Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Trendek és digitális puzzle a Grand Opening Konferencián

MEGOSZTÁS

Melyek azok a trendek, amelyek meghatározzák a következő időszakot és miért fontos, hogy trendkövetők legyenek a hazai vállalkozások is – többek között erről beszélt a Grand Opening Konferencia első előadásában Papp László, a Gartner Magyarországért és Bulgáriért felelős vezetője. Dr. Spaller Endre a KIFÜ elnöke a szervezet több nagy projektjén keresztül mutatta be, hogy áll össze a digitális puzzle.

Papp László, a Gartner Magyarországért és Bulgáriáért felelős vezetője (fotó: ICT Global)

„Legyetek trendkövetők! Ne csak a médiában kövessék a trendet, hanem játszanak a trendekkel” – ezzel a felszólítással kezdte előadását Papp László, aki ezt követően gyorsan igyekezett is tisztázni, hogy mi a különbség a hype és a valódi trendek között. Mint fogalmazott, napjaink egyik leginkább felkapott témája, a ChatGPT, illetve a mesterséges intelligencia (MI) sem trend önmagában. Ezek generálnak egy bizonyos lendületet, amelyek eredményét lehet látni, és az alapján lehet trendeket megfogalmazni. Ehhez kapcsolódva példaként említette, hogy a marketingkommunikációs ipart három év távlatában alapjaiban rengeti meg ChatGPT és hasonló MI eszközök.

A Gartner szakértője elmondta azt is, hogy azok voltak igazán trendkövetők, akik már két éve kezdtek el kiberbiztonságra költeni, akik most kezdenek ezzel foglalkozni, már elkéstek. Hasonló a helyzet az MI kapcsán, erre már öt év el kellett kezdeni költeni, hogy lépést tarthasson valaki a változásokkal.

A tavalyi trendek kapcsán Papp László megemlítette, hogy a nagy jelszó az automatizáció volt. Most úgy néz ki a helyzet, hogy MI kapcsán már az adaptívról kell beszélni, ami képes újratanulni dolgokat. A fontos trendek között említette a Gartner szakértője a metaverzumot, a felhőt, valamint kiemelte a digitális immunrendszer megteremtésének szükségességét, a vezetéknélküli hálózatok jelentőségét, illetve a szuperappok megjelenését.

Dr. Spaller Endre, a KIFÜ elnöke 4 jelentős projektet mutatott be előadásában, amelyekből egy digitalizációs puzzle rajzolódott ki. A Programozd a jövőd! kezdeményezés az informatikushiányra adott válaszként jött létre. A program keretében pályaorientációs előadásokat tartottak, gyakornoki programot támogattak, turnébusz járta az országot, hogy a kisgyerekek is ismerkedhessenek a digitalizációval, digitális élményközpontokat hoztak létre, amelyeket több mint 50 ezer diák keresett fel.

A puzzle következő fontos eleme a Szupergyors Internet Program volt, ami a szélessávú internet hozzáférés biztosítását tűzte ki célul, ez már a háztartások közel 100 százaléka számára megvalósult. A következő lépés ezen a területen a gigabites hozzáférések még szélesebb körű elterjesztése lesz.

A Diákháló programmal az oktatási intézmények speciális igényeire reagálva kellett stabil internet hozzáférést biztosítani, emellett pedig megteremtették a lehetőségét annak, hogy wifi hálózaton csatlakozzanak a diákok és tanárok a hálózathoz. A következő időszak nagy kérdése, hogy kik, hogyan és mire használják majd ezt a hálózatot.

A negyedik fontos eleme a digitális puzzle-nek a KIFÜ új szuperszámítógépe, a Komondor. Az 5 petaflops teljesítményű gép a tudományos világ és az üzleti szektor számára is új lehetőségeket kínál dr. Spaller Endre beszámolója alapján.

PODCAST

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek