A szoftverek behálózzák életünket, fejlesztésük viszont lassú és bonyolult is lehet. Olyan, mintha kirakójáték darabjait illesztenénk össze, hogy működjön az egész. Programozók csomó kódot írhatnak kézzel, a folyamat hosszú ideig eltarthat, és hibák is előfordulhatnak.
A hagyományos szoftverfejlesztésben az idő és az emberi hiba mellett a korlátozott méretezhetőség (skálázhatóság) is probléma. Komplex szoftvereken nagy csapatok dolgoznak, speciális szakértelmekkel. Kisebb cégek és új projektek számára ez nehezebben megoldható, könnyen kiesnek a versenyből.
Mesterséges intelligencia viszont megoldhatja a gondokat. A feladatok automatizálásával biztosabb a kód (kevesebb a hiba, vagy nincs benne), és demokratizálja a fejlesztést, több személy számára válik lehetővé.
Az időről nem is beszélve.
Devin színre lép, az „emberi kreativitás bizonyítéka”
A Cognition mérnökei eldöntötték, hogy különleges szoftvert hoznak létre, és számtalan próba, hiba után „megszületett” Devin, a világ első MI szoftverfejlesztője, egy „vállalati mesterséges intelligencia intelligens iparágak számára.”
Mesterséges intelligencia fejleszt szoftvert
Elmondásuk alapján Devin más, mint a több „kódíró-asszisztens”, például a Copilot. Míg az utóbbi több kódsort javasol, addig Devin utasítások alapján komplett programokat képes írni. Mindent megváltoztathat, mert bonyolult alkalmazások elvileg a gondolat sebességével kivitelezhetők lesznek, miközben a humán programozók a nagy egészre összpontosíthatnak.
Emellett, az MI korábban nem látott mértékben és percek alatt észreveszi és kijavítja azokat a hibákat, amelyekért hetekig szoktak állni projektek. Fejlesztői szerint Devin nemcsak MI, hanem „az emberi kreativitás bizonyítéka”, magasabb szintre emeli az ember-gép együttműködést.
Mit tartogat Devin számára a jövő?
Mások viszont vitatják, hogy ő a világ első szoftverfejlesztő mesterséges intelligenciája. A Django projektet és a GPT-4-et hozzák fel ellenpéldaként, csakhogy a másik kettővel ellentétben, Devine függetlenül megért és megold bonyolult kódolási problémákat. Egyelőre persze megvannak a maga korlátai és nincs elég tapasztalata, kevés projekten tesztelték, de a közeljövőben nyilván tovább pallérozódik.
A szoftverfejlesztő MI a mesterségesintelligencia-fejlesztést is hathatósan megváltoztathatja. Mivel remekül érti az algoritmusok működését, mintázatok megtalálásának a mikéntjét, rengeteget segíthet következőgenerációs MI-programok gyakoroltatásában, könnyebbé teheti a gépi tanulást, összességében sokkal eredményesebbek lesznek a jövő MI-jei. MI mellett más technikai feladatokhoz is alkalmazkodni fog: komplex hálózatokhoz, biztonsághoz, hardverhez stb.
Egyelőre még fejlesztik, a Cognition Labs hamarosan engedélyezhet korlátozott hozzáférést. Arról viszont nincs információ, hogy a nagyközönség mikortól használhatja.
Képek: Cognition Labs