Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Változatlanul az USA dominálja a szuperszámítógépek versenyét

MEGOSZTÁS

A szuperszámítástechnika az infokom különleges szegmense. A hatalmas teljesítményű, gigászi méretű gépek évtizedek óta versengenek, mostanában az amerikaiak tűnnek ki.

A mindennapokban mindenki által használt számítógépek, tabletek és okostelefonok mellett működnek óriási termeket-tereket betöltő, általában kormányintézmények munkáját segítő, főként tudományos és katonai alkalmazásokban kitűnő szuperszámítógépek. Bonyolult, sok memóriát igénylő speciális, gyakran elméleti feladatokra optimalizálják őket.

Az időjárástól a DNS-kutatásokig, a kvantummechanikától a molekuláris szintű modellezésig és nem utolsósorban a klímaváltozásig, állandóan bővülő skálán kell nagyon komoly és komplex számításokat végezni, amelyekre csak szuperszámítógépek, azokból is a leggyorsabbak képesek. Munkájuk az átlagember életére is kihat, mert mindannyian tudni szeretnénk, hogy például mekkora egy földrengés valószínűsége. Az ilyen kérdéseket a szuperszámítógépek válaszolják meg legjobban.

Az exaflop világa: felfoghatatlan mutatók

Teljesítményüket a másodpercenkénti millió utasítás (MIPS) helyett másodpercenkénti lebegőpontos műveletek (FLOPS) számában mérik – ezek a számok elképesztőek, kvázi felfoghatatlanok. 2017 óta a leggyorsabbak sebessége meghaladja a tíz a tizenhetediken FLOPS-t. A teraflop és a petaflop után már az exaflopnál (tíz a tizennyolcadikon) tartanak, és valószínűleg hamarosan megtanulhatjuk a zettaflop (tíz a huszonegyediken) és a yottaflop (tíz a huszonnegyediken) szavakat is.

Az exaflop tartományba lépve, folyamatosak a fejlesztések, az USA, Kína, Japán és az Európai Unió között egyre élesebb az utóbbi években az amerikaiak által dominált verseny.

 

A világelső szuperszámítógép

 

A huszadik század végétől a szuperszámítógépek operációs rendszerei szintén komoly változásokon mentek keresztül. A változásokat az architektúra átalakításai tették szükségszerűvé. Korábban minden egyes rendszerre „házon belüli” saját operációs rendszert fejlesztettek, az ezredfordulótól viszont „általánosabb” megoldásokat, elsősorban Linuxot használnak.

Amerikai és Linux-dominancia

Rangsorukat az immár hatvanharmadik kiadásnál tartó Top 500 lista mutatja, remekül szemléltetve a nagyteljesítményű számítások (high performance computing, HPC) utóbbi évtizedeinek történetét, a számításokhoz és a hálózatisághoz használt komponenseik szerepét. Jelenleg 171 amerikai gép szerepel a listán.

Az amerikai Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban működő Frontier megőrizte első helyét, másodpercenkénti 1,206 exafloppal változatlanul a leggyorsabb. A HPE Cray által épített rendszer 8699904 CPU (központi feldolgozóegység) és GPU (grafikus feldolgozóegység) kombinációja. Az Argonne Nemzeti Laboratórium (szintén HPE Cray fejlesztésű) Aurora gépe 1,012 exafloppal került fel a listára.

Hálózati kapcsolatokat illetően, két technológia vezet: az Infiniband 47,8 százalékkal az első (tavaly ilyenkor negyven volt), az Ethernet pedig visszaszorult a második helyre.

Az első tízből öt Intel Xeon, kettő AMD processzorokat használ. Az operációs rendszert száz százalékkal a Linux egyeduralja.

 

Képek: Wikipédia

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!