Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Vissza a suliba! Csak óvatosan az internetes megosztásokkal

MEGOSZTÁS

A szülők előszeretettel készítenek mosolygós fényképeket a gyerekek első tanítási napján. Jogi és biztonsági szakértők szerint azonban jobban teszik, ha nem osztják meg ezeket a fotókat a közösségi médiában.

Egy, a HuffPostnak nyilatkozó internet-biztonsági szakértő felhívta a figyelmet: ha egy fotó egyszer felkerül az internetre, akkor azt levenni onnan már nem lehet. Bár lehet, hogy a feltöltő törölheti ugyan a képet, de ez korántsem jelenti, hogy nem léteznek róla másolatok valahol.

A büszke szülők közösségi médiás posztjaikban gyakran felismerhető, azonosítható módon osztják meg a képeket, így bárki megtudhatja a nevüket és azt is, hova járnak iskolába.

Egy rosszindulatú “támadó” – amely nem feltétlenül jelent fizikai inzultust -, könnyedén küldhet olyan meggyőző emailt a szülőnek, amelyben szerepel a gyermek neve, iskolája, tanárának neve, vagy akár még több információ is. Így akár meggyőzően kérheti be például a szülő valamilyen személyes adatát.

Hogy mennyire valós problémáról van szó, jól érzékelteti egy amerikai adat: az USA-ban tavaly a gyermekeket célba vevő online csalási ügyekben összesen kétmillió dollárt csaltak ki az áldozatoktól az FBI adatai szerint.

Egy másik típusú problémára hívta fel a figyelmet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogsegélyszolgálata, az Internet Hotline (IH) a múlt hónapban. Az IH elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a digitális térben már rendkívül fiatal, akár 7-8 éves gyermekeket is rávesznek arra, hogy felvételt küldjenek magukról, és bár a lányok továbbra is fokozottabb veszélynek vannak kitéve, egyre több fiúgyermek is áldozattá válik.

Az áldozattá válást elkerülendő a szakértők néhány jótanácsot osztottak meg a szülőkkel:

  1. Ne ossz meg olyan információt, amelyből kiderül a napi rutinod vagy a lakcímed!

A vissza-a-suliba jellegű fényképek akaratlanul is többet árulhat el valakiről, mint azt elsőre gondolná. Ilyen árulkodó fotó lehet akár egy időbélyegző, amiből kiderül, aznap mikor végzett a gyerek az iskolában.

  1. Ne ossz meg információt a gyermeked érdeklődési területeiről.

Akár már a csapatmez is árulkodó lehet a gyermek hobbijáról, vagy különórás elfoglaltságáról. Még rosszabb, ha az iskola “címere” is szerepel a képen.

  1. Ne mutasd meg a gyerekeid arcát!

Ha mindenképpen közzétennél egy “újraindult a mókuskerék a suliban” típusú posztot, egy emojival takard ki a gyermek arcát!

  1. A gyerekedről szóló posztok ne legyen láthatók mindenki számára!

Az emberek nagy részét olyanok is követik a közösségi médiás felületeken, akikkel még életükben nem találkoztak. Emellett persze nem árt az sem, ha időnként átnézzük az ismerősök listáját.

 

(kép: Pexels.com/Julia M Cameron)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!