplash+)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!