A Microsoft Build 2024 konferenciáján bemutatott új mesterséges intelligencia megoldása a felhasználó legjobb barátja szeretne lenni. Segít a felhasználóknak megtalálni vagy emlékezni olyan részletekre, ami digitális ügyködésük során a feledésbe merült. Ilyen lehet például a néhány héttel ezelőtt megmunkált PDF-fájl keresése vagy annak az étteremnek a megkeresése, amit egy barátunk ajánlott az év elején.
Az új funkció a beszédes Microsoft Recall nevet kapta, ami rengeteg időt takaríthat meg az elveszettnek hitt digitális morzsák, elfelejtett információk felkutatásával. A funkció ugyanakkor már a bevezetése előtt is komoly aggodalmakat váltott ki a biztonsági szakmából. Hiszen a remeknek ígérkező funkció gyakorlatilag a felhasználó teljes megfigyelésére alapul.
Recall testközelből
A Windows 11 új mesterséges intelligencia (MI) funkciója arra hivatott, hogy tökéletesítse a felhasználói élményt. Ennek érdekében funkció MI algoritmusai folyamatosan gyűjtik és elemzik a felhasználói adatokat, hogy a lehető legjobb élményt tegyék elérhetővé.
A gyakorlatban ez magában foglalja a használati szokások figyelését, a programok és alkalmazások közötti navigációs minták elemzését, és a különböző felhasználói preferenciák rögzítését. Bár ez elsőre rendkívül hasznosnak tűnhet, ha jobban belegondolunk, komoly kérdéseket vet fel az adatbiztonság és a magánszféra védelme terén.
MIndent is figyel, a jelszavak és az érzékeny adatok sem szentek többé
Hogy agyunk legkisebb szegletét kelljen használni az emlékezésre a Recall megfigyel és rögzít mindent, amit a számítógépén csimnál a felhasználó. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 5 másodpercenként készít képernyőfotókat a felhasználó monitorjáról vagy azonnal, amint a képernyő változik.
A funkciót segítendő Local AI a képernyőn feltűnő képeket szöveges, kereshető formátummá alakítja, amit például ahhoz használ fel, ha az egyszer csak a semmiből eszünkbe jut, hogy azt a zöld kabátot szeretnénk megvenni, amit három hete a neten láttunk…
Alapértelmezés szerint a Microsoft Recall 25 GB és 150 GB közötti tárhelyet foglalhat el, ahol hozzávetőlegesen 3 hónapnyi adatot fog őrizni.
Semmi sem szent. A jelszavak, az adóadatok, a böngészési előzmények és egyéb érzékeny adatok (igazából minden, amit a gépen a felhasználó néz vagy bepötyög) szabad préda.
Alapértelmezés szerint be van kapcsolva
A Microsoft szerint a kompatibilis PC-k beállítása során tájékoztatja a felhasználókat a Recallról. Emellett lehetővé teszi a beállítások módosítását vagy a funkció teljes kikapcsolását is.
Ha pedig arra gondolunk, hogy hányan telepítik rapid kattintásokkal az új appokat, akkor nem lesz meglepetés, ha nap végén ezrek kattintják tovább a Recall megjelenéséről szóló tájékoztatót, hogy el sem olvasták.
Recall nélkül használnád a géped?
Először is – nem mindenki kapja meg a Microsoft Recallt, amely még mindig tesztfázisban van. A Recallt csak a Copilot+ PC-kkel rendelkezők (amelyek jelenleg csak a hamarosan megjelenő Snapdragon X Elite és X Plus számítógépekre terjednek ki) kapják meg. Bár várhatóan még ebben az évben elérhető lesz az új, erősebb NPU-val rendelkező Intel és AMD laptopokon is.
Ha mindezek mellett így is érint a Recall probléma, akkor a legegyszerűbb megoldás, ha teljesen kikapcsolod a Microsoft Recallt. Ehhez a Beállítások > Adatvédelem és biztonság > Recall és pillanatképek menüpontot kell kiválasztani, majd kikapcsolni a pillanatképek mentése funkciót.