A robotot a pitypang repítőszőrös magvai ihlették és végső soron ugyanígy lehetne használni: készítői abban reménykednek, hogy bevethetik a beporzók – például méhek – veszteségének mérséklését, amelyek jelenleg globálisan kihívást okoz.
A FAIRY robot fény hatására felemelkedik és irányát leddel vagy lézersugárral lehet befolyásolni. Az ultrakönnyű bot – akárcsak a magvak – potenciálisan nagy távolságokra szétszóródhatnak. „A FAIRY fényforrással, például lézersugárral vagy LED-del működtethető és vezérelhető” – mondja Hao Zeng , a finn Tamperei Egyetem mikrorobotikusa és hozzátette – „Sci-finek hangzik ugyan, de a kutatásunkban szereplő koncepciót igazoló kísérletek azt mutatják, hogy az általunk kifejlesztett robot fontos lépést tesz a mesterséges beporzásra alkalmas, valósághű alkalmazások felé.”
Amellett, hogy nagyon könnyű, a FAIRY bot, kialakítása is nagyon porózus, ami segíti felszállást a levegőbe. Saját örvénygyűrűt is képes létrehozni, akárcsak a pitypangmag, ami növeli az aerodinamikát és biztosítja, hogy az eszköz minden további segítség nélkül meg tudjon tenni nagy távolságokat.
A robot sörteszálakból készül, az egyes szálak mindössze 14 mikron vastagságúak. A sörték egy hajlítható, fénnyel vezérelt működtető szalaghoz csatlakoznak, amely kezeli a bot nyitását és zárását. A működtető szerkezet fényérzékeny folyadékkristályos elasztomerből készül, amely a látható fény gerjesztésekor a sörték nyitását vagy zárását idézi elő.
A kutatók azt vizsgálják, hogyan lehetne pontosabban ellenőrizni, hol szálljanak le ezek a FAIRY botok és azt is fontolgatják, hogyan tehetik biológiailag lebomlóvá. A 2021-ben indult projektben, a tervek szerint 2026 augusztusáig folytatják a kísérleteket.
A gyermekláncfű magvak zseniális kialakításuknak köszönhetően tíz, de néha akár száz kilométert is képesek megtenni forró, száraz, szeles körülmények között. Ha nincs szükség akkumulátorra vagy közvetlen áramforrásra, ezek a FAIRY robotok ugyanezt megtehetik. Ez világszerte óriási hatással lenne a mezőgazdaságra, mivel a beporzók globális felmelegedés miatti elvesztése komoly veszélyt jelent a biológiai sokféleségre és az élelmiszertermelésre nézve.