Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Sikeresen pályára állt az Európai Űrügynökség napkutató műholdrendszere

MEGOSZTÁS

Az Európai Űrügynökség (ESA) az Indiai Űrkutatási Szervezettel (ISRO) együttműködve csütörtökön sikeresen felbocsátotta Indiából és rövid időn belül Föld körüli pályára állította a Proba-3 nevű műholdrendszert, amelynek feladata a Nap tanulmányozása.

Az európai műholdpárost az indiai űrügynökség 44 méteres, négyfokozatú és hat oldalsó segédrakétával felszerelt PSLV-XL típusú rakétájával juttatták az űrbe a Bengáli-öböl partjainál fekvő Szriharikota-szigeti Szatish Dhavan Űrközpontból. Az eredetileg szerdára tervezett indítást technikai hiba miatt egy nappal elhalasztották.

A küldetés során az eszközök tűpontos alakzatban, egy ellipszis alakú pályán repülnek egymással szemben a Föld körül. Keringésük legtávolabbi pontja több mint 60 ezer kilométerre lesz bolygónktól, a legközelebbi pedig mindössze 600 kilométerre.

Az egyik műhold egy lemezt kihelyezve eltakarja a Napot a másik elől, és a számára így létrehozott többórás mesterséges napfogyatkozás során a kutatók hatékonyabban tudják majd tanulmányozni a Nap koronáját, valamint reményeik szerint választ kapnak további, a csillag működésével kapcsolatos, eddig még nem tisztázott kérdésekre is.

A csillagfelszín külső rétegének vizsgálata kulcsfontosságú az olyan napjelenségek megértéséhez, mint a koronakidobódások, amelyek hatással lehetnek a Föld mágneses mezejére és a technikai eszközök működésére.

A mintegy 200 millió euróba kerülő Proba-3 rendszert több mint egy évtizedig fejlesztették 40 európai vállalat támogatásával. A műholdpáros űrmissziója a tervek szerint két évig fog tartani.

 

(Kép: pixabay.com)

IT EXPERTS-TECH LEADERS 2024 FELHŐ A JAVÁBÓL KONFERENCIA

ICT Global News

VIDEOGALÉRIA
FOTÓGALÉRIA

Legnépszerűbb cikkek

ICT Global News

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy ne maradj le az IT legfontosabb híreiről!