Rajongás egyfajta kapcsolatot jelent az emberek és rajongásuk tárgya között – idézi a KR&I “rajongás-kutató” intézet megfogalmazását 2024-es összefoglalójában a YouTube. Az emberek rokonságot éreznek rajongásuk tárgyával, az élmény pedig felemelő és inspiráló. Elköteleződésre, odaadásra készteti az embereket.
Emberi érzések a gépi környezetben
A technológia fejlődésével a rajongói kapcsolatok is átalakulnak. Új formát ölt az emberek viszonyulása kedvenc alkotóikhoz, művészeikhez, de magához a szórakozáshoz is.
A rajongás új természetét vizsgálja a YouTube jelentése, amelyhez több tucat trendet tanulmányoztak 2024 során. Emellett több ezer embert is megkérdeztek arról, hogyan töltik rajongóként az idejüket az interneten.
A válaszadók az aktív online életet élő felnőttek (14-44 évesek), valamint a szintén aktív Z generáció tagjai (14-24 évesek) voltak.
Az pedig egyértelműen kiderült az interjúkból, hogy a rajongók nem csak a kedvenc tartalmaikat “fogyasztják” az interneten. Emellett aktív tartalomkészítővé is válnak: videókat készítenek, amelyekben ország-világ előtt bemutatják rajongásukat. Ez persze más rajongókkal is erősíti a kötödést.
A magukat rajongónak valló 14-44 évesek 80 százaléka legalább hetente néz videókat a YouTube-on.
Mindenki rajongó, de van, aki “rajongóbb”
Mémek, fancamok, magyarázó és reakcióvideók, rajongói művészet, fél- meg egyórás videóesszék. A rajongói tartalmaknak se szeri, se száma, és ma már jócskán túlmutatnak a forrásanyagon. Arról nem is beszélve, hogy ezzel saját maguk is saját rajongótábort építenek. Vagyis érvényesül a “rajongókból lesznek a rajongottak” tézis. És a folyamatnak itt még nincs vége, hiszen a márkák és a “valódi” alkotók (előadók, művészek) maguk is megtanulták, hogy aktívan reagálniuk kell a rajongói tartalmakra. Egy ilyen kreatív kapcsolat ugyanis kölcsönösen előnyös lehet.
A YouTube tanulmányának forrásanyagát adó Google-SmithGeiger felmérés szerint a 14-44 év közötti aktív internet-használók 85 százaléka rajongónak vallja magát.
Az elmúlt években a technológiai változásai egyre több lehetőséget adott a rajongói kreativitás kiteljesedésére. Özönvízszerűen árasztják el a különböző fórumokat a rövid videók. A generatív MI terjedésével pedig még könnyebben és még érdekesebb formában jelenhetnek meg a rajongói tartalmak.
A részvétel kreativitása, a már egyre inkább megkülönböztethető mértékű elkötelezettség a rajongók rétegződéséhez vezetett.
Az operaház “fandomja”
Az alkalmi rajongók csak fogyasztják a médiát. A szuperrajongók viszont rendszeresen posztolnak rajongásuk tárgyáról, gyakran pénzt is költenek rá.
Vagyis minél nagyobb rajongó valaki, annál több tartalommal rendelkezik. Az alkotók pedig gyakran a fandom – vagyis a “rajongóság” – tárgyai és persze rajongók is egyben.
Ők igazi szakértők abban, hogy hogyan lehet a rajongást online támogatni, mert rajongóként tudják, mit akarnak a rajongók. Alkotóként pedig tudják, hogyan használják fel a technológiát és a rendelkezésre álló platformokat.
Ahogy építik saját közönségüket és fandomokat, a rajongásuk tárgyának online elérését is aktívan növelik.
A YouTube már jó ideje a hatalmas, jól ismert rajongói közösségek, valamint a szűkebb rétegnek szóló produkciók “felhajtója“.
Taylor Swift tavalyi Eras-turnéját az alkalmi rajongók is élvezhették, de a teljes három órás élményhez már ismerni kellett az énekesnő hátterét. És ugyanígy személyes életét, történetét, na meg persze különböző marketing-stratégiáit. A Swifties közössége pedig a YouTube-on lehetővé tette az új rajongók számára, hogy megismerjenek mindent, amit csak tudniuk kell. Egyes tartalomkészítők YouTube-csatornái azonnali belépőt nyitottak a szuperrajongók világába.
A Z generáció tagjainak 47 százaléka vallja magát olyan rajongótábor tagjának, ahol személyesen senkit sem ismer. E korosztály mintegy 66 százaléka pedig gyakran több időt tölt a kibeszélő tartalmak fogyasztásával, mint azok tárgyával.
Új rekordot hoztak a trailer-elemzések
Amikor a Rockstar Games kiadta a Grand Theft Auto VI trailerét, a rajongók azonnal elkezdték nézni. A beharangozó 24 óra alatt több mint 93 millió megtekintést ért el, ami egyben rekordot is jelent. (A nem zenei debüt videók kategóriájában.) A rajongók ezután elkezdtek videókat, mélyreható trailer-elemzéseket készíteni. Ezek a videók pedig több mint 192 millió megtekintést értek el – ugyancsak 24 óra alatt.
Mivel a rajongótáborok egyre inkább meghatározzák a tartalmak létrehozását, annak a rajongói dinamikára épített optimalizálása komoly előnyt jelenthet. Alkotók és márkák már most is profitálnak a jelenségből azzal, hogy bekapcsolódnak azokba a rajongótáborokba, amelyekért az ő követőik is rajonganak.
A YouTube tanulmányának zárásaként néhány tanácsot is megfogalmazott azok számára, akik szeretnék meglovagolni az új trendeket.
- Kövesd figyelemmel a rajongóid alkotásait, így jobban megismerheted a saját közönséged!
- A rajongóid úgyis játszani kezdenek a tartalmaiddal, akkor már érdemes ezzel is erősíteni a közönséged kötődését.
- Reagálj arra, ami foglalkoztatja a rajongóidat, de te is mutasd be nekik azokat, amik téged foglalkoztatnak!
- A YouTube révén bármilyen rajongótábor könnyedén hozhat létre tartalmakat és érhet el más rajongókat napi 24 órában. Így ne félj olyan új és szokatlan jelenségekkel foglalkozni, amelyekért egyre többen rajonganak!
(kép: unsplash.com/Nicholas Green)