Donald Trump új kereskedelmi politikája “Reciprocal Tariffs” (Kölcsönös Vámok) néven vált ismertté. Ez 10%-os alapvámot vezet be minden amerikai importtermékre, bizonyos országok esetében pedig ennél magasabb tarifákat alkalmaz. A tarifák meghatározásának módja azonban szokatlan.
Az adott ország USA-val szembeni kereskedelmi deficitjét elosztják az ország USA-ba irányuló exportjával, majd az eredményt megfelezik. Ez a megoldás számos közgazdász szerint túlzott leegyszerűsítés, és figyelmen kívül hagyja a nemzetközi kereskedelem összetett dinamikáját – számolt be róla a The Verge.
Az AI-használat gyanút tovább erősíti, hogy több elemző és közgazdász is felhívta arra a figyelmet, hogyha a ChatGPT-t és ahhoz hasonló AI chatbotokat megkérdezik egy egyszerű módszerről a kétoldalú kereskedelmi deficit kiegyensúlyozására, hasonló megoldást javasolnak, mint amit a Trump-adminisztráció alkalmazott.
Bár a chatbotok figyelmeztetnek a módszer alkalmazásának kockázataira és korlátaira, a hasonlóságok miatt felmerült, hogy a kormányzat esetleg AI eszközöket használt a vámpolitika kialakításához.
Közgazdászati aggodalmak
A közgazdászok élesen bírálták a Trump-adminisztráció által alkalmazott módszertant. James Surowiecki közgazdász “rendkívüli ostobaságnak” nevezte az eljárást, rámutatva, hogy az figyelmen kívül hagyja a kereskedelmi deficit mögötti bonyolult gazdasági tényezőket, mint például a valutaárfolyamokat és a fogyasztói kereslet különbségeit. Felix Tintelnot, a Chicagói Egyetem közgazdásza szerint a módszer “nem veszi figyelembe a gazdasági kontextust”. Brian Bethune, a Tufts Egyetem professzora úgy véli, hogy a tarifák “aránytalanul sújtják a kisebb gazdaságokat“.

A vámok bejelentését követően, ahogy az várható volt, a piacok negatívan reagáltak, hiszen a Trump-adminisztráció új intézkedései nemcsak a hazai, hanem a nemzetközi közösségben is aggodalmat keltettek. Sok ország valószínűleg megtorló intézkedéseket foganatosít, ami egy szélesebb körű kereskedelmi háborúhoz vezethet. Ez tovább súlyosbíthatja a globális gazdasági helyzetet, és negatívan befolyásolhatja az Egyesült Államok és kereskedelmi partnerei közötti kapcsolatokat. Nem beszélve arról, hogy a nap végén mindez a fogyasztók pénztárcáján is megmutatkozik majd.
Az újonnan kiszabott vámtarifák április 9-én lépnek életbe 60 országgal szemben. A legmagasabb áfakulcs elérheti az 50 százalékot. Bár Trump azt hangoztatta, hogy ezzel akar visszavágni azoknak, akik kihasználják az Egyesült Államokat, az érintettek listájára mégis felkerültek olyan területek, amelyek lakatlanok. Olyan szigetek is, amelyek semmit sem exportálnak, és csak pingvinek lakják.
(Kép: picryl.com)