Hatalmas ugrást jelent az űr- és az űrhajótechnológiában az új, plazmaalapú orosz rakétahajtómű-rendszeren dolgozik. Az új rakéta Marsra való eljutás idejét a jelenlegi hét hónapról mindössze egy-két hónapra csökkentheti. A Föld és a Mars közötti távolság nem állandó, és folyamatosan változik a Föld és a Mars pályájától és a Naphoz viszonyított helyzetétől függően.
Száz kilométer másodpercenként
A beszámolók szerint a plazmaalapú rakéta mágneses erővel fogja elérni az elképzelhetetlen gyorsulást, amely a szupertöltött hidrogénrészecskékkel párosulva akár 100 km/másodperces sebességet is elérhet.
A RepublicWorld.com jelentése szerint Oroszország már szélesspektrumú teszteket végez egy laboratóriumi prototípussal egy speciális űrszimulátor-kamrában. Az új plazmahajtóműves rakéta 2030-ra válhat működőképessé.
A Földről a Marsra való utazás ideje hét hónap és három év között lehet, mert nem csak a két bolygó közötti távolságról van szó, hanem az idő is változik a két bolygó pályája miatt. Az utazási idő függ a meghajtástól is, vagyis attól, hogy milyen módszerrel hajtják meg a hajtóműveket.
Foton vs plazma
Egy másik technológia, a fotonhajtómű-rendszer azonban varázslatos módon és drasztikusan, mindössze három napra csökkentheti a Marsra utazási időt.
A foton meghajtási technológia, amely szupererős lézerrel gyorsítja fel az űrhajót, nagyon közel juthat a fénysebességhez, és jelenleg fejlesztés alatt áll.
A Föld és a Mars közötti távolság mintegy 225 millió kilométer – az aktuális távolság azonban a pályájuktól függően változhat.
Amikor a Mars a legközelebb van a Földhöz, a két bolygó közötti távolság 56 millió kilométerre csökken. Távolságuk azonban akár 401 millió kilométer is lehet, amikor a két bolygó a legtávolabb van egymástól.
A SpaceX is indít személyzet nélküli Mars-küldetést
A SpaceX tavaly szeptemberben jelentette be, hogy két év múlva, amikor a következő Föld-Mars transzferablak megnyílik, elindítja első személyzet nélküli űrhajóját a Marsra – mondta Elon Musk vezérigazgató.
Elon Musk akkor az X-en közölte, hogy ezek azért lesznek személyzet nélküliek, hogy teszteljék az épségben történő leszállás megbízhatóságát a Marson. Hozzátette, hogy ha ezek a leszállások jól mennek, akkor először négy év múlva repülhetnek legénységgel a Marsra.
A repülések száma onnantól kezdve exponenciálisan fog nőni. A cél egy önfenntartó város felépítése lesz körülbelül húsz éven belül – közölte Musk.
(Kép: Dall-e)