Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Tengervíztisztító robot és onkológiai MI nyert különdíjat

Onkológiai területen alkalmazható mesterséges intelligencia, Rubik-kockát kirakó és hulladékszűrő robotok, valamint a mindennapokat megkönnyítő mobilapplikációk egyaránt megtalálhatók az idei Neumann János Kárpát-medencei Informatikai Programtermék Verseny diákok által fejlesztett pályaművei között. A több mint 40 éves múltra visszatekintő szekszárdi diákversenyen startupperekhez hasonló stílusban mérik össze tudásukat általános és középiskolás diákok.

Március 20-21-én Szekszárdon immár huszonegyedik alkalommal rendezték meg a Neumann János Kárpát-medencei Informatikai Programtermék Versenyt, amely jogelődjével együtt negyvenegy éves múltra tekint vissza. Kovács Győző, a magyar informatika úttörője 1984-ben szervezte meg első alkalommal szülővárosában, Szekszárdon.

Az idei esemény a Neumann János Számítógéptudományi Társaság és a Szekszárdi I. Béla Gimnázium közös szervezésében valósult meg, létrejöttét a Nemzeti Tehetség Program is támogatta.

Egy sor különböző területről érkeztek fejlesztések

A kezdetben játékprogram-versenyként induló megmérettetés az évek során kibővült, így ma már a grafika, animáció, alkalmazásfejlesztés és automatizálás egyaránt szerepel a kategóriák között. Az aktuális technológiai trendekhez igazodóan idén a mesterséges intelligencia és a robotika területéről érkezett jelentős számú pályamű az általános iskolás és középiskolás korcsoportokban megmérkőző versenyzőktől.

Az idei versenyen számos figyelemre méltó pályamű mutatkozott be, egyebek közt Rubik-kockát kirakni képes, zenetanító és a vízből a szennyező hulladékot kiszűrni képes robotok, 3D-nyomtatással előállított vintage videojáték-irányító, illetve a testedzést, vagy a kollégiumi mindennapokat megkönnyítő mobilapplikációk.

A versenyzők között számos tehetséges fiatal érkezett a Vajdaságból és Erdélyből is. A részletes eredménytáblázat a Szekszárdi I. Béla Gimnázium weboldalán érhető el.

Onkológiai MI és tengervíztisztító robot is kapott különdíjat

A 4iG Alapítvány idén különdíjat ajánlott fel a zsűri által társadalmilag leghasznosabbnak ítélt pályamunkák alkotóinak – az erős mezőnynek köszönhetően a zsűri végül két kiemelkedő projektet is díjazott.

Az erős mezőnynek köszönhetően a zsűri végül két kiemelkedő projektet is díjazott.

Ezek egyike egy tengervíztisztító robot, amely Tesnádi Tamás, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákjának munkája. A robot a mikroműanyag-szennyezésért felelős hulladékot szűri ki a vízfelületről. Onkológiai területen lehet alkalmazni Beszédes Márk, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium mesterséges intelligenciát használó fejlesztését, amely ugyancsak különdíjban részesült.

“Mindenekelőtt, fantasztikus volt látni, hogy a legfiatalabb generáció milyen készségszinten tudja alkalmazni a projektekben az informatika legújabb vívmányait. A ma diákjai lesznek a jövő munkavállalói és a magyar gazdaság motorjai. Örömmel tapasztaltuk, hogy ehhez megvan bennük a technológiai tudás, a kreativitás, sőt a társadalmi felelősségvállalás is”

– kommentálta a különdíj odaítélését Flakstad Emőke, a 4iG kapcsolatokért felelős vezetője.

A programtermék verseny eredeti célkitűzésében alapvetően tér el a programozási versenyekétől. A cél nemcsak algoritmikus gondolkodási feladatok megoldása, hanem a versenyző diákok fejlesztéseiket termékként is prezentálják – mintha egy startup-vállalkozást képviselnének. Talán ennek is köszönhető, hogy több korábbi versenyző mára sikeres vállalkozóként, a verseny támogatójaként vagy zsűritagként működik közre.

Kategória Versenyző Pályamunka
Számítógépes grafika Szabó Luca Borbála Luca képei (Lóczy Lajos Gimnázium, Balatonfüred)
Számítógépes animáció – Középiskola Balogh Bendegúz Dorka (Lóczy Lajos Gimnázium, Balatonfüred)
Alkalmazói programok – Középiskola Sonkoly Bence SwiftCard (Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikum)
Játékprogramok – Általános iskola Pájer Levente Forma-1-es szimulátorprogram (ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely)
Játékprogramok – Középiskola Bíró Márk, Fodor Ákos, Tóth Árpád Gazdálkodj Okosban (DSZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum, Debrecen)
Számítógéppel támogatott tervezés – Általános iskola Pokoraczki Gergő Szoba rajz (Bocskaikerti Németh László Általános Iskola és AMI)
Megépitett automata berendezés és vezérlése Kálmán Zoltán Robotofon (Műszaki Iskola, Ada, Szerbia)
Alkalmazói programok – Általános iskola Vojislav Sretenovic Translator SRE APP (Elementary School Djura Jaksic Kac, Szerbia)
Számítógéppel támogatott tervezés – Középiskola Ágoston Viktória Írógép (Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, Magyarkanizsa, Szerbia)

 

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!