Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Világkörüli internetkábelt tervez a Meta

MEGOSZTÁS

A Meta bejelentette, hogy a világ leghosszabb víz alatti kábelprojektjének megépítését, amelynek célja az Egyesült Államok, India, Dél-Afrika, Brazília és más régiók összekötése.

A tech-cég szerint a Project Waterworth egy 50 ezer kilométeres tenger alatti kábelt foglal magába. Ez mintegy negyedével hosszabb, mint a Föld kerülete. A 24 szálpárból álló kábelrendszer lenne az eddigi leghosszabb ilyen vezeték. A beruházás célja a kapacitásnövelés, amely elsősorban a Meta MI-projektjeit támogatná – írta a The Guardian. 

A Meta egy blogbejegyzésben közölte: az Egyesült Államokat, Indiát, Brazíliát, Dél-Afrikát és más kulcsfontosságú régiókat összekapcsoló Waterworth projekt a gazdasági együttműködés erősítése mellett megkönnyíti a digitális befogadást. Ezen kívül a technológiai fejlődés előtt is új lehetőségeket nyit ezekben a régiókban.

Ekkora még senkinek sincs

“Indiában már eddig is jelentős növekedést és beruházásokat láttunk a digitális infrastruktúra területén” – közölte a Meta. A posztban hozzátették: “a Waterworth segít felgyorsítani ezt a fejlődést, és támogatni fogja az ország digitális gazdaságára vonatkozó ambiciózus terveket.”

A Meta az elmúlt évtizedben – különböző partnerekkel együttműködve – több mint húsz tenger alatti kábelt fektetett le. Az innovatív infrastrukturális beruházásokban az iparágban is vezetőnek számító, 24 szálpárból álló tenger alatti kábeleket használtak. (A legtöbb új rendszer jellemző 8-16 szálpárból áll.)

A Meta blogbejegyzésében azt írta, hogy a kábelrendszert akár hétezer méter mélyen is képes telepíteni. A cég fejlett fektetési technikákat alkalmaz a magas kockázatú területeken, így például a parthoz közeli sekély vizekben, hogy elkerülje a hajók horgonyai és más veszélyek okozta károkat.

Nem csak a fektetés, a védelem is nagy kihívás

Az Egyesült Királyságot a külvilággal összekötő adatok 99 százalékát mintegy hatvan tenger alatti kábel továbbítja.

A világ internetes adatforgalmának több mint 95 százalékát tenger alatti kábeleken keresztül biztosítják. Ez gyakran aggodalmakat vált ki, hiszen a kábelek érzékenyek támadásokra vagy balesetekre. Geopolitikai feszültségek és konfliktusok esetén célpontot jelentenek.

A NATO januárban missziót indított a Balti-tengeren közlekedő hajók fokozott felügyeletére, miután tavaly kritikus jelentőségű tenger alatti kábelek sérültek meg.

Egy brit nemzetbiztonsági bizottság nemrégiben bizonyítékokat kért be, hogy az Egyesült Királyság képes megvédeni a tenger alatti kábel-infrastruktúrát a fenyegetésekkel szemben. A parlamenti bizottság emellett “a nemzeti ellenálló-képesség megfelelőségére” is több bizonyítékot látna “nagyobb és elhúzódó zavarok esetére”.

Júliusban Tonga nagy része sötétségbe borult, miután a szigethálózatot összekötő tenger alatti internetkábel megsérült, ami káoszt okozott a helyi vállalkozások számára.

(Kép: Dall-e)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!